Informacje

05.03.2012 16:49 dzielnica zmienia zdanie

W Prasowym musi powstać bar mleczny

SERWISY:


W lokalu po Barze Prasowym nie będzie kolejnego oddziału banku, ani modnej kawiarni. Zarząd dzielnicy Śródmieście podjął decyzję, że wynajmie go jednak w konkursie profilowanym. Zastrzegł, że musi tam powstać bar mleczny.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom władze Śródmieścia ugięły się pod społeczną presją. W zamkniętym lokalu po zamkniętym Barze Prasowym nie powstanie kolejny bank czy punkt operatora GSM. Zarząd dzielnicy wziął pod uwagę argumenty o potrzebie funkcjonowania w centrum baru z tanim jedzeniem.

Mleczniak z ambicjami

- Zarząd przychylił się do argumentów, że takie miejsce jest społecznie potrzebne – tłumaczy Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia – Zdecydowaliśmy się na konkurs profilowany, co pozwoli na zastosowanie niższej stawki wyjściowej 12 zł za metr kwadratowy. Gdybyśmy chcieli wynająć lokal w trybie przetargu minimalna kwota wynosiłaby 60 zł – dodaje.

Władze zastrzegły, że lokal musi być dostępny dla niepełnosprawnych. Nowy gospodarz będzie musiał zapewnić miejsca do przewijania małych dzieci i karmienia piersią, bezpłatną sieć Wi-Fi i bogaty wybór prasy. Wstępne warunki dopuszczają tez rozszerzenie formuły o udzielanie porad prawnych dla mieszkańców, wieczory autorskie, dyskusje czy punkt wymiany używanych książek. Umowa zostanie podpisana na trzy lata z możliwością jej przedłużenia.

- To musi być miejsce z niedrogimi posiłkami, ale o wyższym standardzie niż poprzedni bar mleczny – tłumaczy Majewska. Teraz urzędnicy konsultują jeszcze szczegóły konkursu i zastanawiają nad instrumentami egzekwowania warunków, które postawią.

Oburzeni zajmują bar

W lokalu przy ul. Marszałkowskiej 10/16 przez kilkadziesiąt lat funkcjonował lubiany przez okolicznych mieszkańców Bar Prasowy. Pod koniec 2011 roku dotychczasowa ajentka zrezygnowała z działalności i bar przestał istnieć. Władze dzielnicy podtrzymywały swoje plany wynajęcia lokalu na 10 lat w trybie przetargu.

W grudniu zeszłego roku do lokalu wtargnęła grupa młodzieży, krytyczna wobec polityki lokalowej burmistrza. Przywieźli produkty, naczynia i sprzęt AGD, niezbędny do gotowania. Przez jeden wieczór za dowolną kwotę można było kupić posiłek. Żądali się ponownego otwarcia baru. Potem doprecyzowali postulaty. Zaczęli się domagać konkursu profilowanego i zachowania dotychczasowego charakteru miejsca. Dzielnica była początkowo sceptyczna, teraz zmienia zdanie.

Wkrótce podadzą termin

W konkursie nie wystartuje raczej grupa, która najgłośniej domagała się go domagała. - Jesteśmy przede wszystkim mieszkankami i mieszkańcami Warszawy, nie przedsiębiorcami przygotowanymi do prowadzenia takiej działalności – tłumaczy Przemek Sendzielski z kolektywu Syrena – Ale będziemy promowali ten konkurs i wspierali potencjalnych najemców. Na pewno będziemy też patrzyli na ręce komisji konkursowej, żeby postępowanie było przeprowadzone uczciwie – dodaje.

Termin ogłoszenia konkursu ma zostać podany do wiadomości w przyszłym tygodniu.

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »