Informacje

19.09.2013 19:54 Uchwała rady warszawy

W referendum będzie można głosować w szpitalach i aresztach

SERWISY:


Warszawscy radni podjęli uchwałę dot. utworzenia odrębnych obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych podczas referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Odbędzie się ono 13 października.

Podczas czwartkowej sesji radny Maciej Maciejowski z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej (WWS), która zainicjowała akcję referendalną, mówił, że w Warszawie nie są wywieszane obwieszczenia o referendum i obwodowych komisjach wyborczych. W odpowiedzi dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w stołecznym ratuszu Jarosław Jóźwiak oświadczył, że ratusz realizuje wszystkie czynności związane z referendum, zgodnie z wytycznymi komisji wyborczej. Dodał, że granice obwodów pozostają bez zmian.

Drugie podejście

Projekt uchwały w sprawie zamkniętych obwodów był zgłaszany już podczas poprzedniej sesji rady 12 września, ale wówczas nie został wprowadzony do porządku obrad. Posłowie PiS zwrócili się do rzecznika praw obywatelskich Ireny Lipowicz o interwencję w tej sprawie. A radni z tej partii wystąpili do warszawskiego komisarza wyborczego.

Jóźwiak mówił PAP, że projekt ten był przedłożony przez prezydenta miasta, ale w związku z kontrowersjami, jakie wzbudziła wypowiedź radnego Maciejowskiego, jedynego przedstawiciela WWS w Radzie Warszawy, nie został wprowadzony do porządku obrad.

Chodzi o wypowiedź radnego Maciejowskiego podczas sesji 12 września. Jak mówił kilka dni temu PAP stojący na czele WWS burmistrz Ursynowa Piotr Guział, Maciejowski zwrócił uwagę, że projekt to "bubel legislacyjny" i że nie było przy nim opinii prawnych, "dlaczego te akurat komisje mają powstać, a nie inne".

Z dróg na referendum

Z projektem przyjętej w czwartek uchwały wystąpił stołeczny ratusz, a sesja została zwołana na wniosek prezydenta Warszawy.

Rada Warszawy podjęła przed tygodniem uchwałę dotyczącą nowelizacji budżetu na 2013 r. Zakłada ona m.in. przesunięcie środków na organizację referendum. Miasto przeznaczy na ten cel 2 mln zł. Będzie to część subwencji drogowej, przekazywanej przez rząd samorządom na finansowanie lub refinansowanie inwestycji drogowych. Nie są to pieniądze "znaczone" i mogą być przeznaczone na cel inny niż budowa dróg. Koszt wynagrodzenia członków komisji - 0,5 mln zł - pokryją dzielnice.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym jego koszty pokrywa się z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której dotyczy referendum. W przypadku referendum w Warszawie oznacza to, że środki na referendum będą pochodzić z kasy miasta.

Z wyliczeń ratusza wynika, że gdyby prezydent miasta została odwołana, a później miały odbyć się przedterminowe wybory, łączny koszt obu głosowań wyniósłby ok. 6,5 mln zł.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.

Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) "niezwłocznie" wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

Obecna kadencja samorządu kończy się 21 listopada 2014 r. Przedterminowe wybory są zarządzane przez premiera, a rozporządzenie w tej sprawie musi być ogłoszone w Dzienniku Ustaw przynajmniej na 80 dni przed dniem wyborów. Nie ma więc szansy, by wybory odbyły się przed 21 listopada tego roku, a w przypadku, gdyby miały one wypaść w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed upływem kadencji, rada miasta może zdecydować o ich nieprzeprowadzaniu. Wtedy do końca kadencji funkcję prezydenta sprawuje tzw. komisarz.

Lech Wałęsa o referendum:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 11:20 Anty PiS

  gga~gga

  ale czy mogę upoważnić np. mamę?

  Nie

 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 09:47 ~gga


  gga~gga
  czy mogę kogoś upoważnić?albo w ambasadzie?
  Anty PiSAnty PiS

  W ambasadzie tylko wybory ogólnokrajowe i nie referenda.

  ale czy mogę upoważnić np. mamę?

 • sfgnhj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 09:46 ~sfgnhj

  chomik~chomik

  hania chciała przekombinować i ograniczyć prawa wyborcze więc 13 się dowiemy co myślą o niej mieszkańcy

  No, mieszkańcy aresztów. Gratuluję elektoratu...

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 09:18 Anty PiS

  gga~gga
  czy mogę kogoś upoważnić?albo w ambasadzie?

  W ambasadzie tylko wybory ogólnokrajowe i nie referenda.

 • gga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 08:56 ~gga

  jestem za granicą, rodowita warszawianka, zameldowana i płacąca podatki w Warszawie. Jak mogę zagłosowac?czy mogę kogoś upoważnić?albo w ambasadzie?

 • świr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 08:56 ~świr

  PiS zażarcie walczył o głosy swoich zwolenników ze szpitali psychiatrycznych...

 • Kostucha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 07:40 ~Kostucha

  odór~odór

  W kostnicach też ?

  Nieboszczycy nie mają czynnego prawa wyborczego.

 • Referendarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 07:39 ~Referendarz

  kmjhghj~kmjhghj

  Najsmieszniejsze jest to(jak przytaczanie Walesy, ktory Warszawiakiem zasadniczo nie jest), ze ta sama PO popiera referenda w Piotrkowie Trybunalskim. Zreszta powinni sie cieszyc, ze bedzie mozna glosowac w wiezieniach, bo dzieki temu HGW moze nie przegra z kretesem...

  Stara prawda : Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Widocznie w Piotrkowie przegrana w referendum nie będzie dla PO tak prestiżowa :)

 • Lulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 00:23 ~Lulek

  Olać te szopke i czekać do wyborów planowych . Można zakpić z pisiorów .

 • kmjhghj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 23:41 ~kmjhghj

  Najsmieszniejsze jest to(jak przytaczanie Walesy, ktory Warszawiakiem zasadniczo nie jest), ze ta sama PO popiera referenda w Piotrkowie Trybunalskim. Zreszta powinni sie cieszyc, ze bedzie mozna glosowac w wiezieniach, bo dzieki temu HGW moze nie przegra z kretesem...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »