Informacje

23.02.2019 09:26 153 złożone wnioski

W 2018 roku ratusz wydał 29 decyzji odmownych o warunkach zabudowy

SERWISY:

W ubiegłym roku na 153 złożone wnioski wydano 29 decyzji o odmowie wydania warunków zabudowy dla dużych inwestycji – poinformowało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego w Warszawie. 30 wniosków pozostało bez rozpatrzenia ze względu na braki formalne.

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego poinformowało, że w ubiegłym roku do urzędu wpłynęły 153 wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla obiektów kubaturowych o powierzchni całkowitej powyżej 15 tys. metrów kw. i wysokości powyżej 30 m, dla obiektów przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych naczelnych, a także centralnych organów administracji państwowej, wykraczających zasięgiem poza granice dzielnicy.

Na 153 złożone wnioski wydano 29 decyzji odmownych, 30 wniosków zostało pozostawionych bez rozpatrzenia ze względu na braki formalne. W 47 przypadkach wydano decyzję o warunkach zabudowy dla inwestycji. Pozostałe wnioski – jak poinformował urząd – są w trakcie rozpatrywania.

Tylko te w kompetencjach biura

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego zaznaczyło, że w powyższej liczbie znalazły się wyłącznie wnioski znajdujące się w kompetencjach biura, które złożono po raz pierwszy w 2018 r. Nie ma za to wniosków przekazanych przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze do ponownego rozpatrzenia i wniosków o zmianę lub przeniesienie decyzji. Jak napisano – nie ma w niej również wniosków o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Biuro podkreśliło również, że znacznie więcej decyzji dotyczących warunków zabudowy wydają urzędy dzielnic, przy czym są to decyzje dla inwestycji poniżej 15 tys. metrów kw. i nieprzekraczających 30 m wysokości.

- Każde postępowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest inne, ale najczęstszą przyczyną odmowy są negatywne uzgodnienia lub brak uzasadnienia w analizie obszarowej dla budynku o takich gabarytach jak we wniosku. Po zapoznaniu się z wynikami analizy wnioskodawca ma możliwość skorygowania swojego wniosku, by jego parametry odpowiadały sąsiedztwu z obszaru analizy, a w razie braku takiej korekty organ wydaje decyzję odmowną w oparciu o zebrane w sprawie dowody – napisało Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego.

Zaznaczono również, że BAiPP w ubiegłym roku wydało 64 decyzje umarzające postępowanie, a reszta decyzji ze 175 wydanych w roku ubiegłym "to przeniesienia, zmiany decyzji, wygaszenia itp.". Podkreślono również, że decyzje wydane w 2018 r. w mniejszości dotyczą wniosków z tego roku.

Braki formalne

- Część wniosków o wydanie decyzji o warunki zabudowy kończy się pozostawieniem sprawy bez rozpatrzenia z powodu braków formalnych, część wycofaniem przez inwestora wniosku i wydaniem decyzji umarzającej postępowanie, albo umarzana jest z urzędu po wejściu w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Bardzo często postępowania kończą się w kolejnych latach przez to, że są zawieszane z urzędu na dziewięć miesięcy ze względu na trwającą procedurę uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo na wniosek inwestora, który to może wystąpić o zawieszenie w każdym momencie postępowania, nie musząc nawet podać przyczyny takiego wystąpienia – pisze BAiPP.

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego zaznaczyło również, że w 2018 r. wydało 604 decyzje, w tym łącznie warunki zabudowy i cel publiczny – to 208 decyzji (warunki zabudowy, a także ich zmiany, przeniesienia, umorzenia), pozwolenia na budowę – 335.

Urzędy dzielnic wydały 11 tys. 620 decyzji, w tym warunki zabudowy i cel publiczny – 3505, pozwolenia na budowę – 6208.

Czytaj też o warunkach zabudowy dla inwestycji przy Srebrnej:

PAP/kz/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2019 22:24 ~Mietek

  Niech Czaskoski mądruje się na swojej ziemi. Jesli ktos jest wlascicielem kawalka ziemi to niech buduje chocby i chlewnie tuz pod ratuszem na pl. Bankowym.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2019 20:03 ~Zosia69

  walk~walk

  Czy Rafał Trzaskowski poinformował czym lgbt jest naprawdę ?


  Jest tym o czym mówił, trollu.

 • walk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2019 12:43 ~walk

  Czy Rafał Trzaskowski poinformował czym lgbt jest naprawdę ?

 • anula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2019 12:22 ~anula

  wawak~wawak

  prywatny folwark za publiczne pieniądze tak jest w Ratuszu.

  Pseudo warszawiakowi wszystko wiochę przypomina.Ratusz to tylko budynek

 • wawak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2019 10:25 ~wawak

  prywatny folwark za publiczne pieniądze tak jest w Ratuszu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »