Informacje

03.05.2016 10:15 UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE Z 3 MAJA

"Vivat wszystkie stany!".
Spacer w rocznicę Konstytucji

SERWISY:

Każdy może spotkać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnę Izabelę Czartoryską, a także wielu innych przyjaciół majowej konstytucji, m.in. księdza Hugo Kołłątaja. Wszystko podczas historycznego spaceru "Vivat wszystkie stany!", który upamiętni 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

"Uchwalenie Konstytucji 3 Maja to nie tylko przełomowe i jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, ale również wydarzenie nierozerwalnie związane ze stolicą naszego kraju. Dlatego jako przewodnicy po Warszawie mamy możliwość właśnie tego dnia, w 225. rocznicę uchwalenia konstytucji, przedstawić naszym gościom wiele ciekawych historii o powstawaniu majowej ustawy, ale też opowiedzieć o ludziach, którzy ją tworzyli" - zachęcał w rozmowie z PAP Tomasz Chodorski z biura Przewodnicy.warszawa.pl, które wspólnie m.in. z Muzeum Historii Polski organizuje spacer.

Zobaczymy postacie historyczne

Podczas spaceru zobaczymy postacie, które przyczyniły się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Będą to m.in. ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski czy książę Józef Poniatowski z księżną Izabelą Czartoryską, którzy pojawią się w towarzystwie dworzan i dwórek.

"Obecni będą również ksiądz Hugo Kołłątaj, a także Ignacy Wyssogota Zakrzewski czy Franciszek Barss, którzy należeli do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Każda napotkana postać pozwoli nam opowiedzieć o jej udziale w tworzeniu Konstytucji 3 Maja, a także o nastrojach społecznych 1791 roku" - dodał Chodorski.

Orszak ruszy o 14:30

Spacer rozpocznie się o godzinie 14.30. Uczestnicy ruszą z dziedzińca Pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu. Gości przywita narrator oraz król Stanisław August i marszałek Małachowski. Podczas przemarszu w kierunku Starego Miasta do orszaku będą dołączać kolejne postaci związane z wydarzeniami majowymi 1791 roku. Kulminacją spaceru będzie odczytanie na dziedzińcu Zamku Królewskiego fragmentów Konstytucji 3 Maja i przemówienia marszałka Małachowskiego. Z Zamku Królewskiego orszak uda się w kierunku Rynku Starego Miasta, gdzie nastąpi zakończenie spaceru.

"Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy na to niezwykłe wydarzenie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spacer potrwa około dwóch godzin" - zachęcał Chodorski.

Spacer po Warszawie w 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja współorganizują Przewodnicy.warszawa.pl, Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTK i Muzeum Historii Polski. Partnerami wydarzenia są również Teatr Narodowy i Dom Spotkań z Historią.

PAP/kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »