Informacje

28.02.2014 13:15 Zapowiedź ministra sprawiedliwości

W areszcie przy Rakowieckiej powstanie Muzeum Ofiar Komunizmu

SERWISY:


- Muzeum, które ma przypominać o zbrodniach powojennego terroru komunistycznego, powstanie w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - zapewnił minister sprawiedliwości Marek Biernacki podczas uroczystości ogłoszenia wyników identyfikacji ofiar komunizmu.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników identyfikacji IPN podał 12 nazwisk ofiar komunizmu zidentyfikowanych po ekshumacjach na Wojskowych Powązkach. W ceremonii, która odbyła się w Belwederze, uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski.

Nawet tysiąc wyroków śmierci

Minister sprawiedliwości zapewnił, że w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej, gdzie w latach 1948-1956 wykonywano wyroki śmierci m.in. na żołnierzach podziemia niepodległościowego, powstanie Muzeum Ofiar Komunizmu.

- Chcemy wyłączyć ten budynek z całego użytkowania służby więziennej. Już to robimy i to zrealizujemy jako Muzeum Ofiar Komunizmu, systemu totalitarnego. Obiecuję to rodzinom, obiecuję panu prezydentowi - powiedział Biernacki. Przypomniał, że w mokotowskim więzieniu w okresie stalinizmu wykonano od ok. 350 do nawet 1000 wyroków śmierci, w 1968 r. przetrzymywano grupę protestujących przeciwko władzy komunistycznej studentów, a w 1981 r. działaczy Solidarności.

Unieważnić wyroki stalinizmu

Minister poinformował też, że resort zakończył prace w podziemiach budynku na zbiegu ul. Koszykowej i Alei Ujazdowskich, w którym w okresie stalinizmu znajdowała się siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

- Mam nadzieję, że najpóźniej w przyszłym roku podziemia te zostaną udostępnione już jako sala ekspozycyjna, sala pamięci - powiedział Biernacki. Dodał, że pomieszczenia te zostaną oddane do użytku dla Muzeum Powstania Warszawskiego, które zorganizuje tam ekspozycję.

Biernacki przypomniał również, że obecnie na wniosek ministra sprawiedliwości toczy się szereg postępowań o unieważnienie wyroków sądów wojskowych z okresu stalinizmu. Podał, że w tej sprawie zgłoszonych jest obecnie ok. 2,5 tys. wniosków. - Nie jest to żadna rehabilitacja, jest to unieważnienie wyroków, te wyroki nie miały prawa być wydane - dodał minister.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • malowany666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 19:58 ~malowany666

  a co z nowo wybudowanym oddziałem "N" na którego wydano mnóstwo pieniędzy???

 • ahun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 22:44 ahun

  Zdzisław~Zdzisław

  Wasze komentarze są żenujące. Jak można pisać takie teksty!!! Ja osobiście przejrzałem akta osób straconych w więzieniach i ustaliłem że było co najmniej 2800.Utworzyłem ich listę 20 lat temu . To co w aktach przeczytałem budzi we mnie grozę do dziś. A Wy robicie sobie z tych tragedii ludzkich kpiny.Wstyd i hańba.

  Popieram twoje zdanie!Zaistniał zastrasający odsetek renegatów i kosmopolitów,dla których krwawa historia ich Ojczyzny-jest nic nie warta..Naród nie szanujący swej historii-nigdy nie przetrwa jako Naród!

 • Zdzisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 16:33 ~Zdzisław

  Wasze komentarze są żenujące. Jak można pisać takie teksty!!! Ja osobiście przejrzałem akta osób straconych w więzieniach i ustaliłem że było co najmniej 2800.Utworzyłem ich listę 20 lat temu . To co w aktach przeczytałem budzi we mnie grozę do dziś. A Wy robicie sobie z tych tragedii ludzkich kpiny.Wstyd i hańba.

 • Adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 10:41 ~Adi

  Po co takie muzeum? Kto będzie je zwiedzał? Trzeba będzie znowu wydać kilka milionów złotych przed jego otwarciem. A później wydawać kolejne miliony na jego utrzymanie (pensje dla pracowników, media, zakup nowych eksponatów, promocja, itd.). Kiedy nasi politycy przestaną wspominać i upajać się paskudną przeszłością?

 • rowerzysta_mrw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 08:42 ~rowerzysta_mrw

  Komunizmu? A w Polsce był komunizm? Socjalizm chyba, na drodze do komunizmu dopiero...

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 06:48 ~Jerry

  Może by tak pan minister zapowiedział ściganie i ukaranie winnych tych zbrodni. Niektórzy jeszcze żyją i biorą wysokie emerytury i śmieją się z Polkiego Wymiaru Sprawiedliwości.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 22:56 ~obywatel

  Żenujące nie obrażajcie komuny może nie było idealnie ale żyło się godnie !!! A obecne złodziejskie czasy to co ....??

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 21:06 ~Polak

  A gdzie pan minister osadzi przestepców? Już jest przeludnienie. A co z ludźmi, którzy tam pracują? Idea słuszna, ale może trochę rozsądku dla odmiany i jednak bardziej przemyślana lokalizacja. Wybory idą, prawda?

 • kukuryku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 17:35 ~kukuryku

  Teraźniejszy system jest bardziej złodziejski niż komunistyczny. Dodatkowo morderstwa (FOZZ itd.) wykonywane są w białych rękawiczkach. Ehhh ręce opadają.

 • Jerzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 16:16 ~Jerzy

  Propagowanie totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu jest zakazane w Polsce z mocy prawa i podlega odpowiedzialności karnej. Regulują to: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483): i Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »