Informacje

10.11.2011 11:52 93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Utrudnienia w Święto Niepodległości

SERWISY:

 

Święto Niepodległości, przypadające na 11 listopada, wiele osób planuje świętować na ulicach. Będzie Marsz Niepodległości, który budzi tyle emocji, że odbędzie się też próba jego zablokowania. Ratusz nie poda dokładnych tras, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Oprócz tego możemy spodziewać się m.in. parady historycznej Traktem Królewskim czy wiecu przed Ambasadą USA. Wszystkie wydarzenia łączą się z utrudnieniami w ruchu w Śródmieściu.

Sprawdź plan wydarzeń na 11 listopada.


1. Obchody Centralne

Oficjalne obchody 11 listopada rozpoczęłu się ok. godz. 9:00, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, gdzie odbyła się uroczysta msza święta za ojczyznę.

Na plac Piłsudskiego przeniosą się o 12:00. Wtedy też przy Grobie Nieznanego Żołnierza  uroczysta odprawa wart, połączona z niepodległościowym apelem pamięci oraz złożeniem wieńców.

Około 13:20 prezydent Polski Bronisław Komorowski przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złoży wieniec w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej.

Utrudnienia związane z obchodami:

W związku z obchodami trzeba przygotować się na utrudnienia w ruchu. Od 9 do 11 listopada wyłączona z parkowania będzie ul. Królewska, w dniu 10 listopada ul. Karasia, a 11 listopada nie zaparkujemy przed Dowództwem Garnizonu Warszawa, Galerią Zachęta oraz przy ul. 3 Maja.

Wyłączone z ruchu w dniu 11 listopada będą: ul. Królewska, ul. Tokarzewskiego–Karaszewicza, ul. Wierzbowa, ul. Freta oraz ul. Ossolińskich.

2. Defilada Historyczna

Po 13:00 Traktem Królewskim w stronę Muzeum Wojska Polskiego przemaszeruje ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu z lat 1920-1945, 80 kawalerzystów oraz przejdą pojazdy wojskowe.

Atrakcją tegorocznej defilady będzie limuzyna Polski Fiat 518, która należała do dowódcy polskiej floty admirała Józefa Unruga. Samochód jest unikatowy, bowiem to jedyny ocalały egzemplarz z przedwojennej floty rządowej.

W tym roku wyjątkowo dopiszą ułani, którzy przejadą na ponad 80 koniach. Zobaczymy także "białych ułanów", czyli kawalerzystów 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który początkowo do służby kupowali konie wyłącznie maści siwej.

Po defiladzie w parku przy ul. Książęcej, na tyłach Muzeum Wojska Polskiego, rekonstruktorzy pokażą, jak walczyli ułani a piechota pochwali się wyszkoleniem w musztrze.

Utrudnienia związane z defiladą:

Defilada również spowoduje utrudnienia. Wyłączony z ruchu zostanie Trakt Królewski na odcinku od ul. Królewskiej do ronda gen. de Gaulle'a. Czasowo, na okres przemarszu rekonstruktorów (godz. 13.00-14.30), zostanie wstrzymany ruch samochodowy i tramwajowy w Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Wojska Polskiego.

3. Bieg Niepodległości

Święto uczci także ponad 7 tysięcy uczestników Biegu Niepodległości. Sportowcy pobiegną ulicami: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości, zawrócą na ul. Rakowieckiej i z powrotem drugą stroną al. Niepodległości, ul.Chałubińskiego i al. Jana Pawła II.

Utrudnienia zwiazane z biegiem:

Dla potrzeb organizacyjnych biegu o 7:00 wyłączenia z ruchu będzie al. Jana Pawła II, na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław" do ul. Anielewicza. Start biegu przewidziany jest na ok. 11.00, limit czasowy dla uczestników biegu wynosi 2 godziny.

Na trasie biegu nie będą kursować tramwaje. W miarę możliwości policjanci będą upłynniać ruch poprzecznymi ulicami.

4. Marsz Niepodległości i Kolorowa Niepodległa

11 listopada najgłośniej będzie prawdopodobnie o Marszu Niepodległości i Kolorowej Niepodległej, której uczestnicy będą chcieli zablokować narodowy wiec. Marsz rozpocznie się o 15:00 na placu Konstytucji, blokada o 12:00 przy Marszałkowskiej pomiędzy rondem Dmowskiego, a placem Konstytucji.

Marsz Niepodległości będzie zorganizowany przez m.in. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Organizatorami Kolorowej Niepodległej jest antyfaszystowskie Porozumienie 11 Listopada.

Jak poinformowała nas Magdalena Łań z urzędu miasta, trasy obu przemarszów są znane tylko organizatorom i w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników nie będą upublicznione. Taką decyzje podjęła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Utrudnień w ruchu można spodziewać się od wczesnych godzin popołudniowych w rejonach: od pl. Konstytucji, ul. Marszałkowskiej do ronda Dmowskiego, w Al. Jerozolimskich, Al. Ujazdowskich oraz przy pl. Na Rozdrożu. Ruch na tych trasach będzie kierowany przez policję.

5. Wiec Solidarności z Ruchem Occupy

O godzinie 11.00 odbędzie się wiec solidarności z uczestnikami akcji Occupy Wall Street - informuje Redakcja portalu Radykalna Demokracja. Wiec będzie miał miejsce przed gmachem Ambasady Stanów Zjednoczonych w Alejach Ujazdowskich 29/31 i w tym miejscu należy się spodziewać utrudnień w ruchu.

ZOBACZ TEŻ ZMIANY W KOMUNIKACJI TEGO DNIA

 

band/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • joj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 14:56 ~joj

  kw~kw

  Myślałem że żyjemy w wolnym kraju, że możemy cieszyć się wolnością jednak nic z tego. Przelana krew dziadów na nic się zdała. Zgineły milony osób a my do dzis nie wyciągneliśmy wniosków - historia jednak nie uczy. Tak długi czas nie nauczył nas szacunku do drugiego człowieka. Zrozumcie że zgineło już zbyt wiele ludzi walczących o wolność Waszą i Naszą że czas nauczyć się szanować ludzi o innym światopoglądzie, orientacji. Czas zatrzymać faszyzm, rasizm. To jest świeto Niepodległości - wolności.

  dlatego niemcy niech będą dumnymi niemcami, anglicy dumnymi anglikami francuzi dumnymi francuzami a my bądźmy europejczykami w imię wolności bodumnymi polakami nam być nie wolno? w imę jakiej wolności?

 • joj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 14:47 ~joj

  wstyd! aż w głowie się nie mieści że takie żeczy się dzieją w Polsce. Nie mówię tu o samych zadymach ale o fakcie że w ogóle powstają takie anty narodowościowe manifestacje. My powinnismy być dumni z tego że jesteśmy polakami mamy przepiękną historię. Czasem odnoszę wrażenie że to jakis zamach jest na to co piękne wartościowe na to o co walczyli w 1918 ci ludzie którzy sprawili że orzeł się wzbił w niebo i że my mówimy tak jak mówimy językiem polskim a nie trzech innych krajów.Moim zdaniem nie powinna pojawić się nawet traka myśl w sercu żadnego polaka by coś takiego zorganizować. jak za granicą obywatwele innych krajów maja nas szanować skoro sami siebie nie szanujemy? nie szanujemy tego co nasze. Może żeby nie być faszystą trzeba by w Polsce mówić po amerykańsku a święta obchodzić 4tego lipca? a może po rosyjsku? chyba co niektórzy tak myślą .niewiem bądźmy dumni że jesteśmy POLAKAMI!!!!!!!!!!! faszystowskie hasło??? nie poprostu piękne. pamiętajcie!!!

 • RODOWITA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 11:52 ~RODOWITA

  ZNOWU ZAMKNIĘTE ULICE KOSZMAR CI DEBILNI BIEGACZE PRECZ Z BIEGACZAMI NA WIEŚ Z NIMI.............

 • ryan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 11:52 ~ryan

  Niech maszerują zgodnie z prawem - po chodnikach.

 • niestety_warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 10:51 ~niestety_w…

  "Trasy obu przemarszów ... nie będą upublicznione". Chyba ktoś sobie z Warszawiaków robi "jaja". Ja chcę się dowiedzieć gdzie te przemarsze będą ŻEBY JE OMINĄĆ! A jeżeli wiadomo, że to jakiś element wywrotowy i skory do bitki to zrobić ich przemarsz pod kordonem policyjnym z hydronetkami: jedni na jakiejś bocznej ulicy np. na Bielanach, a drudzy np. na Targówku (przepraszam mieszkańców wymienionych dzielnic - ale to tylko przykład). Geograficznie będą tak oddalone te marsze, że nie mają szans się spotkać. Albo jeszcze lepiej: jednym przedzielić trasę w Pułtusku, drugim w Grójcu - dlaczego takie "coś" wiecznie pcha się do Stolicy. Media dojadą nawet na polanę w lesie, żeby pokazać przemarsz, a Warszawiakom dajmy trochę oddechu. Po co te wszystkie "dziwne" wiece pchają się do Warszawy? Może na taki cel warto by wybrukować jakąś trasę po okręgu (niby bieżnia) gdzieś w promieniu 20km od Warszawy i stworzyć tam regularne miejsce wieców, a nie ciągle blokować ruch w Stolicy! A chętni na wiec i tak sobie jakoś tam dotrą, a z kolei chętni do bitek z lenistwa nie dotrą: i mamy dwa w jednym: spokojna manifestacja i wolna Stolica!

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 10:00 ~tom

  Brawo ,,REALISTA"SZACUN,Mądre słowa !

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 09:44 ~greg

  "blokada o 12:00 przy Marszałkowskiej pomiędzy rondem Dmowskiego, a placem Konstytucji." - dla kogo ta informacja?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 08:58 ~qwerty

  @PW centrum miasta jest miejscem na najważniejsze wydarzenia, a nie dzielnicą mieszkaniową. Jak chcesz spokoju to się przeprowadź w inne miejsce. Najlepiej wyprowadź się z Polski, skoro tak Ci się nie podoba nasz kraj. Nie ma sensu się męczyć. I Tobie i nam będzie się żyło lepiej jeśli wyjedziesz.

 • Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 22:27 ~Praga

  Jak co roku będziemy opijać Święto Niepodległości z kumplami pod Blokiem na ławce.

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 22:18 ~Realista

  Lewacy i naziole robią hucpę, a tysiące Polaków będzie spokojnie świętować odzyskanie niepodległości bez TV, kordonu policji i bandy oszołomów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »