Informacje

27.02.2015 13:50 przejazd bez zgody ratusza

"Uwaga! Masa krytyczna". ZTM ostrzega, rowerzyści nie rezygnują

SERWISY:

Ratusz cofnął zgodę na organizację piątkowej Warszawskiej Masy Krytycznej. Mimo to rowerzyści deklarują, że nie zrezygnują z przejazdu ulicami stolicy. - Pismo jest nieważne - argumentują i dodają, że ze względu na zamkniecie mostu Łazienkowskiego planują nieco zmodyfikować trasę przejazdu.

Po pożarze mostu, w rozmowie z tvnwarszawa.pl, organizatorzy masy przyznali, że nie biorą pod uwagę odwołania piątkowego przejazdu. - Nie spowoduje utrudnień dla kierowców - argumentowali.

Innego zdania byli miejscy urzędnicy. Jak mówi rzecznik ratusza, Bartosz Milczarczyk, już we wtorek do organizatorów masy przesłane zostało faksem pismo o cofnięciu zgody na przejazd.

- Postępujemy zgodnie z prawem o ruchu drogowym, na mocy którego organ wydający pozwolenie może je cofnąć, jeśli zajdą szczególne okoliczności, a takimi niewątpliwie są utrudnienia po pożarze mostu Łazienkowskiego - podkreśla Milczarczyk.

- Do siedziby organizatorów udał się także przedstawiciel ratusza, aby poinformować o decyzji osobiście, ale nikogo nie zastał - dodaje rzecznik.

Zaznacza też, że nie jest ona wymierzona przeciwko rowerzystom: - Chodzi o wszystkie imprezy, które mogłyby dodatkowo utrudnić poruszanie się po mieście. Przypominam, że również organizatorom półmaratonu po zamknięciu mostu Łazienkowskiego została cofnięta zgoda na trasę.

"Pismo jest nieważne"

- Nie dostaliśmy żadnych informacji o cofnięciu zgody, oprócz tych, które przekazują media. Nawet jeśli ratusz wysłał do nas takie pismo we wtorek, to zgodnie z art. 65e prawa o ruchu drogowym jest ono nieważne. Zgodę cofnąć można minimum 7 dni przed planowanym wydarzeniem - odpowiada Rafał Muszczynko z masy krytycznej.

A co z pismem przesłanym faksem? Jak podkreśla Muszczynko, ratusz powinien wystąpić o zgodę na przesłanie dokumentów drogą elektroniczną. - Nikt nas o to nie zapytał, więc pismo nie ma mocy prawnej - tłumaczy w rozmowie z nami.

Na pismach się jednak nie skończyło. W środę odbyło spotkanie organizatorów masy z miejskim inżynierem ruchu, Januszem Galasem. - Po spotkaniu wydawało nam się, że organizatorzy rozumieją nasze argumenty i się z nimi zgadzają - informuje Milczarczyk.

Ci potwierdzają, że spotkali się z Galasem, ale w czasie rozmów nie padły z ich strony żadne deklaracje. - Oni przedstawili swoje racje, my swoje i na tym się skończyło. Mamy żal do przedstawicieli ratusza, że od zeszłego piątku kontaktują się z nami głównie przez media - mówi Muszczynko.

Zmienią trasę?

Organizatorzy przejazdu podkreślają jednak, że nie chcą utrudniać życia warszawiakom. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja po zamknięciu mostu Łazienkowskiego jest trudna, dlatego postanowiliśmy przesunąć godzinę startu na 18.20-18.30, żeby ominąć największe natężenie ruchu - mówi Muszczynko.

- Chcemy również skrócić trasę przejazdu. Zamiast przez pl. Bankowy pojechalibyśmy Królewską i Grzybowską - zapowiada Muszczynko, ale zaznacza, że ostateczna decyzja w tej sprawie należeć będzie do policji. - Policja zaakceptowała poprzednią trasę, więc na nową musi wyrazić zgodę. Myślę, że ostateczną decyzję poznamy dopiero przed startem. Wszystko zależeć będzie od aktualnej sytuacji na ulicach - wyjaśnia.

Organizatorzy przewidują, że w piątkowej masie weźmie udział około 200-300 osób. - To nie będzie duża masa, dlatego nie przewidujemy dużych utrudnień dla kierowców. Przejazd takiej grupy przez skrzyżowanie zajmuje około 2 minut, czyli mniej więcej tyle, co jedna zmiana świateł - ocenia  Muszczynko.

"Przejazd będzie nielegalny"

- Jeśli rowerzyści zdecydują się na przejazd, to będzie on nielegalny - podkreśla Milczarczyk. - Mam jednak nadzieję, że rowerzyści wykażą się empatią i zrozumieją sytuację warszawiaków. Nie chodzi przecież o to, żeby robić komuś na złość - podsumowuje rzecznik.

ZTM ostrzega

Do utrudnień związanych z przejazdem rowerzystów przygotowuje się już ZTM. Na ekranach w autobusach wyświetlane są komunikaty: "W piątek, 27 lutego, w godz. 18-22 ulicami miasta przejedzie Warszawska Masa Krytyczna. Możliwe są zmiany w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji miejskiej".

Pierwotnie planowana trasa (może się zmienić):

Z pl. Zamkowego rowerzyści planują przejazd Krakowskim Przedmieściem, Królewską, Marszałkowską, pl. Bankowym, Andersa, Smoczą, Nowolipiem, Żelazną, Grzybowską, Siedmiogrodzką, Skierniewicką, Wolską, Młynarską, Żytnią, Okopową, Towarową, pl. Zawiszy, Raszyńską, Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, pl. Politechniki, Lwowską, Koszykową, Piękną, Al. Ujazdowskimi, pl. Trzech Krzyży, Nowym Światem i dalej do Krakowskiego Przedmieścia.

jk/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • idiotele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 23:53 ~idiotele


  NiedlaMK~NiedlaMK

  Mandaty ! Kontrole ! Kara dla organizatorów !
  W obecnej sytuacji w Warszawie uznać ich za wrogów publicznych i zakazać działalności MK !
  PRZECINAK_149PRZECINAK_149

  Mandaty, kontrola i kara dla organizatorów i uczestników to jak najbardziej !!!,bo kierowców sie pietnuje,a "rowerzystom" pobłaża !!!


  Co roku ginie na polskich drogach około 4 tysięcy osób.

  Pytanie:
  Czy giną oni pod kołami:
  A) rowerów
  B) samochodów

  Prawidłowe odpowiedzi prosimy wklejać na forum

 • Pirat na dwóch kółkach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 23:18 ~Pirat na…
  zenon~zenon

  Jeżeli ktoś wierzy w to, że dzisiaj wieczorem korki będą przez grupę kilkuset rowerzystów, którzy sobie pojeżdżą w kółko przez godzinę to jest zwyczajnie głupi. Ta cała akcja to zwykła zasłona dymna próbująca odwrócić uwagę od nieudolności ratusza nieudolnie ogarniającego burdel powstały po zamknięciu mostu na trasie łazienkowskiej.
  Zagadka~Zagadka

  To, że ratusz jest nieudolny, nie ulega kwestii. Ale zachodzę w głowę, dlaczego tak łatwo ulegają terrorowi tej kupy oszołomów. ?
  Rowerek~Rowerek


  oszołomem jesteś ty ! zapamiętaj to sobie. Codziennie stoisz w korku i to nie przez cyklistów tylko przez takich oszołomów jak ty.
  Oby weszła ustawa o zakazie wjazdu starych gratów do miasta.


  PRZECINAK_149PRZECINAK_149

  Oby ktoś sie w końcu wziął z apseudo "rowerzystów' i "pieszych" i to bez żadnego pobłażania !!!

  Drogi rowerku, postaramy się, żeby wcześniej weszła w życie ustawa o zakazie jazdy rowerem poza cholernymi ścieżkami rowerowymi.

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 22:44 ~Maciek

  ola~ola

  To niech kierowcy blokują ulice a rowerzyści DDR-y! Czy kierowcy jeżdżą po ścieżkach rowerowych bo nie mają obwodnicy i autostrad?


  Albo trollujesz albo nie rozumiesz. Jezdnia jest przeznaczona dla wszystkich pojazdów, dla rowerów też.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 21:09 PRZECINAK_149

  wawa~wawa

  Żadam jako kierowca i podatnik z Warszawy aby policja i straz tak jak sumiennie łapie i wlepia mandaty kierowcom za byle co, równiez wszystkich z masy skontrolowała, stan ich rowerów i za zakłocenie ruchu i spowodowanie ewentualnej katastrofy w ruchu lądowych pozabierała prawa jazdy i wlepiła mandaty po 5 tys, zł i skierowali sprawy do sądu. To może nareszcie odechce im sie lekcewazenia przepisów i mieszkańców Warszawy.

  Nie inaczej,masz całkowitą racje !!!

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 21:08 PRZECINAK_149

  NiedlaMK~NiedlaMK

  Mandaty ! Kontrole ! Kara dla organizatorów !
  W obecnej sytuacji w Warszawie uznać ich za wrogów publicznych i zakazać działalności MK !

  Mandaty, kontrola i kara dla organizatorów i uczestników to jak najbardziej !!!,bo kierowców sie pietnuje,a "rowerzystom" pobłaża !!!

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 21:06 PRZECINAK_149


  On 84~On 84

  A ja mysle ze trzeba zmobilizowac policje i troche mandacikow wlepic :) tak pare zl sie przyda. Sam jestem rowerzysta, ale takiego czegos bym nie zrobil.
  qwe~qwe

  Wszyscy są "gnebieni" oprócz "rowerzystów" i "pieszych" !!!,tylko dlaczego taka sytuacja ma miejsce ???
  Popieram,
  gnębić ich jak kierowców to staną się grzeczni.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 21:05 PRZECINAK_149


  fenomen~fenomen

  przejazd jest legalny i jest to impreza cykliczna, więc szanowni kierowcy mogą raz w miesiącu przesiąść się do komunikacji miejskiej i nie narzekać. rowerzyści przez pozostałe dni miesiąca walczą o swoje miejsce na jezdni i są z góry skazani na przegraną.
  impreza jest zgłoszona, jest odpowiednio zaplnowana i zabepieczona, a kolumna jest oznakowana i porszusza się bardzo sprawnie. więc po co to potęgowanie nienawiści wobec rowerzystow? po co informacja w autobusach (pominę, że powinno być 27 LUTEGO!!! a nie 27 LUTY!)?
  masa jeździ od wielu lat, można w końcu nauczyć się, że przez te parę godzin w miesiącu miasto należy do rowerzystów!
  Jadziek~Jadziek

  Jak rowerzyści będa płacić podatek drogowy,znać zasady KRD potwierdzone egzaminem Państwowym,i posiadać obowiązkowe OC i tablicę identyfikującą pojazd...to wtedy mogą sobie jeździć po jezdniach.Na razie za nic nie płacicie a wymagacie miejsca na jezdni, ścieżek z których i tak nie korzystacie! Jak przyjezdni mieszkańcy od poniedziałku do piatku,podatki na wieś,żarcie ze wsi,mieszkanie po 6 osób w kawalerce za jeden czynsz i jeszcze im DAAAJJJ...A dalij jazda stąd :P


  "Rowerzyści" to nie znają przepisów,które ich obowiązuja,narzekają na innych,a sami,swoim postępowaniem na: droga/chodnik/przejście sa gorsi niz inni uczestnicy ruchu,ale policja i straz miejska im pobłaża,więc towrzystwo sie rozpanoszyło. Powinni zdawać egzamin z przepisów ruchu drogowego i mieć na to papierek !!!

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 21:02 PRZECINAK_149  Nie jest legalna!!!! Umiesz czytac człowieku? W związku z wyjątkowymi okolicznościami zgoda została cofnięta.
  Koniec. kropka.

  fenomen~fenomen

  przejazd jest legalny i jest to impreza cykliczna, więc szanowni kierowcy mogą raz w miesiącu przesiąść się do komunikacji miejskiej i nie narzekać. rowerzyści przez pozostałe dni miesiąca walczą o swoje miejsce na jezdni i są z góry skazani na przegraną.
  impreza jest zgłoszona, jest odpowiednio zaplnowana i zabepieczona, a kolumna jest oznakowana i porszusza się bardzo sprawnie. więc po co to potęgowanie nienawiści wobec rowerzystow? po co informacja w autobusach (pominę, że powinno być 27 LUTEGO!!! a nie 27 LUTY!)?
  masa jeździ od wielu lat, można w końcu nauczyć się, że przez te parę godzin w miesiącu miasto należy do rowerzystów!
  jurek5~jurek5


  n5h2gi~n5h2gi


  wg prawa JEST LEGALNA ćmoku !! i zabieram ekipę żebyś jak najdłużej stał i gnił w puszce


  Wg jakiego prawa jest legalna, waszego ? Oby kiedyś,przez taką imprezę karetka,straż,policja nie zdąrzyła do ciebie,twojej rodziny lub znajomych z pomocą na czas. I nie obrażaj kogoś,chłopczyku.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 20:59 PRZECINAK_149

  Warszawiak~Warszawiak

  Jak dzisiaj ruszą, to: Policja i straż miejska powinna mieć pełne ręce roboty!!! Brak kasku, oświetlenia, jazda utrudniająca innym ruch, jazda w grupie itd...!!! A po drugie profilaktycznie cofnąć zgodę na przyszły miesiąc, za miesiąc na kolejny itd.... Sam kiedyś pojechałem kilka razy, ale to w mniejszym stopniu zależy na ścieżkach bardziej na poczuciu siły w grupie! Byłem świadkiem kilku chamskich odzywek do innych uczestników ruchu... Zwykła kicha i szkoda mi tylko kierowców, bo często niektórzy z masy zwalniali aby przytrzymać kierowców! A co jak ktoś ma chore dziecko i pędzi do lekarza... Stać musi bo rowerzysci blokują miasto! Na polany i do lasu!!! A jak na ulice to obowiązkowe OC i karta rowerowa!!!! Kask i kamizelka oraz kompletne oświetlenie!!!!!

  Masz rację !!!

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 20:58 PRZECINAK_149  zenon~zenon

  Jeżeli ktoś wierzy w to, że dzisiaj wieczorem korki będą przez grupę kilkuset rowerzystów, którzy sobie pojeżdżą w kółko przez godzinę to jest zwyczajnie głupi. Ta cała akcja to zwykła zasłona dymna próbująca odwrócić uwagę od nieudolności ratusza nieudolnie ogarniającego burdel powstały po zamknięciu mostu na trasie łazienkowskiej.
  Zagadka~Zagadka

  To, że ratusz jest nieudolny, nie ulega kwestii. Ale zachodzę w głowę, dlaczego tak łatwo ulegają terrorowi tej kupy oszołomów. ?
  Rowerek~Rowerek


  oszołomem jesteś ty ! zapamiętaj to sobie. Codziennie stoisz w korku i to nie przez cyklistów tylko przez takich oszołomów jak ty.
  Oby weszła ustawa o zakazie wjazdu starych gratów do miasta.  Oby ktoś sie w końcu wziął z apseudo "rowerzystów' i "pieszych" i to bez żadnego pobłażania !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »