Informacje

11.05.2016 08:43 "afera lokalowa"

Uznaniowość i 2,5 mln zł strat.
Tak Ochota sprzedawała lokale

SERWISY:

Dwa i pół miliona złotych – tyle miasto straciło na nieprawidłowej sprzedaży lokali użytkowych na Ochocie. Ratusz przedstawił wyniki kontroli, a sprawie przygląda się prokuratura okręgowa. Jak tłumaczą się władze dzielnicy?

Znamy już wyniki kontroli przeprowadzonej w urzędzie Ochoty w związku ze sprzedażą lokali użytkowych. O głośnej sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Do jednego ze sprawozdań z tej kontroli dotarło w lutym stowarzyszenie Ochocianie. Aktywiści, opierając się na dokumentach z ratusza przekonywali, że ochoccy urzędnicy sprzedawali lokale po zaniżonych cenach, czym narazili dzielnicę na milionowe straty.

Pełne wyniki kontroli potwierdzają, że pod wieloma względami mieli rację. Miejscy kontrolerzy piszą jasno: "Zarząd Dzielnicy Ochota przeznaczając do zbycia lokale użytkowe nie dokonywał oceny takich decyzji w świetle zasad prawidłowej gospodarki nieruchomościami, (...) a ceny zbycia lokali odbiegały od cen rynkowych".

Dalej urzędnicy stwierdzają, że wskazane nieprawidłowości skutkowały stratą w wysokości co najmniej 2,5 mln zł.

Opłacalna tylko 1 na 8 transakcji

W raporcie punkt po punkcie wymieniono szereg zapisów prawnych, które zostały naruszone przez ochocki ratusz.

Wśród nich m.in. artykuł 12 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który nakazuje władzom dzielnicy "racjonalne gospodarowaniem zasobem nieruchomości". Racjonalne oznacza korzystne ekonomicznie i efektywne dla właściciela (czyli miasta) i interesu społecznego (czyli mieszkańców).

Podczas kontroli ustalono, że zarząd Ochoty zbył dziewięć lokali użytkowych i dwa garaże, a "racjonalna ekonomicznie była tylko jedna spośród tych transakcji". W pozostałych ośmiu przypadkach kontynuowanie wynajmowania (zamiast sprzedawania lokali) byłoby dla miasta bardziej opłacalne.

Kontrolerzy punktują władze Ochoty za brak obiektywnych kryterium mówiących o tym, które lokale należy sprzedać, a które nie. Wytykają "arbitralność, uznaniowość", a także brak należytej staranności dzielnicowych urzędników. Wytykają im nierzetelne przygotowywanie operatów szacunkowych (czyli dokumentacji i wyceny lokali) i błędy rachunkowej. "Brakowało rzetelnej weryfikacji formalnej i merytorycznej" - piszą.

Urzędnicy ponoszą konsekwencje

Co dalej? Ratusz wskazał burmistrzowi Ochoty długą listę spraw, które musi naprawić. Jest to przede wszystkim opracowanie trzyletniego planu gospodarowania lokalami na terenie dzielnicy, lepsze nadzorowanie podwładnych z wydziału zasobu lokalowych, rzetelna weryfikacja dokumentów oraz "wyciągnięcie konsekwencji służbowych" wobec tych, którzy odpowiadają za milionowe straty.

Wśród nich ratusz wymienia Wojciecha Komorowskiego i Piotra Żbikowskiego z zarządu Ochoty poprzedniej kadencji, wiceburmistrza Krzysztofa Kruka – obecnego wiceburmistrza, a także pracowników wydziału zasobów lokalowych: Konrada Majchera, Sławomira Zalewskiego i Henryka Musińskiego.

Jak poinformowała na wtorkowej radzie dzielnicy burmistrz Katarzyna Łęgiewicz, konsekwencje zostały wyciągnięte. - Spośród osób wskazanych przez miejskich kontrolerów podlegają mi tylko dwie: Sławomir Zalewski i Henryk Musiński. Pierwszy dostał upomnienie. Natomiast Musiński utracił moje zaufanie i nie widzę możliwości, aby dalej pełnił funkcję naczelnika wydziału zasobów lokalowych – poinformowała burmistrz Katarzyna Łęgiewicz.

Co z pozostałymi zaleceniami? - Jesteśmy w trakcie przygotowywania nowego planu gospodarowania lokalami. Planujemy też przeprowadzenie badania potrzeb lokalnych społeczności w tym celu i analizę rynkowych cen czynszu w lokalach użytkowych – odpowiada burmistrz Łęgiewicz.

"Czy jestem kompetentny? Nie wiem"

- Przeprowadzono też reorganizację urzędu w zakresie polityki lokalowej. Sprawy związane z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi zostały wyłączone z wydziału zasobów lokalowych i przeniesienie do wydziału nieruchomości – dodała i zapewniła, że nowa struktura zapewni przeprowadzanie rzetelnej dokumentacji i sprawi, że podobne procedery nie będą miały miejsca.

Radni opozycji nie byli usatysfakcjonowani tłumaczeniami burmistrza. Od początku tej sprawy domagali się też dymisji jej zastępcy Krzysztofa Kruka, który nadzoruje wydział zasobów lokalowych. - Bardzo poważnie naruszył pan zaufanie mieszkańców. Czy nie uważa pan, że powinien podać się do dymisji? - pytała radna Monika Mossakowska-Biało. - Czy pan się czuje kompetentny, by dalej pełnić to stanowisko? - dopytywała.

– Nie wiem. Z wykształcenia jestem nauczycielem WF. Pracowałem w oświacie 20 lat. Zająłem swoje stanowisko z rekomendacji politycznej, jak wielu burmistrzów i wiceburmistrzów – przyznał szczerze Kruk. - Popełniałem błędy, to normalne, ale uczyłem się i zapewniam, że zawsze staram się wykonywać swoją pracę bardzo rzetelnie i w zgodzie z prawem – mówił.

Wiceburmistrz długo się tłumaczył. Przekonywał, że błędy formalne i proceduralne wskazane przez kontrolerów były przez niego na bieżąco poprawiane. - Jeśli chodzi o ceny, za które sprzedawano lokale i zarzuty, że były zbyt niskie, za każdym razem były przeprowadzane przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę.

Sprawa pod okiem prokuratury

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, sprawą sprzedaży lokali na Ochocie zajmuje się Prokuratura Okręgowa. Wszczęto śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych zatrudnionych w urzędzie dzielnicy Ochota.

Przypomnijmy, tzw. "afera lokalowa" rozpoczęła się kilka miesięcy temu, kiedy Ochocianie dotarli do wstępnego sprawozdania kontroli ratusza. Ten wskazywał nieprawidłowości (opisywaliśmy je na tvnwarszawa.pl). Jednym z przykładów były lokale przy ulicy Raszyńskiej 3. Sprzedano je najemcy za 455 tys. złotych, a ten odsprzedał je 9 miesięcy później za 1,45 mln zł na wolnym rynku.

Wszystkie lokale były sprzedawane bez przetargu. Ta formuła jest zgodna z prawem, lecz zdaniem miejskich kontrolerów, przynosi dla miasta mniejsze korzyści niż sprzedaż po rozpisanym przetargu.

W lutym w rozmowie z nami prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że będzie nakłaniać radnych do podjęcia uchwały, która zatrzyma proceder i wprowadzi sprzedaż lokali wyłącznie w wyniku przetargu. Jak zapewnił kilka dni temu Bartosz Milczarczyk, uchwała jest opiniowana przez miejskiego skarbnika i będzie poddana pod głosowanie w czerwcu.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 21:31 ~zzx

  denmdenm

  Przynajmniej powiedział prawdę, miał jaja przyznać się i wyłożyć kawę na ławę. Zawsze to jakiś początek!

  Kruk i jaja?
  Owszem sobie robi ze wszystkich.
  Człowiek homorowy złożył by rezygnację, ale do tego trzeba właśnie mieć jaja.
  W tym przypadku tego szczegół anatomicznego nie ma.

 • Antykler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 20:19 ~Antykler


  olka~olka

  wszystko mi się podoba, ale zdejemijcie ten symbol okupacji watykańskiej bo nie każdy Warszawiak jest katolikiem.
  mnb~mnb

  W Polsce okupacja to była ostatnio hitlerowska.


  A potem jeszcze ruska i sukienkowa (obecnie).

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 20:04 ~zzx

  Burmistrz Kruk na dokładkę nie ma wiedzy matematycznej bo nie potrafi rozróźnić która kwota jest większa, a która mniejsza - mozna to sprawdzić w odpowiedzi dla Radnego Gomółki.

 • Bart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 18:15 ~Bart

  Sprawdźcie sobie jeszcze na jakich warunkach został wybrany najemca "grzybka" na Placu Narutowicza. Zdaje się ze jest nim wieloletni radny...

 • poinformowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 16:39 ~poinformowana

  znam kolejnego "nauczyciel" WFu który został niedawno POLECONY przez polityka nijakiego byleJakiego i z małej dziury znalazł pracę w Wawie. szkoda że na takich nie ma paragrafów.....

 • warszaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 16:05 ~warszaw

  prosze zapytac z sędzią przysiegłym czy pani gronkiewicz walz nie wiedziała o tym co robią jej kolesie POwcy z Ochoty? A gdzie jej nadzór? Powinna tez odpowiadac za zgode na przekręty, przeciez wiedziała o tym bo podpisywała dokumenty. Moze prokurator niezależny od hgw zapyta się o to, i zacznie wtedy sikac w majtki ze strachu przed kratkami.

 • misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 15:51 ~misiek

  2,5 miliona strat a on dostał upomnienie?!

 • denm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 14:50 denm

  Przynajmniej powiedział prawdę, miał jaja przyznać się i wyłożyć kawę na ławę. Zawsze to jakiś początek!

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 13:14 ~stonka


  stonka~stonka

  "Nie wiem. Z wykształcenia jestem nauczycielem WF. Pracowałem w oświacie 20 lat. Zająłem swoje stanowisko z rekomendacji politycznej, jak wielu burmistrzów i wiceburmistrzów – przyznał szczerze Kruk." Tajemnica poliszynela. Jak już wszyscy wiemy, jak nominowani są dyrektorzy, członkowie zarządów i prezesi, pozostaje jedynie zapytać: dla kogo DOBRA jest ZMIANA? Bo z pewnością nie dla społeczeństwa...
  Toms~Toms


  Na Ochocie PiS to chyba nigdy nie miał nic do powiedzenia. Burmistrzowie zawsze byli jak nie z PO to z SLD

  Tu nazwa partii nie ma żadnego znaczenia. Najważniejszy jest interes partyjny.

 • jausi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 12:47 ~jausi

  krzyz nad godlem ? ja jestem Polakiem a nie poddanym watykanskim. I tak place ZUS za kazdego kleche - nie wiem dlaczego

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »