Informacje

21.03.2012 15:34 Dzielnica chce zaskarżyć decyzję wspólnoty

Urzędnicy stają w obronie Chłodnej 25

SERWISY:

Wspólnota mieszkaniowa nie zgadza się na przedłużenie koncesji na alkohol klubokawiarni Chłodna 25. To może oznaczać koniec jednego z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy miejsca. – Nie zgadzamy się na to. Sprawdzamy możliwość zaskarżenia tej decyzji do sądu – zapowiadają władze dzielnicy.

- Co prawda dzielnica Wola jest właścicielem 2/3 tej kamienicy, ale to przekłada się tylko na jeden głos w dziesięcioosobowej wspólnocie. Byliśmy za Chłodną, ale zostaliśmy przegłosowani. Sprawdzamy jednak możliwość zaskarżenia tej decyzji do sądu administracyjnego – mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka dzielnicy Wola. - Decyzja o ewentualnym zaskarżeniu ma zapaść w przyszłym tygodniu. Wciąż jednak liczymy na to, że wspólnota dojdzie do porozumienia z właścicielem Chłodnej 25.

Bardziej klub, niż kawiarnia

Klubokawiarnia powstała 7 lat temu. Zawsze była bardziej kawiarnią, niż klubem, choć początkowo nie brakowało tu hucznych imprez i głośnych koncertów.

- Trudności w kontakcie ze wspólnotą były zawsze, ale do tej pory udawało się wypracować kompromis. Kiedyś niektórzy byli po mojej stronie, teraz wszyscy nagle się odwrócili i w ogóle nie chcą z nami się spotkać - mówi Grzegorz Lewandowski, właściciel klubu.

Popularność Chłodnej 25, jako miejsca gorących sporów i ważnych dyskusji spowodowała, że Lewandowski zaangażował się w działalność publiczną - był przewodniczącym komisji dialogu społecznego ds. kultury.

Warunek: cicho po godz. 18

Przez lata profil lokalu się zmieniał. Koncerty były coraz cichsze, a imprezy ustąpiły przedstawieniom teatralnym. Nie malała tylko temperatura sporów, które po wprowadzeniu zakazu palenia w miejscach publicznych często toczą się też przed lokalem. Mieszkańcy kamienicy mają tego dość - wspólnota zadecydowała, że nie chce już, by w lokalu sprzedawano alkohol. Problem w tym, że to jego sprzedaż pozwala klubokawiarni finansować działalność kulturalną.

Alan Steinbarth, członek zarządu wspólnoty twierdzi, że dyskusja wciąż jest możliwa, ale zastrzega, że to Lewandowski musi ustąpić. Co mogłoby usatysfakcjonować wspólnotę? - W większości mieszkają tu starsi ludzie. Oni chcieliby, by po godz. 18 było idealnie cicho.

Realizacja takiego postulatu jest jednak mało realna.

Bez alkoholu zbankrutują?

Prowadzenie lokalu bez alkoholu oznaczałoby dla Chłodnej 25 kłopoty finansowe, a nawet bankructwo.

- Uważamy, że ulica Chłodna po rewitalizacji jest miejscem, gdzie powinny odbywać się różne wydarzenia kulturalne. Klubokawiarnia jest takim kulturotwórczym miejscem i szkoda, żeby zbankrutowała – podsumowuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

mjc

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Beata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 19:01 ~Beata

  Nie bardzo podoba mi się większość komentarzy. Najwyraźniej piszą je ci, którzy uczestniczą w imprezach klubu, więc własnego hałasu nie słyszą. Ja nie mieszkam w tej kamienicy, tylko naprzeciw, ale to wystarczy, żeby miłość do ciepłych pór roku zamieniła się w nienawiść. Piszący, że imprezy są ciche i nie trwają długo, mijają się z prawdą. Same imprezy, gdzieś w piwnicy, może i tak. Ale stoliki wystawiane są na zewnątrz, a przy nich do 2 - 3 godziny w weekendy i trochę krócej w dni powszednie zasiada liczne towarzystwo. Inni z wnętrza wychodzą na papierosa. Niby tylko gadają, tylko się śmieją, tylko pokrzykują sobie wesoło. I tak, od kilku lat. Działalność kulturalna jest ok i przeciwko niej nikt nie protestuje. Ale zupełne nieliczenie się z potrzebami innych z kulturą nie ma nic wspólnego.

 • fhc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 15:48 ~fhc

  Jaka 18 tam o godz. 22 zaczyna się impreza i nie dziwię się mieszkańcom tego bloku że mają tego dość. Dziwne, że władze dzielnicy Wola nie stoją na straży obowiązującego prawa i bardziej martwią się interesami Pana Lewandowskiego a nie spokojem mieszkańców. Przewodniczący komisji dialogu społecznego ds. kultury eskaluje konflikty, czyli właściwy człowiek na właściwym miejscu:-)

 • Kononowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 14:45 ~Kononowicz

  Jak wspólnoty mieszkaniowe będą decydować co może być w Warszawie-TO NIC NIE BĘDZIE.

 • na Chłodno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 13:22 ~na Chłodno

  NIKT ze Wspólnoty NIGDY nie żądał ciszy od 18.00! Pan Alan chyba się przejęzyczył.

 • Cat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 12:58 ~Cat


  Cat~Cat

  Bo starsi ludzie to chcieliby, aby najlepiej cała Warszawa po 18tej zamierała. Jak młodzi ludzie w parkach - źle, bo hałasują i się publicznie obmacują (o zgrozo!), w autobusach i tramwajach - źle, bo miejsca zajmują. Niech wszyscy młodzi ludzie, zaraz z pracy idą do domu siedzieć w 4 ścianach, bo zakłócają ciszę. Z tego co mi wiadomo, cisza nocna zaczyna się od 22-giej, więc postulat o 18-tej jest po prostu śmieszny. A potem starsi ludzie domagają się szacunku, tylko za co? Za to, że udało im się dożyć do konkretnego wieku? Jestem ciekawa, ile miejsc kultowych wręcz jeszcze zamkną, bo komuś w oglądaniu serialu przeszkadzały.
  TRUTEŃ~TRUTEŃ


  Odpowiedz szczerze, czy Ty chciałabyś mieć takie sąsiedztwo?  Mój chłopak mieszkał w tamtej kamienicy przez ponad rok i nigdy nie narzekał. Gdyby w samym miejscu nie dochodziło do karygodnych zachowań i menelstwa zupełnie by mi to nie przeszkadzało.

 • antyplatfusobywatelski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 12:34 ~antyplatfu…

  bełt to też alkohol

 • amber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 11:43 ~amber

  Śmieszni ludzie w tej wspólnocie. Idealna cisza od 18? Ta ja też poproszę o idalną ciszę od 18. Mieszkam przy Al.Solidarności opodal Pl.Bankowego. Wobec tego żądam od 18 do 10 rano wstrzymania wszelkiego ruchu w tym rejonie. Samochodowego, tramwajowego, autobusowego i pieszego cobym mógł się spokojnie zrelaksować po pracy i wyspać. A i samolty i śmigłowce też na wszelki wypadek uziemnić.

 • MIeszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 11:33 ~MIeszkaniec

  buc~buc

  to nie jest miejsce dla starych smierdzacych dziadow ze wspolnoty ,ktorzy wykupili mieszkania w tej kamienicy,te miejsca musza tetnic zyciem a nie cuchnac stechlizna, to miejsce dla mlodych.


  Wracaj do siebie do domu na WIES

 • tata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 11:18 ~tata

  wyobraźcie sobie, że do waszych sąsiadów coedziennie przychodzą goście, co weekend tańczą, co wieczór gadają do północy przy akompaniamencie muzyki. od marca do października przesiadują do północy na balkonie, palą, gadają, dzwonią przez telefon, czasem krzykną itp.
  a wy wstajecie o 7 do pracy, albo do północy 3 razy usypiacie dziecko.

  Chcielibyscie tak?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 11:14 ~warszawiak

  Prawo jest po stronie wspólnoty, ale miasto postara się coś wymyślić.

  Stara zasada HGW: Warszawa jest miastem praworządności. Wszystko musi być zgodnie z prawem, ale jeśli prawo jest przeciw miastu, to tym gorzej dla prawa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »