Informacje

28.11.2014 21:03 zostali wybrani na cztery lata

W poniedziałek pierwsza sesja nowej Rady Warszawy

SERWISY:

W poniedziałek odbędzie się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Warszawy. Radni złożą ślubowanie, wybrany zostanie przewodniczący i wiceprzewodniczący rady.

W wyborach samorządowych 16 listopada najwięcej mandatów w 60-osobowej radzie miasta zdobyła PO - 33, PiS uzyskało 24 mandaty, SLD - dwa, a jeden mandat przypadł Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej.

Szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski powiedział PAP, że klub w sobotę zdecyduje, kogo rekomendować na przewodniczącego rady miasta.

Kto zdobył mandat?

Wśród radnych PO są m.in. szefowa rady miasta w kadencji 2010-2014 Ewa Malinowska-Grupińska, piosenkarka Krystyna Prońko i aktorka Anna Nehrebecka-Byczewska.

PiS w Radzie Miasta reprezentować będą m.in. lider warszawskiego Forum Młodych PiS Jarosław Krajewski, Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy z kadencji 2010 -1014 Olga Johan, Filip Frąckowiak - syn piosenkarki Haliny Frąckowiak.

Z list SLD do Rady wejdą: dotychczasowi radni Paulina Piechna-Więckiewicz i Waldemar Marszałek.

Jednego przedstawiciela będzie miała w Radzie Warszawska Wspólnota Samorządowa - mandat zdobył Piotr Guział, który ubiegał się też o fotel prezydenta Warszawy.

Wybiorą przewodniczącego

Także w 2010 roku, Platforma Obywatelska wygrała wybory do stołecznej rady. Wtedy też uzyskała 33 mandaty w 60-osobowej radzie, co pozwoliło jej na samodzielne rządzenie. Drugie miejsce zajęło wówczas PiS, zdobywając 17 mandatów, a na trzecim uplasowało się SLD, wprowadzając do rady 10 przedstawicieli. Frekwencja w 2010 roku wyniosła 48,28 proc.

Na pierwszym posiedzeniu rada miasta poza wyborem przewodniczącego i wiceprzewodniczących, powołana ma zostać nowa komisja rewizyjna i komisja skrutacyjna licząca głosy podczas głosowań.

Do zadań komisji rewizyjnej należy m.in. kontrola legalności, rzetelności, celowości i gospodarności działalności prezydenta, jednostek organizacyjnych miasta oraz dzielnic - w szczególności w zakresie: wywiązywania się z zadań ustawowych i statutowych; realizacji uchwał rady miasta i zarządzeń prezydenta; działalności finansowej i gospodarczej.

Komisja rewizyjna opiniuje również wykonanie budżetu miasta i przedstawia radzie miasta wniosek ws. udzielenia lub nieudzielania prezydentowi absolutorium. W jej skład wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »