Informacje

19.04.2017 06:48 proponują inne rozwiązanie

W Falenicy nie chcą tunelu, bo
"utrudni ruch pieszych i rowerzystów"

SERWISY:

Mieszkańcy Falenicy protestują przeciwko budowie tunelu drogowego pod torami wedle projektu przedstawionego przez kolejarzy. Przekonują, że znacznie pogorszy bezpieczeństwo pieszych, zniszczy tereny zielone i oszpeci okolicę. Dlatego proponują tunel pieszo-rowerowy.

Na linii otwockiej kolejarze planują budowę trzeciego toru. Taka "ścieżka" dla pociągów dalekobieżnych oznacza konieczność likwidacji części przejść i przejazdów naziemnych. W październiku otwarto długo oczekiwany tunel w Międzylesiu, w planach PKP PLK jest budowa kolejnych. Ten, który ma powstać w Falenicy wzbudził sprzeciw części mieszkańców.

"W XXI wieku, w stolicy europejskiego kraju dyskryminacja rodziców z dziećmi, osób starszych czy niepełnosprawnych, powinna być publicznie tępiona. Tymczasem realna staje się inwestycja, która znacząco utrudnia ruch pieszych i rowerzystów w centrum Falenicy, promująca tranzyt samochodowy i ludzi lepiej sytuowanych, kosztem mieszkańców" - przekonują na stworzonej przez siebie stronie poświęconej inwestycji.

List do radnych

Organizują się nie tylko w internecie. W najbliższą środę zamierzają pojawić się na sesji rady dzielnicy, gdzie ma się odbyć dyskusja poświęcona budowie tunelu. Do radnych napisali też list.

Przypominają w nim, że w Falenica chce się rozwijać, ale w tym rozwoju stawiać bardziej na lokalność i współpracę mieszkańców (niebawem mają tu powstać centrum lokalne i kulturoteki). Autorzy listu upominają się o nowe chodniki, ścieżki rowerowe i uspokojenie ruchu. Budowa dużego betonowego tunelu - ich zdaniem - zupełnie psuje tę wizję. Twierdzą, że przeprawa planowana przez kolejarzy "zupełnie ignoruje ruch pieszy i rowerowy".

"PLK przewiduje przebudowę starego przejścia podziemnego i wyposażenie go w windy oraz budowę, od strony obecnego przejazdu, podziemnego zejścia z peronu środkowego bez udogodnień dla niepełnosprawnych. Oba przejścia podziemne nie wyprowadzają strumienia przechodniów pod jezdniami Patriotów, a przecież dzisiejszy przejazd to główny szlak pieszy" - opisują.

Dalej punktują, że przejście w takiej formie wydłuża drogę wzdłuż ulic Młoda - Walcownicza o około 300 metrów. Co może być problematyczne zwłaszcza dla osób z wózkami, zakupami czy na rowerach. "Nawet wyposażenie nowo projektowanego przejścia podziemnego w windy niewiele zmieni, skoro dziś w sezonie tory przekracza prawie 1000 rowerzystów na dobę. Falenica potrzebuje wygodnego i bezpiecznego połączenia, którego w projekcie nie ma" - podkreślają.

A to nie wszystko. Zdaniem społeczników, budowa tunelu wprowadzi zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. "W tej chwili przystanki przesiadkowe z autobusów do SKM są umiejscowione bardzo blisko. Po wybudowaniu tunelu zmieni się to radykalnie" – żalą się.

Chcą tunelu dla rowerów i pieszych

Zamiast dużego drogowego tunelu, społecznicy widzieliby na Walcowniczej znacznie mniejszy tunel pieszo-rowerowy. O możliwie łagodnym zejściu, wyposażonym w rampy rowerowe i zjazdy dla niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie – jak dodają - nie wymagałoby zasadniczej przebudowy rond ani przenoszenia przystanków autobusowych.

Wykazują, że główną osią komunikacyjną jest ul. Patriotów, więc budowa tunelu będzie oznaczać zwielokrotniony ruch samochodowy na okolicznych ulicach: Frenkla, Bystrzyckiej, Młodej, Jagienki, Derkaczy i innych. "Z badań wynika, że ruch w samym ciągu Frenkla-Bystrzycka wrośnie o ok. 3000 aut na dobę" - przytaczają i domagają się ochrony Młodej przed potokiem aut. "Bo to jedyna taka zachowana uliczka w Wawrze. Po rewitalizacji może stać się dumą dzielnicy" - przekonują.

"Szanowni Radni, podejmując decyzję o tunelu w Falenicy rozważcie powyższe argumenty, a przygotowując uchwałę w tej sprawie uwzględnijcie nasze postulaty" - apelują na koniec do swoich przedstawicieli.

Podzieleni radni i mieszkańcy

Wawerski radny Rafał Czerwonka przyznaje, że radni są w sprawie tunelu podzieleni. Podobnie zresztą, jak sami mieszkańcy. - Ci, którzy mieszkają w pobliżu, go nie chcą. Ci, którzy są dalej - chcą. Jedna i druga strona ma ciekawe i sensowne argumenty – mówi.

- Zwolennicy powołują się plany zagospodarowania przestrzennego, które są uchwalone i po obu stronach toru w Falenicy przewidują, że ulica Walcownicza będzie poprowadzona w tunelu pod torami - dodaje radny.

Zwraca też uwagę na to, że tunel w Falenicy to nie jedyna bezkolizyjna przeprawa przez tory w tej okolicy. Podobna ma powstać w Radości, wzdłuż ulicy Izbickiej. Z kolei przy ulicy Brucknera, na granicy z Józefowem, kolejarze chcą postawić wiadukt nad torami. Takie rozłożenie dostarcza argumentów obu stronom sporu.

Przeciwnicy tunelu drogowego twierdzą, że z uwagi na bliskie odległości innych przepraw, ta w Falenicy wcale nie jest potrzebna. Ale "o swoje" upominają się mieszkańcy Radości. Przekonują, że jeśli tunel będzie tylko u nich, to właśnie do nich zostanie skierowany cały ruch z osiedla Aleksandrów czy do pobliskiego bazaru.

- Mówią krótko, że albo budujemy dwa tunele, albo żadnego - ostro stawia sprawę Czerwonka. I dodaje, że dyskusja na środowym posiedzeniu na pewno będzie burzliwa i ciekawa.

O ustosunkowanie się do obaw mieszkańców Falenicy zapytaliśmy Polskie Linie Kolejowe. Rzecznik Karol Jakubowski odpowiedział nam, że obecnie prowadzone są rozmowy z urzędem m.st. Warszawy na temat budowy tunelu drogowego. - Wcześniej konsultowaliśmy koncepcję i zakres inwestycji z dzielnicą Wawer. Obecnie jesteśmy na etapie prowadzenia przetargu na projekt inwestycji – wyjaśnia.

Dalej przypomina też, że budowa tunelu w Falenicy jest zawarta w zakresie modernizacji linii Warszawa - Otwock. Ostateczne wytyczne co do jego kształtu mają być konsultowane po wyborze wykonawcy dokumentacji projektowej. – Wtedy dokładnie określimy zakres inwestycji realizowanej w Falenicy – podsumowuje rzecznik.

 

Zobacz jak wygląda tunel w Międzylesiu:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2017 18:04 ~mat

  Czyli trzy przejazdy dla samochodów na odcinku dwóch kilometrów (uwzgledniajac POW). Pod wzgledem nasycenia tunelami Falenica będzie najlepsza. Szkoda, że tylko w tym.

 • Miasto to nie wieś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 22:30 ~Miasto to…

  Budować! Nie oglądać sie na rowerkowych krzykaczy!

 • ambaras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 18:43 ~ambaras

  W Warszawie nie chcą Falenicy, bo zmniejsza prestiż stolicy i zwiększa korki.

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 16:46 ~tatuś

  jam~jam

  Pochodzę z Falenicy, mieszkają tam ciągle moi rodzice, i nie chcę tunelu, choć mam samochód. Tunel chcą tylko grubasy, którzy nawet do kiosku oddalonego o 100 m jeżdżą samochodem.

  a w legionowie jest tunel?

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 16:45 ~tatuś  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  Tunel jest potrzebny i nie ma co psioczyć.
  tatuś~tatuś

  ale nie w tym miejscu. za drogo
  społ~społ

  Najlepiej pod Radomiem.

  albo w markach

 • społ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 15:56 ~społ


  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  Tunel jest potrzebny i nie ma co psioczyć.
  tatuś~tatuś

  ale nie w tym miejscu. za drogo

  Najlepiej pod Radomiem.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 14:43 ~iza

  tunelu nie chcą, czy chcą żeby było bez zmian?

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:43 ~bolo

  jam~jam

  Pochodzę z Falenicy, mieszkają tam ciągle moi rodzice, i nie chcę tunelu, choć mam samochód. Tunel chcą tylko grubasy, którzy nawet do kiosku oddalonego o 100 m jeżdżą samochodem.

  Z tego co czytam, tunelu (ale tylko dla siebie) chcą też wielbiciele pedałów i marszobiegów. A skoro ruch to zdrowie najbliższe przejście należy wyznaczyć 1km dalej, bo korzystając z tego tunelu twoi rodzice szybko dołączą do grona grubasów.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:30 ~jam

  Pochodzę z Falenicy, mieszkają tam ciągle moi rodzice, i nie chcę tunelu, choć mam samochód. Tunel chcą tylko grubasy, którzy nawet do kiosku oddalonego o 100 m jeżdżą samochodem.

 • Faleniczanim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:28 ~Faleniczanim

  Zdecydowanie jestem za tunelem w Falenicy! Obecny przejazd to tragedia. Jedyną osobą, która nie chce tunelu to radny Wojda, który mieszka tuż obok.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »