Informacje

19.02.2011 17:05 Dzień otwarty w Sejmie

W niedzielę zajrzysz do sali obrad komisji śledczej

Będziecie mogli wejść do sal posiedzeń komisji śledczych, sal obrad Sejmu i Senatu oraz kuluarów, do których dostępu nie ma nawet wielu pracowników kancelarii Sejmu. W najbliższą niedzielę każdy warszawiak będzie mógł zwiedzić siedzibę parlamentu. 

Pomieszczenia obu izb - Sejmu i Senatu będą otwarte dla zwiedzających w godz. 9.00-16,00. Nie jest potrzebna rezerwacja ani zaproszenie. Osoby odwiedzające parlament powinny mieć przy sobie dokument tożsamości - podaje Polska Agencja Prasowa.

- Spodziewamy się jak zawsze kilku tysięcy osób - zaznaczyła Monika Srzednicka-Raczkowska z Wszechnicy Sejmowej, która oprowadza wycieczki po parlamencie. - W maju, gdy organizowany jest tradycyjnie dzień otwarty z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, parlament odwiedza nawet 6-8 tys. osób. 

Niedostępne na co dzień sale

Trasa zwiedzania obejmie Salę Kolumnową, gdzie odbywają się m.in. posiedzenia komisji śledczych, i sale posiedzeń plenarnych Sejmu i Senatu. Będzie też okazja, by zobaczyć kuluary sejmowe, biegnące wokół sali posiedzeń Sejmu. Być może będzie można też odwiedzić gabinety marszałków Sejmu i Senatu.

- Zwiedzający Sejm najczęściej pytają, dlaczego w czasie posiedzeń izby wielu posłów nie ma w sali. Wtedy wyjaśniamy, że znaczna część pracy poselskiej odbywa się poza salą plenarną, w komisjach sejmowych. Komisje zbierają się również w dniach posiedzeń Sejmu i obradują często do późnych godzin – powiedziała PAP Srzednicka-Raczkowska. - Zwiedzających interesują też architektura budynków parlamentarnych oraz zarobki posłów – dodała.

W jednym z korytarzy sejmowych - Marszałkowskim zostaną otwarte sale nazwane imionami marszałków Sejmu i Senatu okresu międzywojennego: Wojciecha Trąmpczyńskiego i Macieja Rataja, a także sala, w której odbywają się konferencje prasowe.

92 lata temu Sejm obradował po raz pierwszy

Drzwi otwarte w Sejmie zorganizowane będą z okazji z okazji 92. rocznicy pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego. Już przy wejściu zwiedzający otrzymają materiały na temat przedwojennego Sejmu Ustawodawczego i Małej Konstytucji z 1919 roku.

myk/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2011 10:45 ~waw

  Nie pozwalamy, to jest nasz sejm i jesteśmy z nigo dumni po go mój prapradziadek budował no bo ja tu jestem od tylu pokoleń i dla mnie ci co mieszkają od dwóch pokoleń to wiocha :) I oczywiście mieszkam w centralnej Warszawie bo jekieś Bemowo to też wiocha no cóż lubię się przechwalać jak to warszawiak:) Ale niedługo wiosna będziemy jeździć do Kazimierza nad Zegrze itp trochę głupio to takie wiochy a nas tam najwięcej oby nie zrobili "myta" do innych miejscowości jak to my chcemy zrobić dla przyjezdnych bo mamy najlepsze auta a na parking 2zł się wykręcamy by aby nie zapłacić;)

 • prześmiewca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2011 00:30 ~prześmiewca

  "W najbliższą niedzielę każdy warszawiak będzie mógł zwiedzić siedzibę parlamentu." A ci z poza warsziawki też mogą? Proszę... Pozwólcie...

 • heniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 23:03 ~heniek

  -franek
  widać że jesteś rodowity warszawiak ale nie pochwaliłeś się od ilu pokoleń jak to rodowici się przechwalają;) Poprostu inni lubia zwiedzać a nie siedzieć na jedndej dzielnicy całe życie i narzekać na wszystko dosłownie..

 • nicka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 21:49 ~nicka

  Miałam okazję zwiedzać Sejm parę lat temu będąc na wycieczce klasowej. Bardzo miło wspominam. Warto tam pójść.

 • franek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2011 19:26 ~franek

  musze tam byc , jak pojade do ojców nastepnym razem po kartofle bede miał co opowiadać, fane ze takie cos robia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »