Informacje

26.08.2013 15:27 wyniki badań stowarzyszenia

W pizzeriach i monopolowych łamią zakaz sprzedaży alkoholu

SERWISY:

W dwóch trzecich przypadków pracownicy warszawskich pizzerii byli gotowi sprzedać alkohol osobom wyglądającym na mniej niż 18 lat bez pytania o dokument tożsamości - wynika z badania Stowarzyszenia Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim.

Stowarzyszenie przedstawiło wyniki badania na poniedziałkowej konferencji prasowej w stołecznym ratuszu. Kontrola objęła 15 pizzerii w czterech dzielnicach: Praga Południe, Śródmieście, Ursynów i Mokotów.

Jak powiedział prezes stowarzyszenia RoPSAN Bogusław Prajsner, pizzerie to lokale gastronomiczne często wybierane przez młode osoby. Dodał, że średnia wieku pracowników pizzerii wynosi 26 lat.

Podstawieni klienci (wyglądający na mniej niż 18 lat) w wybranym lokalu próbowali kupić alkohol dwukrotnie. Podczas pierwszej próby, jeśli sprzedawca lub kelner był gotowy sprzedać trunek bez zapytania o dowód tożsamości lub go sprzedał, interweniował świadek sytuacji (też podstawiona osoba). Zwracał uwagę sprzedawcy, że w związku z młodym wyglądem kupującego należy sprawdzić dowód osobisty klienta. W niektórych przypadkach świadek sprzedaży prosił o rozmowę z menadżerem lokalu.

Po dwóch tygodniach ten sam lokal znowu odwiedzał podstawiony klient - osoba, która wyglądała na mniej niż 18 lat - i próbowała kupić alkohol.Na 30 kontroli, tylko w 10 przypadkach poproszono o okazanie dokumentu tożsamości. Tylko w jednej z 15 objętych badaniem pizzerii audytorzy dwukrotnie byli proszeni o pokazanie dokumentu potwierdzającego pełnoletność. W sześciu pizzeriach kelnerzy dwukrotnie byli gotowi sprzedać alkohol młodym osobom bez pytania o dokument.

Po interwencji świadka, w 95 proc. przypadków kelner poprosił o dokument potwierdzający wiek, a wobec jego braku, anulował sprzedaż alkoholu.

Skontrolowali sklepy na Pradze

Stowarzyszenie skontrolowało także 24 sklepy na Pradze Północ, w których można kupić alkohol. Tylko w pięciu sklepach audytorzy zostali poproszeni o pokazanie dokumentu potwierdzającego wiek, a wobec jego braku odmówiono im sprzedaży alkoholu. Także podczas tego badania interweniował podstawiony świadek sytuacji - w 63 proc. przypadków zwrócenie uwagi odniosło skutek i sprzedawca wycofywał się ze sprzedaży alkoholu.Dyrektor miejskiego biura pomocy i projektów społecznych Tomasz Pactwa poinformował, że na przeciwdziałanie alkoholizmowi młodych osób Warszawa rocznie przeznacza ok. 17 mln zł. Pieniądze są wykorzystywane m.in. na prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych i opiekuńczo-wychowawczych.

Badanie dot. sprzedaży alkoholu w pizzeriach na przełomie maja i czerwca tego roku przeprowadziło Stowarzyszenie RoPSAN - Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim na zlecenie stołecznego ratusza.

Badanie dot. sprzedaży alkoholu w wybranych sklepach na Pradze Północ przeprowadzono na początku lipca na zlecenie dzielnicy Praga Północ.

PAP/bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • taki tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 17:20 ~taki tam

  W londyńskich pubach są napisy: Jeśli wyglądasz na mniej niż 25,to spodziewaj się, że poprosimy, żebyś udowodnił, że skończyłeś 18.

  Jasno i zrozumiale granica wyglądu jest postawiona na tyle wysoko, że nikt nie musi się zastawiać dlaczego go sprawdzają i kogo sprawdzać.

 • kurak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 09:32 ~kurak

  głupia ustawka!
  sprzedający prosi o dokument jak ma wątpliwości co do pełnoletnosci kupujacego. dla jednego ktos będzie wyglaal na mniej, dla drugiego akurat albo nawet na starszego..
  i po co to, skoro "młodziaki" w większosci miałym dowód?
  szukanie dziury w całym!

 • wpn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 08:57 ~wpn

  anty k~anty k

  Sprzedawca jest od sprzedawania a kelner od podawania a nie od oceniania ile kto ma lat . Za kupno zabronionych towarów przez dzieciaki odpowiadają rodzice , gdyby nie dali forsy nie byłoby problemu .


  czyli jak nie dam dziecku kasy to nie kupi alko.. no chyba ze ukradnie Twojej żonie/matce..

 • eeM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 08:38 ~eeM

  moze oddzielne sklepy z alkoholem i tytoniem ?

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 08:28 ~Jan

  I co w tym złego że jakiś siedemnastolatek wypije sobie piwko do pizzy?

 • pije

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2013 08:09 ~pije

  słodko - kilka sklepów zostanie zamkniętych, dziękuję za poprawie sytuacji ekonomicznej tego kraju.

 • querelle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 23:21 ~querelle

  Sam pracuje w supermarkecie spożywczym i wiem, że jeśli malolat chce kupić alkohol to i tak go kupi. Niedawno miałem sytuacje, że do sklepu wchodzi SM i do mnie startuje, że małolaty u mnie kupili piwo. Tak bynajmniej wmawiali strażnikom. Faktycznie oni byli w sklepie jednak kasjerka im odmówiła sprzedaży. Piwo dla nich kupił jakiś straszy koleś, któremu zafundowali jedną butelke. SM jakoś dziwnie dała wiare tym szczeniakom. Zmienili jednak zdanie jak im pokazałem nagranie z kamery gdzie widać jak na dłoni jak było. Mnie się udało. Jednak nie każdy sklep ma kamery no i co wtedy?

 • muranowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 23:13 ~muranowiak

  Kazdy kto sprzedaje alkohol osobie wygladajacej na mniej ni 18 lat jest warty pogardy. Kulturani kibice z konwiktorskiej to my... ole!!!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 20:05 ~qwerty

  dzięki za info, przyda się

 • anty k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2013 19:55 ~anty k

  Sprzedawca jest od sprzedawania a kelner od podawania a nie od oceniania ile kto ma lat . Za kupno zabronionych towarów przez dzieciaki odpowiadają rodzice , gdyby nie dali forsy nie byłoby problemu .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »