Informacje

01.09.2011 08:14 nowy rok szkolny w stolicy

W każdej szkole szafki
na książki i ciepła woda

SERWISY:

173 tysiące uczniów i 39 tysięcy przedszkolaków rozpocznie w Warszawie nowy rok szkolny. To ponad 5 tys. więcej niż przed rokiem. 10 miesięcy nauki ma im upłynąć pod hasłem "Szkoła z pasją".

Najwięcej, aż 74 tysiące uczniów będzie się uczyć w podstawówkach, najmniej bo tylko 915 uczniów przekroczy progi szkół policealnych - tak wynika z danych ratusza.

Rozpoczynający się rok szkolny, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej ogłoszono rokiem "Szkoły z pasją". Resort chce w ten sposób podkreślić rolę wszystkich osób zaangażowanych w życie szkoły. - Przyjazną i ciekawą szkołę tworzą nie tylko dyrektor i nauczyciele, ale także rodzice, sami uczniowie i środowisko zewnętrzne, w tym organizacje pozarządowe i samorząd - czytamy w komunikacje.

Uczniowie zakończą naukę 29 czerwca. Poza tym, dyrektorzy szkół na czas meczów Euro 2012 będą mogli zawiesić zajęcia. Jednak tylko w przypadku kiedy np. dojazd do szkoły będzie utrudniony.

Nowy egzamin gimnazjalny

W tym roku szkolnym będzie również nowy egzamin gimnazjalny. Tak jak dotychczas, będzie składał się z trzech części – humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego nowożytnego. Jego wyniki będą natomiast wyrażane, co jest nowością, dla zadań z każdego z pięciu bądź sześciu zakresów: język polski, historia i wiedza o społeczeństwie, matematyka, przedmioty przyrodnicze, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym, język obcy nowożytny na poziomie rozszerzonym

Ponadto o 7 procent wzrosną pensje dla nauczycieli. To jedyna państwowa grupa zawodowa, która otrzyma w tym roku podwyżki.

W każdej szkole ciepła woda

Pojawią się również udogodnienia dla uczniów - zgodnie z rozporządzeniem minister edukacji w każdej szkolnej łazience  obowiązkowo będzie musiała być ciepła woda oraz mydło. Oprócz tego szkoł muszą zapewnić uczniom miejsca, gdzie będa mogli przechowywać książki.

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ulka

    zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2011 10:31 ~ulka

    Kiedy ja kończyłam szkołę 3 lata temu, dodam najlepsze liceum w moim mieście, w łazience nie było mydła, ciepłej wody, papieru toaletowego i zamków w drzwiach. Taka sytuacja jest według mnie niedopuszczalna. Śmieszne były również próby przekazania uczniom wiedzy o higienie i prośby dyrektora o zachowanie czystości w toaletach. Jak w ogóle można nazywać podstawowe środki czystości udogodnieniami!?

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »