Informacje

25.11.2016 15:08 świeże wyniki pomiarów świeżości

W Krakowie reagują na smog.
W Warszawie uspokajają

SERWISY:


Mgła czy smog? To pytanie od rana zadają sobie mieszkańcy stolicy. Obawy przed smogiem potęguje fakt, że w czwartek wskaźniki jakości powietrza pokazywały niepokojące dane.

W piątek po przebudzeniu mieszkańcy stolicy zobaczyli przez okna schowane za mgłą budynki. Było to niepokojące w kontekście informacji z czwartku. W mediach społecznościowych Warszawski Alarm Smogowy ostrzegał o sporym przekroczeniu norm szkodliwych pyłów (nawet o 200-300 procent).

"To nie smog"

"Na ulicach ciągle smog" – zaalarmowało wyczulone na tę tematykę stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Na Facebooku opublikowało dane z godz. 8 z portalu Air Quality Index, gdzie pokazano zwiększone natężenie szkodliwych pyłów PM 2,5 na Targówku.

Zdziwienie budził też fakt, że przez pewien czas nie działała strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska prezentująca aktualne dane ze stacji pomiarowych w stolicy. W internecie pojawiły się też sugestie, że część stacji nie działa.

- Nic takiego nie miało miejsca. Modernizowaliśmy stronę internetową, żeby lepiej działała i mieliśmy krótką przerwę. Poza tym cały czas są dostępne dane na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - zapewnia Krystyna Barańska z WIOŚ.

I zaznacza, że w piątek rano nie odnotowano wysokich stężeń pyłów. – To co widzimy dzisiaj za oknami nie jest smogiem - przekonuje.

Dla przykładu punkt pomiarowy przy al. Niepodległości, który jest bardzo blisko jezdni, pokazywał ok. godz. 8-9 natężenie PM 10 na poziomie ok. 67 µg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny), co oznacza umiarkowany stan jakości powietrza, a PM 2,5 ok. 47 (także umiarkowany). Na Ursynowie, gdzie pomiar jest dokonywany blisko budynków mieszkalnych PM 10 ok. 50 (dobry), a PM 2,5 blisko 40 (umiarkowany).

Jak WIOŚ odnosi się do danych z czwartkowego przekroczenia norm ok. godzin popołudniowych? - Średnia dobowa nie została przekroczona. Nie ma w prawie polskim norm dla stężeń jednogodzinnych, chwilowych. Według przepisów sytuacja niebezpieczna występuje, gdy średnia dobowa zostaje przekroczona 35 razy w roku. W przypadku PM 10 ta norma dla doby wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. W całej Warszawie w 2016 roku tylko przy jednej stacji odnotowaliśmy taką sytuację – przy al. Niepodległości. Informowaliśmy o tym samorząd – twierdzi Barańska.

Alarm w Krakowie

O tym, jak smog jest groźny świadczy przykład Krakowa. Norma pyłu PM 10 została mocno przekroczona w czwartek (sięgnęła ponad 150 µg/m3), więc w piątek urząd miasta wprowadził darmową komunikację miejską i aglomeracyjną dla pasażerów z ważnym dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego.

Czy nie czas na podjęcie podobnych ruchów w Warszawie? Zapytaliśmy ratusz o reakcję na dane płynące ze stołecznych pomiarów. Na odpowiedź wciąż czekamy.

Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu. Jak czytamy na stronie WIOŚ, może zawierać substancje toksyczne, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby z chorobami układu krążenia. Zaleca się im ograniczenie czasu spędzanego na powietrzu.

Jak walczyć ze smogiem? Mieszkańcy podpowiadają urzędnikom:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 09:07 ~kierowca

  Kierowcy i tak nie przejdą na komunikację miejską. Własne auto jest 100x bardzie wygodne niż komunikacja.

  Gdy wprowadzałem się do nowe wybudowanego bloku, średnio przypadało samochodów na rodzinę 0,7. Sam kupiłem 2 miejsca postojowe mimo że mam jeden samochód. Obecnie pod blokiem jest armagedon, ludzie mają małe mieszkania po 45m2, ale pod minimum po 2 samochody. Jakoś nie chcą jeździć autobusami. Tego się nie zmieni.

 • hiko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2016 23:51 ~hiko

  Dlatego kupiłem oczyszczacz powietrza w media expercie na tym black friday. Wydałem 2 tysie, ale mam nadzieję ze to coś da i mam nadzieję że miasto coś z tym zrobi.

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2016 07:53 ~j23

  i jeszcze budują autostradę przez Ursynów! MASAKRA!

 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 18:54 Grzcie2083

  Może to nie pocieszenie dla mnie ale i nie tylko , to jest to że P.Prezydent oddycha tym samym powietrzem a może nawet gorszym niźli moja rodzina i ja.wobec tak brudnego powietrza jak i śmierci jesteśmy wszyscy równi.czy nie tak?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 09:49 ~qwerty

  Rok w rok wraz z nadejściem fali mrozu i pojawieniem się przez to przejściowych mgieł w miastach zieloni wywlekają idiotyczną kwestię smogu w mieście, że niby ta mgła to smog . Za każdym razem rok w rok ! Co możemy zrobić? podwyższymy akcyzę na paliwo aby kierowcy przesiedli się do komunikacji miejskiej.

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 09:18 ~i tyle

  nie odnotowano stężenia pyłów w piątek rano, ale za to jak się wychodziło na zewnątrz (faktycznie rano) to powietrze aż śmierdziało :/

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 22:56 ~qwerty

  "Według przepisów sytuacja niebezpieczna występuje, gdy średnia dobowa zostaje przekroczona 35 razy w roku."

  Czyli prawo w POlandii dopuszcza by ludzie byli truci przez 35 dni w roku.
  Tymczasem obliczono, że jeden dzień wdychania smogu z węgla czy drewna to tak jakby wypalić 1-2 paczki papierosów.

  PO za tym smog po prostu śmierdzi. Jeden cham palący w kominku może zasmrodzić obszar w promieniu kilkuset metrów, pranie wietrzące się zaczyna śmierdzieć. Ponadto tynk i farba brudzą się i trzeba je cześciej malować.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 22:50 ~Marian

  Więcej przejść, więcej zwężania ulic, więcej korków

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 22:06 ~xyz

  Zapraszam na zacisze poczujecie jak właściciele domów palą śmieciami. Oczywiście policja woli stac na rogatkach a straż miejska zakładać blokady na koła i wlepiać mandaty babciom handlującym czosnkiem...

 • edy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 20:56 ~edy

  "Na Ursynowie, gdzie pomiar jest dokonywany blisko budynków mieszkalnych PM 10 ok. 50 (dobry), a PM 2,5 blisko 40 (umiarkowany)." - to ciekawe, bo dopuszczalny poziom PM2,5 to 25, a PM10 to 50. Czyli 100% normy to "dobry", a 150% normy to "umiarkowany"? Skończcie z udawaniem, że nie ma problemu! W innych krajach ogłaszano by poziom alarmowy!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »