Informacje

25.01.2016 20:24 Czytelnicy komentują zmianę w regulaminie ZTM

W autobusie jak w noclegowni? Burzliwa dyskusja o bezdomnych

SERWISY:

"Autobusy to nie noclegownie" kontra "bezdomny to też człowiek". Planowane zmiany w regulaminie Zarządu Transportu Miejskiego wywołały burzliwą dyskusję wśród naszych czytelników. Większość z nich uważa, że po zmianie przepisu o usuwaniu pasażerów "budzących odrazę" komunikacja miejska stanie się schronieniem dla bezdomnych.

W czwartek warszawscy radni głosować będą nad usunięciem z regulaminu Zarządu Transportu Miejskiego przepisu mówiącego o możliwości usunięcia z pojazdów komunikacji miejskiej osób "budzących odrazę". O tych zmianach pisaliśmy w sobotę. W praktyce oznacza to, że ani pracownicy ZTM ani straż miejska nie będą mogli wyprosić z pojazdów komunikacji publicznej, m.in. bezdomnych, którzy roznoszą wokół siebie nieprzyjemną woń.

Informacja o zmianie regulaminu ZTM zelektryzowała naszych czytelników. Na forum tvnwarszawa.pl i na naszym feacebookowym profilu rozgorzała burzliwa dyskusja o możliwych efektach decyzji radnych. Pojawiłi się ponad pół tysiąca opinii. Zdecydowanie przeważały głosy oburzenia, choć pojawiły się i te popierające zmiany.

- Dla niejednego to jedyne miejsce gdzie może się ogrzać, więc jestem za – napisał Łukasz.

- Z jednej strony - bezdomny też człowiek i zapewne chciałby się gdzieś schronić, zwłaszcza w taką mroźną pogodę. Z takiego "ludzkiego", moralnego punktu widzenia - jest to zrozumiałe. Jednak decyzja jest też bardzo kontrowersyjna, bowiem jest po części jawnym wyrażaniem zgody na wycieczki "na gapę" – skomentował Flavious.

Z kolei Waw2 zwrócił uwagę, żeby nie oceniać wszystkich bezdomnych jedną miarą. - Można nie mieć domu, ale być schludnie ubranym i trzeźwym, ale można mieszkać w melinie i śmierdzieć. Bezdomni niech sobie podróżują komunikacją miejską, o ile płacą za bilet i nie zatruwają powietrza w autobusie czy tramwaju. Żule - nie – napisał.

"Autobus to nie noclegownia"

Zdecydowana większość komentujących przekonywała jednak, że autobusy i tramwaje nie mogą być traktowane jak noclegownie, a tak może być po uchwaleniu zmian przez radnych.

- Autobus, tramwaj czy metro to nie schronisko, to nie izba wytrzeźwień. Z pewnością żaden z pomysłodawców nie miał wątpliwej przyjemności usiąść na mokrym od moczu siedzeniu po wcześniejszej wizycie deczko nieprzytomnego, śmierdzącego typa – skomentował Puchat.

Tymczasem Pasażerka opisała zdarzenia, którego była świadkiem w jednym z warszawskich autobusów:  - To bardzo szlachetne, ale nie chodzi o bezdomność tylko o brud i smród nie do wytrzymania. Jechałam kiedyś autobusem, gdzie jechała tak brudna kobieta, że po siedzeniu chodziły wszy. Myślę, że radni powinni przejechać się czasami komunikacją miejską, a potem proszę głosować w moim imieniu – napisała.

- Płacę za bilet i domagam się za to jazdy w przyzwoitych warunkach, nie chcę aby na smród jakiegoś bezdomnego zbierało mi się na wymioty! Pozwalanie na koczowanie i śmierdzenie w autobusach czy tramwajach to żadna pomoc dla bezdomnych! Są miejsca dla takich ludzi, noclegownie czy schroniska – napisała z kolei Marisol. Jak szybko zauważyli inni czytelnicy, w schroniskach i noclegowniach obowiązuje zakaz picia, a dla wielu bezdomnych jest to przepis nie do przejścia.

Praca w trudnych warunkach

Jak się jednak okazuje zmiany w regulaminie nie podobają się nie tylko pasażerom. Głos na naszym forum zabrali także sami kierowcy. - Jestem kierowcą autobusu miejskiego i zapraszam Radnych do pracy przez ok. 10 godzin w towarzystwie osoby nieelegancko pachnącej z różnymi tobołkami, które również perfumami nie pachną. Pasażer ma możliwość przesiadki, a ja co - mam zostawić autobus? Kabina kierowcy nie jest szczelna i "zapach" do mnie dociera. Więc zapraszam Radnych do podjęcia pracy w takich warunkach – zaproponowała warszawianka.

- Pozwalanie (...) bezdomnym na koczowanie w pojazdach komunikacji miejskiej nie jest wyrazem troski wobec najsłabszych, lecz okrutnym przyzwoleniem do uwłaczającego ludzkiej godności egzystowania jak szczury na ulicach miast! Bezdomni nie powinni być wyrzucani z tramwajów i autobusów na ulicę, lecz zabierani do ośrodków gdzie psycholodzy i pracownicy socjalni pomogliby im wrócić do społeczeństwa – podsumował Dziadek Mróz.

Całą dyskusję możecie prześledzić TUTAJ.

jk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ludzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2016 09:30 ~ludzik

  Takie przepisy wprowadzają ci , co komunikacją nie jeżdżą , więc ch...j ich obchodzi kto tam siedzi. Ślepo idą za trendem z Zachodu zapominając , że to Polska. Kraj ludzi normalnych.

 • Basia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 19:57 ~Basia

  Lepiej niech stworzą dla nich specjalna linię i niech jeżdżą sobie nią 24/h. A kierowcą niech zostanie inicjator takiej uchwały.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 15:20 ~nemesis

  To nie bezdomni lecz informatycy

 • isqa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 13:43 ~isqa

  skandal - jeżeli ma się zmienić ten przepis, to niech radni dodadzą kolejny - o odszkodowaniach dla pasażerów za brak warunków do kontynuowania podróży - w końcu bilety kosztują naprawdę duże sumy ( a dotacje też są przewciez z naszych podatków) i mamy prawo za te pieniądze oczekiwać minimum komfortu - czyli żeby było czysto i w miarę ciepło; a smród jest szczególnie dotkliwy w klimatyzowanych pojazdach, gdzie okien otworzyć i wywietrzyć się nie da

 • TOFIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 13:28 ~TOFIK

  Dodatkowe zapachy w postaci odświeżacza powietrza planuje wprowadzić MPK Wrocław? Gratuluję i współczuję kobietom w ciąży. Czy ktoś myśli o takich osobach? boszz

 • jask

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 13:03 ~jask

  Jestem za wyrzucaniem cuchnących, tak obrzydliwie cuchnących i w dodatku jeżdżących na gapę w autobusach i tramwajach. Ja płacę za bilet i mam prawo do przejazdu w przyzwoitych warunkach! A czasami cuchnie część tramwaju czy autobusu a reszta pasażerów tłoczy się w mniej cuchnącej części! Urzędasy niech się chociaż raz przejadą komunikacją miejską!

 • Prowadzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 11:55 ~Prowadzący

  To wszystko ściema,bo o pasażera się troszczymy jak o zgniłe jajo,ale,ale tylko jak ztm placi bo po przywiezieniu gościa na zajezdnie wpada ochrona i w ryj,kopa i won!Żadnych ceregieli po prostu jest kolejka wozów,a w taki piątek klient w co drugim i nikt o 23.50 nie patrzy.Nie ma kulturki i o pierdoły czy mróz czy słota nikt się po prostu nie pyta.Więcej nie napiszę bo nie puszczą.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 10:36 ~Rafał

  przystanek: Aspekt 04 » Metro Młociny postawili duża wiatę przystankowa gdzie amatorzy win degustacje przeprowadzają od świtu do zmierzchu smród brud i potluczone szkło
  Kto dba tam o bezpieczeństwo? !

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 10:34 ~wawa

  To ja też będę jeździć bez biletu i mówić,że jestem bezdomna.

 • wkurzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 09:58 ~wkurzona

  Proponuję, by radni podpisali umowę z Kurią Warszawską i Kurią Warszawsko-Praską, w ramach której kościoły otwarte byłyby cały dzień roboczy a nie tylko w trakcie porannych i wieczornych mszy oraz przez pół niedzieli. Lepszego lokum na czynnie okazywane miłosierdzie nie widzę, a problem w tramwajach i autobusach zostałby zmarginalizowany.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »