Informacje

10.01.2018 16:16 usłyszeli łącznie 9 zarzutów

Urzędniczka z Ochoty i jej mąż oskarżeni o zatajenie milionów w oświadczeniach

SERWISY:


- Urzędniczka z Ochoty i jej mąż w oświadczeniach majątkowych prawdopodobnie nie ujawnili w sumie około 4,6 miliona złotych - dowiedziała się PAP. Wyniki kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego dały podstawę do oskarżenia ich w śledztwie wyłączonym ze sprawy sprzedaży lokali miejskich po zaniżonych cenach.

Akt oskarżenia po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego skierowała warszawska Prokuratura Okręgowa. Akt wpłynął 29 grudnia do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia i oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy - dowiedziała się PAP w sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie.

Informacje o skierowaniu aktu potwierdził również rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Prokuratura zarzuca w nim byłej pełniącej obowiązki dyrektora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Ochota Lucynie K. i jej mężowi Andrzejowi K. - byłemu prezesowi spółki miejskiej - Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Południe, że podali nieprawdę w oświadczeniach z lat 2012-2016.

Zawrotne kwoty

Według prokuratury, na podstawie analiz CBA wynika, że małżeństwo świadomie i umyślnie składało nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. W śledztwie nie przyznali się do winy. Sprostowali też oświadczenia, jednak nie miało to znaczenia dla prowadzonego śledztwa.

Z ustaleń kontrolerów biura wynika, że w oświadczeniach, które co do zasady nie powinny się różnić ze względu na ich wspólnotę majątkową, podawali rozbieżne informacje, a przede wszystkim zataili składniki swojego majątku.

Według śledczych, podejrzani nie wykazywali w oświadczeniach posiadanych pieniędzy od około 14 tysięcy złotych do około 360 tysięcy złotych, w zależności od roku składania dokumentów, polis ubezpieczeniowych od 46 tysięcy do 115 tysięcy, działek i udziałów w spółkach m.in. Benedom o wartości 327 tysięcy i dochodów z objęcia udziałów w tej spółce na 1,5 miliona złotych.

W dokumentach nie wpisali też zobowiązań w bankach na kwoty od 140 tysięcy złotych do 640 tysięcy złotych. Nie wpisali też do oświadczeń zobowiązań wobec innych podmiotów - m.in. Spółdzielni Hale Banacha na 200 tysięcy złotych

Andrzej K. dodatkowo nie wpisał do oświadczeń majątkowych połowy mieszkania w Warszawie po rodzicach i zobowiązań wobec osób prywatnych na kwoty od 30 tysięcy do około 260 tysięcy i firm - m.in. jednej ze spółek budowlanych na 2,2 miliony złotych

K. nie wykazywali też w kolejnych oświadczeniach posiadanych samochodów - jaguara z 1991 roku, hondy z 2006 roku i dwóch mitsubishi z 2000 i 2004 roku - ustalono w postępowaniu CBA.

Łącznie dziewięć zarzutów

Rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej potwierdził, że akt oskarżenia przeciw nim powstał po wyłączeniu tego wątku sprawy ze śledztwa dotyczącego sprzedaży lokali miejskich na Ochocie po zaniżonych cenach.

Wobec Lucyny K. akt oskarżenia obejmuje pięć zarzutów dotyczących zatajenia prawdy w oświadczeniach majątkowych składanych przez nią w latach 2012-16, jako p.o. dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Ochota.

Wobec Andrzeja K. obejmuje on sześć zarzutów dotyczących zatajenia prawdy w oświadczeniach majątkowych składanych przez niego w latach 2012–16, jako prezesa zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Południe.

- Na poczet grożących kar prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego, poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach należących do oskarżonej i jej męża do kwoty 137,5 tysięcy złotych, a w przypadku męża dodatkowo na 110 tysięcy złotych - podał prokurator Łapczyński.

Łapczyński przypomniał też, że w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży lokali na Ochocie również po wyodrębnieniu części zarzutów do sądu skierowany został pod koniec września 2017 roku akt oskarżenia przeciw trzem innym osobom.

Za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniach grozi kara do trzech lat więzienia. Kontrola i postępowanie było prowadzone wspólnie z Mazowieckim Urzędem Celno-Skarbowym w Warszawie.

Zgłoszenie do CBA w sprawie możliwych zatajeń urzędniczki złożyło stowarzyszenie Ochocianie.

Zobacz materiał o nieprawidłowościach przy sprzedaży lokali w Śródmieściu i na Ochocie:

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 08:35 ~zzx

  ococianin~ococianin

  Tylko ona ? Gdzie reszta z ZGN Ochota(np.ten od przyczepy), gdzie ratusz Ochota który to "nadzoruje". Aby do wyborów.
  Brawo Ochocianie !

  zapewniam cię że "ten od przyczepy" ma sie świetnie - jak dostaj jakieś zgłoszenie dotyczące zieleniaka to zawsze jest problem z realizacją (problemy techniczne) - swoją droga tak naprawdę zastanawiam sie KTO trzyma nad nim "parasol".

 • ococianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 06:09 ~ococianin

  Tylko ona ? Gdzie reszta z ZGN Ochota(np.ten od przyczepy), gdzie ratusz Ochota który to "nadzoruje". Aby do wyborów.
  Brawo Ochocianie !

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 01:33 ~nick

  Warszawscy urzędnicy zarabiają naprawdę nieźle i wiadomo to od dawna. Podinspektor w dzielnicowej delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich może zarabiać nawet 5-6500 netto/mc + tzw.13. ZGNy również nieźle płacą - tam nie będąc kierownikiem można bez problemu zarobić nawet 6-8000/mc.

 • kik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 22:51 ~kik

  izi~izi

  Do sprawdzenia Warszawa i okolice!

  Dlaczego tylko Warszawa?
  Do sprawdzenia wszyscy co biorą renty, zapomogi, dofinansowania z zakładowych socjalów i 500 + na I dziecko.
  Dalej dopłaty do ha, refundację leków, wsadźmy wszystkim pracownikom w tyłek gps zobaczymy jak wydajnie pracują, to pensję sprawdzimy.

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 21:29 ~izi

  Do sprawdzenia Warszawa i okolice!

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 20:56 ~zzx

  podatnik~podatnik

  mysleli ze PO (platforma oszustów) bedzie dalej rządzic i chronic przestepców. Pytanie jak w przypadku Amber Gold. Dlaczego w urzedach skarbowych od 2012-2016 nikt tego nie zauważył. Czyżba wladza sprzyjala swoim?

  oświadczeń majątkowych nie weryfikuje urząd skarbowy.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 19:17 ~wkurzony

  Gdzie PO , tam zawsze afera i malwersacje !

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 18:59 ~podatnik

  mysleli ze PO (platforma oszustów) bedzie dalej rządzic i chronic przestepców. Pytanie jak w przypadku Amber Gold. Dlaczego w urzedach skarbowych od 2012-2016 nikt tego nie zauważył. Czyżba wladza sprzyjala swoim?

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 18:20 ~zzx

  ja na miejscu CBA poczytał bym więcej oświadczeń majątkowych na pewno z terenu warszawy - można się tam dowiedzieć wielu ciekawych informacji.

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2018 18:14 ~zw1

  Jeżeli tego nie ukradli to palnęli gigantyczne głupstwo. Jeżeli to ukradli, niech Temida się nimi zajmie. Odwieczne pytanie dolus czy culpa!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »