Czy twoje dziecko wie, co kryje się za skrótem „30na2”? Albo kiedy należy dzwonić pod nr 112? Czy wiesz, ile trzeba mieć lat, żeby nauczyć się tych liczb i zasad? Odpowiedź na te pytania będzie można znaleźć nie na lekcjach matematyki, ale w specjalnej strefie Volkswagena, która stanie w Warszawie w ramach 25. Finału WOŚP (14 i 15 stycznia). To część działań realizowanych w ramach programu edukacyjnego „Mali Ratownicy”, rozpoczętego właśnie przez Volkswagen przy wsparciu Fundacji WOŚP. Jego celem jest nauka dzieci w Polsce zasad udzielania pierwszej pomocy.

Tylko 11%[1] dorosłych w wieku 35-44 lat na pytanie „Czy umiałbyś udzielić pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia?” odpowiada:  „Zdecydowanie tak”. Grupa ta jest niezwykle istotna, gdyż to w niej znajdują się rodzice dzieci w wieku 6-14 lat. Rodzice, od których dzieci powinny uczyć się zasad postępowania także w sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Przede wszystkim tego, że udzielona umiejętnie i szybko pierwsza pomoc często decyduje o przeżyciu.

- Wielu dorosłych boi się udzielać pierwszej pomocy. Nie są w stanie podjąć jakichkolwiek czynności, bo po prostu nie wiedzą jak to zrobić. Powszechna jest sytuacja, że osoby znajdujące się w miejscu zdarzenia nie udzielają pierwszej pomocy ze względu na obawę, że zaszkodzą osobie poszkodowanej - mówi Katarzyna Grzelak, Koordynator prowadzonego przez Fundację WOŚP Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować”. Dlatego Volkswagen tworząc program „Mali Ratownicy” skupia się na dzieciach w wieku od 6 do 9 lat. W tym wieku są one już w stanie zapamiętać zasady udzielania pierwszej pomocy, zrozumieć kiedy jest ona potrzebna, a także mają mniej oporów przed zareagowaniem w sytuacji, gdy stanie się coś złego.

- Zatrważająco dużo osób nie umie udzielić pierwszej pomocy – mówi Michał Szaniecki, dyrektor Marketingu marki Volkswagen. – Tworząc program Mali Ratownicy chcemy w angażujący sposób trafić do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, w którym to okresie  postawy zachowań kształtują się na całe życie. Ucząc naszych małych bohaterów zasad pierwszej pomocy mamy szansę dotrzeć z tą wiedzą również do ich rodziców.

Dlatego Volkswagen tworząc program „Mali Ratownicy” skupia się na dzieciach w wieku od 6 do 9 lat. W tym wieku są one już w stanie zapamiętać zasady udzielania pierwszej pomocy, zrozumieć kiedy jest ona potrzebna, a także mają mniej oporów przed zareagowaniem w sytuacji, gdy stanie się coś złego. Troszczący się o bezpieczeństwo Polaków Volkswagen poprzez program „Mali Ratownicy” kształtuje postawy społeczne, pokazuje, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi. W ramach programu podejmowane będą różne inicjatywy i działania mające na celu uczenie dzieci pierwszej pomocy. Bardzo istotnym jest współpraca z WOŚP, która zainaugurowana została 17 października br. podczas bicia Rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wzięło w nim udział ponad 85 tys. osób

W ramach współpracy z Fundacją Volkswagen zorganizuje w Warszawie swoją strefę podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stanie ona 14 i 15 stycznia na Placu Defilad (pod PKiN). W tych dniach odwiedzające ją dzieci nauczą się od doświadczonych ratowników jak udzielać pierwszej pomocy. Warsztaty będą odbywać się przy dziesięciu specjalnie zaaranżowanych stanowiskach. W strefie znajdzie się także mini scena, na której animatorzy przeprowadzą konkursy z wiedzy na temat podejmowania czynności ratowniczych. Kolejną atrakcją dla najmłodszych będzie możliwość zagrania w grę: „Było sobie życie. Pierwsza pomoc”. Dzieci będą miały za zadanie udzielić mieszkańcom miasteczka pierwszej pomocy. Dzięki atrakcyjnej formie, jej zasady zostaną przekazane w łatwy i angażujący sposób.

- Wielu dorosłych boi się udzielać pierwszej pomocy. Nie są w stanie podjąć jakichkolwiek czynności, bo po prostu nie wiedzą jak to zrobić. Powszechna jest sytuacja, że osoby znajdujące się w miejscu zdarzenia nie udzielają pierwszej pomocy ze względu na obawę, że zaszkodzą osobie poszkodowanej - mówi Katarzyna Grzelak, Koordynator prowadzonego przez Fundację WOŚP Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować”.

- Warto przybliżać dzieciom temat pierwszej pomocy już od najmłodszych lat. Naszym priorytetem są dzieciaki w klasach I-III w szkołach podstawowych, ale wiem od nauczycieli, że w ramach naszych szkoleń, w zajęciach biorą udział również pięcio- i sześciolatki. Pięciolatek jest być może jeszcze za słaby, aby prawidłowo ucisnąć klatkę piersiową osoby poszkodowanej, ale można go nauczyć podstawowych nawyków. Tego, że dzwoni się po pogotowie lub przekazuje informację przez telefon, a także tego, że podaje się adres lub konkretne miejsce, do którego powinna dojechać karetka. Dzieci bardzo szybko chłoną takie szczegóły i na długo je zapamiętują. Tłumaczymy dzieciom, że osoby udzielające pierwszej pomocy są bezcenne – dodaje.[1] Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w grudniu 2016 na zlecenie firmy Volkswagen Polska

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »