Informacje

01.06.2018 08:09 interpelacja radnej

W Katowicach będą pryskać przeciw kleszczom. W Warszawie się nie da

SERWISY:

 

- A może by tak zastosować w Warszawie oprysk przeciw kleszczom? - zastanawia się radna. Ratusz odpowiada, że to niemożliwe. Tymczasem do wdrożenia takiego projektu szykują się Katowice.

Kleszcze nie mają wrogów, nie są pokarmem dla innych organizmów. Jedyną przeszkodą w ich rozwoju są mroźne zimy, a o te w zmieniającym się klimacie coraz trudniej. Na wiosnę wystarczy kilka ciepłych dni, by pojawiły się na potęgę.

Co zrobić, by ograniczyć tę inwazję? Można posadzić rośliny, za którymi kleszcze nie przepadają - na przykład wrotycz czy lawendę - ale to zgłodniałych pajęczaków w stu procentach nie odstraszy.
Najskuteczniejszą metodą - według naukowców - są preparaty chemiczne, zawierające duże stężenie substancji czynnej DEET. Upomniała się o nie w interpelacji radna Katarzyna Kostyra.

"Województwo mazowieckie i Warszawa są jednym z trzech województw, w których ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe jest najwyższe. Sanepid już w 2016 roku opublikował listę najbardziej zagrożonych miejsc. W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to między innymi: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy" - wskazuje radna i prosi ratusz o informację, czy możliwe jest przeprowadzenie akcji polegającej na zastosowaniu oprysków na terenach szczególnie zagrożonych.

Ratusz mówi "nie"

Jednak ratusz zastosowania oprysków nie planuje. Z kilku powodów. Po pierwsze - według urzędników - potencjalne zmasowane użycie środków owadobójczych może stanowić zagrożenie również dla innych, w tym chronionych i pożytecznych gatunków owadów.

- Przypomnijmy, że na przykład na terenie Lasu Bielańskiego występują prawnie chronione owady - Pachnica dębowa oraz kozioróg dębosz - tłumaczy w odpowiedzi na interpelacje wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Po drugie - jak argumentuje wiceprezydent - na rynku nie ma dostępnego i dopuszczalnego przez odpowiednie służby środka do przeprowadzania oprysków lasów, jak i terenów zieleni pod kątem niszczenia populacji kleszczy. - Jeśli taki środek zostałby w przyszłości opracowany i dopuszczony do stosowania, należy zwrócić uwagę na fakt, że kleszcze są przenoszone przez nosicieli na znaczne odległości od miejsca infekcji, w związku z czym teren poddany opryskowi musiałby objąć całość obszarów zieleni, co byłoby bardzo kosztowne i trudne do realizacji - opisuje Olszewski.

Według warszawskiego ratusza największe znaczenie dla ochrony przed kleszczami ma zwiększanie świadomości społecznej.

"Osoby wybierające się na tereny zielone powinny przede wszystkim używać środków ochrony indywidualnej z substancją odstraszającą kleszcze, a także regularnie, po wizycie na obszarach zieleni, na przykład lasy, parki, łąki, sprawdzać własne ciało i ewentualnie jak najszybciej i w sposób prawidłowy usuwać kleszcze" - radzi Michał Olszewski.

Katowice znalazły preparat

Tymczasem w najbliższym czasie w Katowicach przeprowadzone zostaną opryski przeciw komarom i kleszczom. Służby miasta chcą walczyć z gryzącymi insektami w parkach, na placach i skwerach.
Opryski zostaną dokonane w 11 miejscach miasta, między innymi w parkach: Budnioka, Zadole, Giszowieckim, Powstańców Śląskich i Kościuszki, a także na placach: Wolności, Andrzeja, Rady Europy, Hlonda, Gwarków oraz w rejonie powstającej ścieżki edukacyjnej w Katowickim Parku Leśnym.

- Prawie połowa terenów Katowic to tereny zielone. Lokalizacje obejmujące opryski to parki i skwery, z których korzystamy w drodze do pracy, na zakupy - wtedy bardzo często zapominamy o zabezpieczeniu się przed insektami i stajemy się ich ofiarami - informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

>> CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.TVN24.PL <<

kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Arszczur61ap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2019 20:47 ~Arszczur61ap

  Wypalanie traw w najmniejszym stopniu zabija kleszcze. Natomiast zabija zwierzęta i owady pożyteczne. Ciemny ludu; brak ostrych zim tu zawinił, a nie zakaz waszego barbarzyństwa!

 • skl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2018 09:48 ~skl

  Kiedyś sie trawy wypalało i nie było kleszczy. Teraz ta cała niby ekologia bardziej o kleszcze sie martwi niż o ludzi którzy potem chorują.

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2018 23:40 ~zenada

  a w ratuszu trzeba sprawdzic stan mózgów bo cos mi sie wydaje ze pustke tam widze, zamiast kase na nagrody dajcie na oprysk i wystarczy

 • Greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2018 10:01 ~Greg

  niko~niko

  Opryski moga pomoc, ale moim zdaniem i tak jest za pozno... tylko powrot do wypalania traw moglby pomoc przeciw epidemii kleszczy ;(

  Siebie wypal. Ciemnogród dalej wierzy, że to skuteczne rozwiązanie.

 • plo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2018 07:23 ~plo


  Dawid~Dawid

  Ale pryskać z samolotów na ludzi już się nie boją? Hipokryci.
  Nick~Nick

  A kto pryska z samolotów? Te smugi? To paliwo...  Haaah, dawno się tak nie uśmiałem, jak z tego paliwa ;) Te smugi nazywają się kondensacyjne, bo para zawarta w powietrzu po gwałtownej zmianie temperatury przy rozprężeniu po przejściu przez silnik, kondensuje się w mikroskopijne kropelki wody, które natychmiast zamarzają w kryształki lodu. Inaczej smuga nazywałaby się paliwowa, nie? ;)

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2018 01:51 ~niko

  Opryski moga pomoc, ale moim zdaniem i tak jest za pozno... tylko powrot do wypalania traw moglby pomoc przeciw epidemii kleszczy ;(

 • Qbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 20:01 ~Qbek

  [cytat_2847h465]

  Dawid~Dawid

  Ale pryskać z samolotów na ludzi już się nie boją? Hipokryci.

  A kto pryska z samolotów? Te smugi? To paliwo...
  [/cytat_2847465]
  Następny gminny ekspert! Te smugi (kondensacyjne) to kryształki lodu.

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 19:04 ~ola

  Mojej siostrze ciotecznej klesz wbił się na cmentarzu w Warszawie. W tamtym tygodniu. Po prostu już tragedia.

 • chemic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 18:47 ~chemic

  Warszawa ma rację. Opryski na kleszcze to nic innego jak masowe użycie środkow owadobójczych na terenach leśnych i zielonych. Giną miliony innych owadów a zatruciu ulegają ptaki i zwierzęta wodne. Nie ma możliwości wykonania takiego zabiegu legalnie. Na szczęście.

 • Rybka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2018 18:08 ~Rybka

  iza~iza

  w Warszawie za późno, władza miasta ma już zapalenie opon mózgowych

  ...a jaki nie ma przypadkiem tego kleszcza pisowskiego,bo wg. mnie to już zaraza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »