Informacje

05.07.2013 10:48 kulisy akcji wojska na woli

W beczkach z Woli
nie było gazu bojowego

SERWISY:

W beczkach znalezionych w piwnicy przy Górczewskiej 14 nie było gazu bojowego. - Okazało się, że schowane w nich były filtropochłaniacze, elementy wyposażenia schronów - poinformowało wojsko. Przy okazji akcji na Woli okazało się, że w sytuacji zagrożenia nie tak łatwo wezwać na pomoc wojsko, które oceni potencjalne zagrożenie.

- Na początku było podejrzenie, że w beczkach może znajdować się gaz bojowy - iperyt – powiedział mjr Jarosław Czepiel z Centralnego Ośrodka analizy Skażeń.

Na miejscu pojawili się więc wojskowy chemicy. Ubrani w kombinezony ochronne, przy pomocy swoich urządzeń pobrali próbki. Sprawdzono je na miejscu, w przenośnym laboratorium rozstawionym przed blokiem.

Nie było gazu

– Okazało się, że beczki nie zawierają gazu bojowego. Kolejne badania przeprowadzono w piątek rano, w naszym laboratorium, które ostatecznie wykluczyły obecność niebezpiecznych substancji w beczkach – dodaje Czepiel.

W środku znajdowały się filtropochłaniacze. Były montowane w urządzeniach oczyszczających powietrze między innymi w schronach. – Nasi żołnierze przypuszczają, że piwnica mogła kiedyś pełnić funkcję schronu. Świadczą o tym potężne drzwi, śluzy czy inne elementy sprzętu do ochrony ludności – tłumaczy major.

"Biurokracja zamiast walki z zagrożeniem"

Za nim na Wolę dotarli wojskowi chemicy, od wykrycia podejrzanych beczek upłynęło kilka godzin. Dlaczego? Okazuje się, że najpierw trzeba było dopełnić formalności.

Zgodnie z procedurami wojewoda mazowiecki musiał wysłać pisemną prośbę do ministra obrony narodowej, o pomoc wojska. Minister - w momencie wyrażenia zgody - prośbę wojewody przesłał do właściwej jednostki. Dopiero po tym żołnierze mogli pojechać na Wolę.

Procedury ściśle określa ustawa o zarządzaniu kryzysowym. Według ekspertów, niepotrzebna biurokracja wydłuża czas oczekiwania na interwencję.

- Procedury powinny być maksymalnie uproszczone., aby skrócić oczekiwania na działanie w sytuacji zagrożenia – ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

- Ten problem dotyczy użycia różnych jednostek wojska, nawet specjalnych. Przykład odnalezionych beczek na Woli doskonale obrazuje problem. Zamiast zająć się zwalczaniem potencjalnego zagrożenia, najpierw trzeba zająć się biurokracja. Przygotować pismo, później jest zastanawianie się do kogo je przesłać – ocenia generał Polko.

Jak dodaje: - Powinny być już przetarte ścieżki, gotowe schematy. Od kilkunastu lat apeluje, aby te procedury były uproszczone – przypomina były dowódca GROM.

"Akcja przebiegła sprawnie"

Rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego ocenia jednak, że czwartkowa akcja przebiegła sprawnie i maksymalnie szybko. – Na miejscu był cały czas obecny dowódca sztabu kryzysowego. Na bieżąco oceniał zagrożenie. Ponadto był stały kontakt z całodobowym centrum zarządzania kryzysowego wojska – tłumaczy Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego.

- Czasami w sytuacjach bardzo pilnych wojewoda prośbę o pomoc wojska kieruje przez telefon. Dopiero później są dopełniane formalności – zapewnia Biały.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2013 12:30 ~aaaa

  Zalewa na fala głupoty. Naoglądają się filmideł zza oceanu i ślepo powtarzają każdą bzdurę tam podpatrzoną.
  A tak przy okazji - powszechnie wiadomo, że u nas handluje się gazami bojowymi pakowanymi w torebki foliowe.

 • mc2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2013 11:20 ~mc2

  wyciszyli temat jak w PRLu, szok!

 • Own3d

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2013 11:04 ~Own3d

  akcja jak z filmu o skażeniu Warszawy

 • loveme

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 14:37 ~loveme

  wszystko ukradną , nawet gaz bojowy - złodzieje

 • Zen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 14:22 ~Zen

  Pan generał Polko niech sie tak nie wymandrza, bo odszedł od koryta i chce zaistnieć. Jest zmecholem, a na chemii się nie zna. Niech sobie przypomni jak na sali czyszczenia broni jako podchorąży zastrzelił by kolegę z plutonu.

 • estaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 13:01 ~estaaa

  A sprawdzili czy nie ma w nich jakis niechcianych dzieci ?

 • a może

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 12:47 ~a może

  konorr~konorr

  To wszystko podejrzane. Ktoś szykował zamach na HGW?! Czy pani prezydent była chociaż przez chwilę zagrożona?! Trzeba pilnie odpowiedzieć na pytanie, czy wiceprzewoodniczącej PO nic nie groziło w związku z tymi beczkami...


  zamach filtropochłaniaczami? świetna teoria godna pismaków to raczej mieszkanicy Woli przygotowują się do zapowiadanych rządów pis-u - trzeba jakoś przetrwać tą zarazę

 • mm_disabled

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 12:33 ~mm_disabled

  Ja wiem co tam było. Sadzonki smoleńskich brzóz. Zmodyfikowanych genetycznie tak by rzucały się na prezydenckie samoloty.

 • mm_disabled

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 12:31 ~mm_disabled

  Tak to był zamach na HGW. Zamierzaliśmy podrzucić jej kiszoną kapuche do biura.

  zulu~zulu

  może to były posegregowane śmieci....

 • konorr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2013 11:50 ~konorr

  To wszystko podejrzane. Ktoś szykował zamach na HGW?! Czy pani prezydent była chociaż przez chwilę zagrożona?! Trzeba pilnie odpowiedzieć na pytanie, czy wiceprzewoodniczącej PO nic nie groziło w związku z tymi beczkami...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »