Informacje

08.11.2011 07:21 wojewoda walczy z błędami

"W przypadku ustalenia niemożności": język urzędników


Wojewoda mazowiecki chce walczyć z urzędniczą nowomową. Wyśle swoich pracowników na kursy - czytamy w "Życiu Warszawy".

"W przypadku ustalenia niemożności nadbudowania elementu stanowiącego..." O co chodzi? To fragment pisma, dotyczącego pozwolenia na budowę. To tylko jeden z przykładów urzędniczej nowomowy, które wojewoda mazowiecki podał na specjalnej konferencji prasowej. W jego urzędzie powstało opracowanie urzędniczych błędów. Liczy 700 stron.

Długie i niezrozumiałe

Jakie błędy najczęściej popełniają urzędnicy? Językoznawcy wytykają im pleonazmy,

czyli "masło maślane", nadużywanie wyrazów i posługiwanie się nimi niezgodnie z ich znaczeniem oraz błędy składniowe i ortograficzne. Zrozumienie urzędowych pism utrudniają też zdania-tasiemce.

– Im dłuższe i bardziej niezrozumiałe zdanie, tym rośnie wrażenie, że jest ważne – tłumaczy w rozmowie z "Życiem Warszawy" profesor Radosław Pawelec, językoznawca z UW.

- Urzędniczy żargon to często dramat dla petentów – podkreśla wojewoda Jacek Kozłowski. - Język urzędników powinien być wzorem do naśladowania – dodaje.

Wniosek jest jeden: pracownicy urzędu wojewódzkiego trafią na szkolenia językowe. Czy podobne kursy trafią też urzędnicy miejscy? Na razie nie wiadomo.

wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lud

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 11:53 ~lud

  Do pani" Ivetta Biały" -czyli znowu zamiast sprawami ludu miast i wsi zajmujecie się sobą . Pisma , obligatoryjnie , powinny być pisane w sposób jasny , jednoznaczny i przejrzysty . Coś nie wierzę , że koleżanka nie dostanie za ten pomysł jeszcze jednej premii . Lud miast i wsi bardzo się cieszy , że tym razem nie poleci sporo pieniążków za szkolenia i nowe etaty , bardzo. A kiedy coś zrobicie , żeby nie niszczono zabytków warszawskich , nie obcinano dotacji na sport młodzieży , biblioteki , nie rozpijano społeczeństwa. Kiedy będzie rzeczywista pomoc dla ofiar przestępstw i przemocy a nie tylko w teorii? Robicie coś z tym?

 • rzecznik wojewody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 23:43 ~rzecznik wojewody

  Nie płacimy za szkolenia, nikogo dodatkowo nie zatrudniamy, bo projekt prowadzi nasza pracownica, która jest autorką poradników językowych. Wykorzystujemy własny potencjał. Nie piszemy ani lepiej, ani gorzej, niż inne urzędy, po prostu chcemy to udoskonalić...
  Ivetta Biały

 • niunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 15:47 ~niunia

  Czego oczekiwać od zwykłych urzedników gdy kontrolerzy NIK nie potrafią napisać pisma bez błedów ortograficznych i gramatycznych. Nawet dokument uprawniajacy do kontroli zawierał je. Były to błędy skutkujące nieważnością dokumentu.
  Gdy podczas podsumowania kontroli zapytałam czy pragmatyka służbowa wymaga obrażania kontrolowanego zdziwienie było przeogromne. Nie tylko nie mieli świadomości popełnianych błedów, ale co gorsza nie uważali tego za coś zdrożnego.

 • były urzędas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 14:55 ~były urzędas

  Nie dziwi mnie juz nic jak zobaczyłam, że z Urzędu przy Pl. Bankowym wychodzą osoby które wychowały się w slamsach zwanych przez mieszkańców PEKINEM, to nie dziwi mnie już nic. A wracając z pracy komunikacją miejska jak się zachowują i odzywają to nie wstyd, aby takie osoby tam zatrudniać. Nie zmienia się nigdy, bo cyt. " czy skorupka nasiąkła za młodu, to na starość będzie pachniała". Panie Wojewodo szkoda pieniędzy, bo to już nic nie pomoże, tylko należy dobrać ludzi z odpowiednim wychowaniem i poziomie, a nie szkolić. Zapewniam, że to zmarnowane pieniądze, a problem pozostanie, bo należałoby egzekwować prawo i udzielać odpowiedzi ściśle na temat a nie polemiki

 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 13:22 ~Kris

  Na jakiej podstawie urzędników zatrudniono wcześniej? Chyba są wymagania dotyczące wykształcenia w przypadku rekrutacji?

 • peter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 12:12 ~peter

  @ studentko prawa
  Sposób wnoszenia podań określa szczegółowo art.63 kpa m.in. za posrednictwem telefaksu , a nawet telegraficznie. Wytłumacz mi w takim razie jak umieścić podpis np. pod telegramem. Jezeli strona chce zapoznać się z aktami sprawy i taki wniosek przesyła faksem, to w jakim celu urzędnik chce weryfikować podpis ? Przecież intersant musi pofatygowć się do urzędu gdzie zapewne zostanie poproszony o dowód tożsamości. No chyba, że urzędnicy wojewody mazowieckiego na podstawie podpisu są w stanie zweryfikować tożsamość. W takim razie powinni dorabiać wydając po godzinach pracy opinie grafologiczne :)

 • pytanko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 11:53 ~pytanko

  A po co nam w ogóle tylu urzędników? Ich utrzymanie to miliardy złotych.

 • praca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 11:46 ~praca

  Ilu nowych urzędników zostanie zatrudnionych do sprawdzania poprawności językowej? Kto za ten pomysł dostanie premie i nagrody?

 • Alfabeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 11:38 ~Alfabeta

  Akurat słowo "niemożność" to synonim słowa "brak możliwości", więc nie wiem czym się Pan redaktor podnieca, bynajmniej ("bynajmniej" to nie to samo co "przynajmniej" dodam od razu, żeby Pan redaktor zrozumiał)nie jest to żadna nowomowa. Proponuję następnym razem zajrzeć do odpowiedniego słownika.

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 11:32 ~jaro

  Niech no ten "wojewoda" zacznie lepiej od siebie. Niech też lepiej opiera swoje decyzje o przepisy prawa a nie własne widzi mi się. Zniesiemy bełkot, jeżeli jest zgodny z przepisami prawa. Musi do niego dotrzec, że to nie on stanowi tu władzę ustawodawczą. Czy będzie nam lżej jak dostaniemy jego decyzję" Uprzejmie informuję, iż z dniem takim to a takim wywłaszczam " ?. Pies go trącał wolę bełkot ale zgodny z prawem. Jak słyszę o obecnym wojewodzie mazowieckim to rzygac mi się chce w jego temacie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »