Informacje

30.12.2017 17:03 biuro audytu wewnętrznego

"W ciągu 11 lat było dość czasu".
O reprywatyzację pyta radna z PO

SERWISY:

Radna Platformy Obywatelskiej punktuje podległe prezydent Warszawy Biuro Audytu Wewnętrznego w sprawie reprywatyzacji. Sugeruje, że konsekwencje powinno ponieść kierownictwo, bo nie zapobiegło nieprawidłowościom w Biurze Gospodarki Nieruchomościami.

Kwestię odpowiedzialności w sprawie rozliczenia reprywatyzacji wskazała w pisemnym zapytaniu do władz stolicy Małgorzata Żuber-Zielicz, radna Warszawy z ramienia rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej.

Chciała wiedzieć, jak ma się praca i odpowiedzialność Biura Audytu Wewnętrznego do tak zwanej afery reprywatyzacyjnej. Przypomniała między innymi, że prezydent stolicy mówiła niedawno o grupie przestępczej. Jak pisaliśmy, Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że wychodziła ona "daleko poza tych kilku urzędników, których dyscyplinarnie zwolniłam. Chciałabym, żeby to odium nie poszło na wszystkich urzędników".

"Było dość czasu"

"Jestem zwolenniczką starej harcerskiej zasady 'kto chce - szuka sposobów, kto nie chce - szuka powodów!'. Bliskie jest mi więc przekonanie, że jakość każdego działania aparatu urzędniczego odzwierciedlają bardziej jego efekty niż ilość podjętych czynności, z których wiele nosi często charakter działań pozornych" - napisała radna.

Zapytała też o odpowiedzialność za tak zwaną aferę reprywatyzacyjną jednostki, które zajmują się audytem wewnętrznym. "W ciągu 11 lat było dość czasu, by komórka ta spełniła swoje, suto opłacane, zadania" – stwierdziła. I przekonuje, że zasadne jest podejrzenie niedopełnienia obowiązków przez to biuro.

Odpowiada kierownik

Na zapytanie odpowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy przekonuje, że za dany obszar merytoryczny odpowiada kierownik danej komórki organizacyjnej. I że w tym przypadku był to dyrektor BGN. "Pan Marcin Bajko najpierw, jako pełniący obowiązki dyrektora, a następnie jako dyrektor BGN kierował jego pracami i odpowiadał za jego funkcjonowanie jako całości" - wyjaśnia prezydent stolicy.

Podkreśla, że BGN współpracowało z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawach dekretowych.

Gronkiewicz-Waltz przekonuje też, że audyt zatytułowany "Ocena procesu dotyczącego postępowania w zakresie odszkodowań za wywłaszczenia oraz postępowań związanych ze zwrotami nieruchomości", wykazał jednoznacznie, że "kluczowym elementem dającym możliwość funkcjonowania działań niepożądanych, był brak spójnych rozwiązań systemowych w formie powszechnie obowiązujących aktów prawnych (ustawa reprywatyzacyjna), kompleksowo regulujących obszar reprywatyzacji nieruchomości warszawskich".

TAK HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ MÓWIŁA O AUDYCIE W SPRAWIE REPRYWATYZACJI:

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Renifer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 16:53 ~Renifer

  dobierają się do kolejnych "kast" a sami są w sejmie kastą - a może tam wprowadzić maksymalnie 2 kadencje dla posłów - przecież to też plugawa kasta... kto z nich poniósł konsekwencje za błędne decyzje??? nikt!

 • KaRuzeLa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 16:51 ~KaRuzeLa

  Biuro Audytu w Ratuszu podlega pani, która jest znajoma HGW. Przecież to jasne, że te ich audyty nic nie wykazywały. Zajmowali sie pierdołami, a nie prawdziwymi audytami. Tak samo inna pani - dyrektor biura bezpieczeństwa - też znajoma HGW - nie poniosla żadnych konsekwencji po tym jak spalil sie most i było wykazanych tyle nieprawidłowości właśnie z zakresu bezpieczeństwa. Ręka rękę. Nie kibicuję temu reżimowi bo zawłaszcza Polskę i jest niekompetentny i kłamliwy, ale kto inny zrobi porządek w mafii warszawskiej?

 • Niewinna ofiara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 12:35 ~Niewinna ofiara

  biedny~biedny

  Ten nasz caly kraj to jeden wielki przekret od 28 lat,stolek i dorobic sie szybko chyba tylko o to chodzilo co zrobiono do zwyklego smiertelnika zjadacza chleba tak szczeze nic a ile wykrytych przekretow zostal ktos ukarany czy wylany nie slychac i widac w srodkach przekazu.

  Jak to? HGW wywaliła z hałasem wszystkich swoich zastępców, czym poczuli się oni wielce pokrzywdzeni. Hanna, oczywiście, niewinna i kryształowo czysta.

 • i sąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 09:53 ~i sąd

  antoś parówkowy~antoś parówkowy

  Tszeba powołać komisję tak jak w pszypadku zamachu smoleńskiego... To jest bardzo waszne dla mieszkańcóf Warszawy

  Wystarczy prokuratura.

 • polityka PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 09:52 ~polityka PO

  Wawka~Wawka

  A radna Po dopiero teraz się ocknęła?
  Podejrzewam, że zostanie usunięta z PO za "głupie pytania". Albo za niewygodne.

  Wprost przeciwnie. To Po zrezygnowało i odsuwa HGW :)

 • chabeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 06:36 ~chabeta

  Nie znam takiego przypadku,w którym "złodziej" jest w stanie sam udowodnić,że nim jest???Zawsze,będzie udowadniał,że to nie on a winni są inni.Amen.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2017 00:36 ~Wawka

  A radna Po dopiero teraz się ocknęła?
  Podejrzewam, że zostanie usunięta z PO za "głupie pytania". Albo za niewygodne.

 • antoś parówkowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2017 23:52 ~antoś parówkowy

  Tszeba powołać komisję tak jak w pszypadku zamachu smoleńskiego... To jest bardzo waszne dla mieszkańcóf Warszawy

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2017 21:18 ~marek

  Było ponad 20 lat , żeby uwłaszczyć się na cudzym za 10% wartości.Przez lata mieszkali w UKRADZIONYCH PRAWOWITYM WŁAŚCICIELOM mieszkaniach,a nawet nie chciało się wykupić za 10 % wartości i wpisać do księgi wieczystej. Żenada godna menela 500+.Teraz najlepiej drzeć mordę ,że należy się. TO SE KUP.Zero mieszkań socjalnych i komunalnych , a jak się nie podoba wypad z Warszawy. Tu dla patologii miejsca nie ma.Jak nie stać was na czynsz to do roboty.

 • Tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2017 20:49 ~Tusk

  Ekipa PO nie miała kasy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »