Informacje

11.03.2015 08:45 dziewięciu małych pacjentów poddanych terapii

W Centrum Zdrowia Dziecka leczą dzieci marihuaną. "Mniej ataków padaczki"

SERWISY:

W stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka w ostatnich miesiącach już dziewięcioro dzieci zaczęło przyjmować medyczną marihuanę w terapii padaczki opornej na leki. Jak informują lekarze, pierwsze wyniki są obiecujące – liczba napadów spadła nawet o 90 proc. Istotnym problemem na drodze bardziej powszechnego stosowania medycznej marihuany w leczeniu osób, którym może ona pomóc, jest jednak polskie prawo. Szczegóły w materiale Faktów Online.

Neurolog z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Bachański od kilku miesięcy w CZD leczy marihuaną grupę dzieci cierpiących na padaczkę odporną na leki. Pierwszym pacjentem z tej grupy był 5-letni Maks, który miewał nawet do 200-300 napadów padaczki dziennie. Pod koniec września ubiegłego roku chłopca zaczęto leczyć medyczną marihuaną, a liczba napadów spadła o ok. 90 proc.

- Dla nas okazało się to szansą na życie - mówi repoterce Faktów Online matka Dorota Gudaniec.

Również u innych pacjentów Bachańskiego zaobserwowano znaczną redukcję napadów padaczki. Łącznie w ostatnich miesiącach w IPCZD dziewięcioro dzieci rozpoczęło leczenie z zastosowaniem marihuany. Dr Bachański przyznał, że najczęściej to rodzice proszą o tę formę leczenia. - Czasem ja też proponuję, natomiast to nigdy nie jest na siłę  – zaznaczył.

Duża skuteczność

Podczas debaty na temat stosowania marihuany w medycynie zorganizowanej przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej dr Bachański podkreślił, że dotychczasowe badania nad efektywnością zastosowania marihuany w leczeniu padaczki u dzieci były przeprowadzane na niewielkiej grupie pacjentów, ale potwierdzają "dużą skuteczność leczenia medyczną marihuaną". Jak dodał, objawy niepożądane tego leczenia są nieliczne, najczęściej wskazuje się na senność, zmęczenie oraz problemy z apetytem.

Żeby zastosować medyczną marihuanę lekarze musieli wystąpić o tzw. import docelowy, czyli sprowadzenie leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Import realizowany jest na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. W tym przypadku wniosek musiał być potwierdzony przez konsultanta w dziedzinie neurologii dziecięcej, a następnie został skierowany do akceptacji ministra zdrowia. Po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku, lekarz wypisał receptę, która została zrealizowana w holenderskiej aptece.

Procedura "absurdalna"

Były minister zdrowia dr Marek Balicki zwrócił uwagę, że marihuana to "lek bezpieczny, skuteczny i tani". Dodał, że sytuacja, w której lek ten może być zastosowany dopiero w wyniku procedury importu docelowego, jest "absurdalna" i należy domagać się wprowadzenia do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zapisu jednoznacznie wskazującego, że marihuana może być stosowana do celów medycznych. - Jeśli chcemy, żeby prawa do ochrony zdrowia w Polsce były w pełni przestrzegane, to musi być dostępna medyczna marihuana dla wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują – dodał Marek Balicki.

Legalna do celów medycznych?

W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją przepisy dotyczące karania za uprawę konopi na własny użytek i ich posiadanie. Jednocześnie jednak Trybunał zapowiedział tzw. wystąpienie sygnalizacyjne do ustawodawcy w sprawie posiadania marihuany do celów medycznych. Jak ocenił TK, brak jest bowiem uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy chodzi np. o kwestie leczenia w stanach terminalnych.

Znowelizowana w 2011 r. ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadziła możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. Postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.

Więcej materiałów na stronie Faktów Online.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 14:28 ~paula

  To dobrze, że jest duża skuteczność. Najgorsze są te objawy niepożądane. W porównaniu do zabiegu gamma knife, które również skutecznie i bezinwazyjnie leczy padaczkę to jednak efekty są słabsze.

 • Arson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 16:51 ~Arson

  No właśnie w tym problem. Ludzie będą zdrowsi i po 67 roku będą siedzieli po 20-30 lat na emeryturze- Polski nie stać na to więc lepiej wprowadzić zakaz pod pozorem przeciwdziałania narkomanii.

  DO ZASTOSOWAŃ MEDYCZNYCH marycha powinna być dostępna w szpitalach "od ręki"!

 • Alriv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2015 12:09 ~Alriv

  1. Odporna na jakiekolwiek leki padaczka
  2. 200-300 ataków dziennie (wychodzi mniejwięcej co 7 minut, co oznacza, że dziecko nie może nawet iść do toalety bez napadu)
  3. rozpoczęcie terapii medyczną marihuaną
  4. spadek liczby ataków o 90% od pierwszego miesiąca.

  Jakiego jeszcze dowodu potrzebujesz na skuteczność marihuany w medycynie ?

 • EPI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2015 22:18 ~EPI

  Leczenia dużego dziecka jest kilka razy drozsze niż małego. Skąd brac kilka tysięcy zł co miesiąc...chyba nie będzie nas stac

 • Tamago

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2015 14:38 ~Tamago

  Pewnie. Marihuana zdrowa. "Paliłem 50 lat i żyje". Leczy raka? I co jeszcze? Może odbudowuje Komórki mózgu? Czyli robi coś czego NIC nie jest w stanie zrobić! Palaczom radzę transplantacje Mózgu gdyż z waszego robi się w najlepszym przypadku produkt seropodobny.

 • tuptus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2015 12:37 ~tuptus

  jestem za legalizacją spożywałem tego tematu tonami i pale nadal choruje na cukrzyce 30 lat pomaga mi w zdrowiu mając 18 miałem miec laseroterapie jak zaczełem spożywać marihuane wszystko się poprawiło chodząc do okulisty nie mam żadnych złych wieści od lekarz więc jestem przykładem dla naszych polityków

 • Alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 22:26 ~Alicja

  Zawsze śmieszyło mnie stawianie marihuany na równi z amfetaminą czy heroiną, polskie ustawodawstwo jest zacofane.

 • yoyo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 17:46 ~yoyo

  Ciekawe gdzie ogarniają

 • Makos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 17:15 ~Makos

  jezeli juz w naszym chorym kraju, zamykaja za lolka na 2 lata. To i nie powinno sie stosowac taniej skutecznej i bezpiecznej marichuany nawet w lecznictwie. tylko dalej pchac w ludzi chemie i biznes sie kreci:)

 • fredo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2015 17:11 ~fredo

  Jezeli juz jestesmy tak chorym panstwem, ze za lolka zamykaja na 2 lata, to i chorzy powinni brac drogą chemie, zamiast tania, skuteczna i bezpieczna marichuane.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »