Informacje

14.11.2011 06:23 Większy grunt - większy kłopot

Urzędnicy popełnili błąd.
Płacą za niego mieszkańcy

SERWISY:

Przez błąd urzędników, mają większą działkę, niż mieć powinni. Wcale ich to jednak nie cieszy. Bo większa działka oznacza większy czynsz. Już 10 lat walczą więc z urzędami o przywrócenie właściwej granicy. Dzielnica do błędu się przyznaje, ale nie kwapi się do tego, by ponosić koszty korekty.

- To jest nieuczciwe! Od lat płacimy podatek za wieczyste użytkowanie za ziemię, która do nas nie należy – żali się Zdzisław Maruszewski, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej Sokołowska 18.

Kłopotliwe metry

30 metrów kwadratowych dołożyli im kilkadziesiąt lat temu peerelowscy urzędnicy, którzy przypisali Sokołowskiej 18 teren w bramie należącej już do wspólnoty Sokołowska 16.

- Kiedy opłaty były niewielkie machaliśmy na to ręką, ale po podwyżkach z 80 zł zrobiło się już 900 zł. To jest dla nas duży wydatek – żali się Henryk Madaj, jeden z mieszkańców i były członek zarządu wspólnoty, który od lat walczy z urzędniczą niemocą.

Urzędnicy z Woli nie ukrywają, że błędy w księgach wieczystych są. Już w 2002 roku w piśmie do wspólnoty przyznali: Księga wieczysta prowadzona dla budynku Sokołowska 18 nie powinna obejmować gruntu pod łącznikiem między w/w budynkami, gdyż łącznik ten jest częścią budynku Sokołowska 16.

Władze dzielnicy nie wypierają się też tego, że błędy powstały z winy urzędników. Pisze o tym w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych, Ryszard Modzelewski, wiceburmistrz dzielnicy.

Zamiast mniej, płacą więcej

Władze Woli się zmieniały, ale przez 10 lat nikomu nie udało się granic wspólnoty skorygować.

Urzędnicy mieli ku temu dobrą okazję. Przygotowując podwyżki czynszów na Woli pojawili się też na Sokołowskiej, żeby działkę zmierzyć i "urealnić" jej powierzchnię. Jednak powielili błąd i zamiast zmniejszyć teren wspólnoty, dołożyli jej jeszcze kilkanaście metrów.

- Kiedy kupowałem swoje mieszkanie w 89 roku w akcie notarialnym miałem  wpisaną powierzchnię wspólną 453 metry. Kilka lat temu urząd dzielnicy poinformował, mnie, że powierzchnia zwiększyła się do 467 metrów. Ja się pytam, jakim prawem? – denerwuje się Madaj.

"Nie możemy im nic kazać"

- To nie jest tak, że zrobiliśmy to na złość mieszkańcom. Byliśmy prawnie zobowiązani do dokonania nowych pomiarów i uwzględnienia ich naliczając opłaty po podwyżkach – odpowiada Moniak Beuth-Lutyk. Rzeczniczka Woli przekonuje, że władze dzielnicy mają związane ręce i bez chęci obu wspólnot nie mogą wprowadzić zmian w księgach wieczystych. - Żeby to zrobić wspólnota Sokołowska 16 musi się zgodzić na "przyjęcie" tego terenu. Nie możemy nic kazać właścicielowi, bo to nie jest nasz budynek – tłumaczy.

Kolejnym problemem są koszta związane ze zmianami w księgach. Po pierwsze trzeba wykonać i zapłacić za pomiary geodezyjne i dokumentację. Po drugie uaktualnić wszystkie akty notarialne. To również kosztuje.

- Urzędnicy zaproponowali żebyśmy przygotowali wszystko na własny koszt a oni się zastanowią, co dalej z tym zrobić – denerwuje się Maruszewski.

Rzeczniczka Woli zapewnia, że jest nieco inaczej. Twierdzi, że dzielnica może przygotować dokumentację i za nią zapłacić. – Ale jeszcze nie w tym roku. Nie damy rady. Powinno się udać na początku przyszłego – ocenia, ale zastrzega: - Co do aktów notarialnych, to trudno mi w tej chwili powiedzieć, kto miałby za to zapłacić.

Najprawdopodobniej zdecyduje o tym dopiero sąd rejonowy na Bemowie, gdzie toczy się postępowanie w tej sprawie. - My tego tak nie zostawimy. Nie mamy zamiaru płacić za nieswoje błędy – odgrażają się mieszkańcy.

MAPA Z PODZIAŁEM DZIAŁEK PRZY UL. SOKOŁOWSKIEJ

 

Paweł Radziszewski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2011 04:13 ~AK

  Konrad -> proponuje wybrać się na dluuuugi urlop

 • Ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 14:56 ~Ja

  Błąd urzędników? Niech oni płacą ze swoich kieszeni.

 • Grochowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 11:35 ~Grochowiak

  Ale to nie tylko na woli. Mieszkam na Grochowie w 4-o piętrowym budynku (niska zabudowa), gdzie oszacowano koszt wieczystego użytkowania jak dla wieżowców z osiedli przy Ostrobramskiej (jakieś 2 razy więcej) ale oczywiście nikt tego nie zmieni bo to koszty administracyjne. A to,że mieszkańcy płacą za dużo? Co ich to? Nie ich pieniądze.

 • niunio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 10:15 ~niunio

  Jeśli to ich teren nie postawią bramę w bramie :) a kluczyki niech mają tylko mieszkańcy sokołowskiej 18 :)

 • KRiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 09:30 ~KRiS

  Chcieliście wspolnoty to płaćcie. Społdzielnia była lepsza ale wam sie wydawało że jesteście mądrzejsi....

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 08:23 ~Konrad

  Urzędnicy są nieomylni. Za swoją perfekcję dostają nagrody. Dał tego dowód złodziej Tusk a jego śladem idzie złodziejska Gronkiewicz - Waltz. Mieszkańcy Polski a więc także Warszawy dla złodziei z Platformy Obywatelskiej to bydło. Dojne krowy które można okradać. Tylko mała różnica. Zwierzęta mają swoich obrońców. Polaków przed Polakami nikt nie broni. Złodziej Tusk i Gronkiewicz - Waltz są bezkarni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »