Informacje

11.01.2018 13:14 rozstrzygnięcie wojewody

"Uważam, że tutaj błędu nie popełniłem". Sipiera o sprawie "Roma Tower"

SERWISY:

- Uważam, że tutaj błędu nie popełniłem - ale nie jestem decydentem do rozstrzygania. Od tego jest sąd - powiedział w czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, pytany, czemu zezwolił na budowę wieżowca "Roma Tower" przy Poznańskiej.

Wojewoda Mazowiecki wydał rozstrzygnięcie nadzorcze dotyczące uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Poznańskiej. Na jego mocy "stwierdzono nieważność szeregu zapisów planu zagospodarowania przestrzennego" tego rejonu. Pozwala ono jednak na wzniesienie 170-metrowego budynku "Roma Tower" - apartamentowca planowanego przez Archidiecezję Warszawską oraz Fundusz Inwestycyjny BBI Development, zgodnie z zamierzeniami inwestycyjnymi.

- Ja jestem obligowany do tego, żeby przestrzegać litery prawa, bo za to odpowiadam - wyjaśnił w czwartek na antenie RDC wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, pytany o to, czemu zakwestionował większość planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, a zezwolił na budowę wieżowca.

- Uważam, że tutaj błędu nie popełniłem. Ale nie jestem decydentem do rozstrzygania. Od tego jest sąd - podkreślił.

Wojewoda kontra ratusz

Rozstrzygnięcie wojewody stwierdzające nieważność części planu zagospodarowania zostało wydane 3 stycznia. Zdzisław Sipiera w swoim uzasadnieniu podważył między innymi sposób, w jaki projekt tego planu był przygotowywany.

Stwierdzało ono nieważność niektórych zapisów planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Poznańskiej, które dotyczą terenu, na którym ma zostać zrealizowany projekt "Roma Tower". Jak podaje PAP, zdaniem inwestora, "nie są to zapisy kluczowe dla realizacji inwestycji", a "rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego nie wyeliminowało tych zapisów planu, które dopuszczają wzniesienie przez spółkę wysokościowego, wielofunkcyjnego budynku, do maksymalnej wysokości 170 metrów, w którym ma się znaleźć około 55 000 m2 powierzchni użytkowej najmu".

- Jeżeli miasto zaskarży tę decyzję wojewody, będziemy w sporze przed sądem i okaże się, kto miał rację - wyjaśnił Sipiera.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego nie jest prawomocne i może zostać zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wieżowce z protestem w tle

Prace nad uchwalaniem planu dla Śródmieścia Południowego trwały siedem lat i przebiegały w bardzo burzliwej atmosferze. Jedno z posiedzeń komisji ładu przestrzennego skończyło się interwencją policji, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Miejscy aktywiści od początku byli przeciwni stawianiu wysokościowców w centrum miasta. Przekonywali, że negatywnie wpłynie to na smog i środowisko naturalne. Domagali się budowy nowych szkół czy centrów skupiających lokalną społeczność zamiast wieżowców. Protesty nie przyniosły oczekiwanych przez nich skutków.

Plan został uchwalony na sesji rady miasta 30 listopada. Za jego przyjęciem głosowali wspólnie radni Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Siedem osób wstrzymało się od głosu. Jedna (Paulina Piechna-Więckiewicz) była przeciwko.

Zobacz, jakie kontrowersje budziła wcześniej debata nad planem:


PAP/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kasztan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 22:07 ~kasztan

  Wojewoda podważył zapisy planu, które uległy istotnym zmianom po wyłożeniu planu do wglądu w 2014 r, ponieważ po ich wprowadzeniu plan nie został wyłożony po raz kolejny. Zapisy dotyczące działki pod inwestycję BBI nie zostały znacząco zmienione po wyłożeniu, więc nie istniała prawna podstawa do ich podważania. Wszystko to jest wyraźnie opisane w uzasadnieniu do decyzji wojewody, ale media piszące o sprawie uparcie na ten temat milczą, zamiast tego suflując spiskową teorię o "sporze o Roma Tower". To jest kompletnie drugorzędna kwestia w skali całego planu.

 • Nycz Tower

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 18:20 ~Nycz Tower

  Oczywiście, że błędu nie popełnił. Gdyby się nie zgodził, to Nycz zdjąłby go z funkcji wojewody.

 • Luck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 17:47 ~Luck

  Nie wierzę, że takie rzeczy się dzieją.
  Wojewoda ma zezwala na budowę akurat wieżowca na działce kościoła, no cóż za przypadek.
  Tym bardziej, że to wieżowiec, który najbardziej z tych wszystkich nie powinien powstać, ponieważ jest już za osią ul. Emilii Plater.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »