Informacje

17.05.2018 16:22 dotyczy prawa użytkowania wieczystego

Urzędnicy czekali na decyzję kolegium, komisja Jakiego była szybsza

SERWISY:


Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji stwierdziła nieważność decyzji prezydenta miasta stołecznego Warszawy o ustanowieniu prawa wieczystego do gruntu przy Nieborowskiej 15 - poinformował w czwartek szef komisji Patryk Jaki.

Jaki stwierdził na konferencji prasowej, że decyzja o reprywatyzacji gruntu przy Nieborowskiej 15 została wydana bez podstawy prawnej. Z ustaleń komisji wynika, że wniosek Ryszarda Pala (vel Pahl) o ustanowienie prawa do tej nieruchomości został złożony już po jego śmierci.

"Nie ma żadnych dowodów"

Jaki zwrócił też uwagę, że prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości przy Nieborowskiej 15 prezydent Warszawy ustanowił w 2008 roku, a w uzasadnieniu swojej decyzji reprywatyzacyjnej wskazał, że następcą prawnym poprzedniego właściciela gruntu jest Jerzy Pal. Jednocześnie przewodniczący komisji zaznaczył, że w aktach sprawy brakuje wniosku pochodzącego od Jerzego Pala.

- Co więcej analiza akt sprawy wskazuje jasno, że nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, aby Jerzy Pal złożył wniosek dekretowy Ryszarda Pala - dodał Jaki.

Sprawę Nieborowskiej 15 nagłośniło we wrześniu 2017 roku roku stowarzyszenie Jana Śpiewaka Wolne Miasto Warszawa. Podkreślało, że kamienica została zreprywatyzowana z naruszeniem prawa, podstawą do zwrotu był wniosek dekretowy złożony przez osobę, która nie żyła. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w lipcu stwierdziło nieważność decyzji zwrotowej.

Budynek w rękach miasta

Jak podaje "Gazeta Stołeczna", reprywatyzacja została już "odkręcona" i budynek wraz z lokatorami znajduje się w rękach miasta. Ale kamienicę okala ponad 400-metrowa działka, której zwrot był obarczony takim samym błędem, jak zwrot budynku. Dlatego trzeba unieważnić nie tylko reprywatyzację budynku, ale też gruntu. Jak informuje "Stołeczna" od października 2017 r. urzędnicy czekali, aż zrobi to Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Nie doczekali się. W czwartek komisja weryfikacyjna uprzedziła SKO.

Nieruchomość należała do dalekiej rodziny wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla, który wielokrotnie tłumaczył, że chodzi o daleką rodzinę, z którą od bardzo długiego czasu nie utrzymuje kontaktu. Stołeczny ratusz podkreślał, że mimo to wszystkie kwestie roszczeń osób o nazwisku Pahl zostały przekazane pod nadzór innego wiceprezydenta - Michała Olszewskiego ze względu na "absolutną transparentność postępowania".

ZOBACZ JEDNO Z OGÓLNYCH POSIEDZEŃ KOMISJI:


Główne zdjęcie: Marcin Obara/PAP


PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 13:59 ~Hanna

  Na nagrody dla pracowników warszawskiego ratusza, którzy zajmowali się reprywatyzacją,Gronkiewicz Waltz przeznaczyła ponad 2,7 mln zł.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 10:34 ~warszawianka

  Wszystkie decyzje wydane z naruszeniem prawa powinny zostać automatycznie unieważnione. No i trzeba zlikwidować możliwość odzyskiwania "na kuratora".

 • tofik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 09:11 ~tofik

  Ja też mam daleka rodzinę, z która nie utrzymuje żadnych kontaktów. Czy,jeżeli ktoś z jej członków popełni jakieś przestępstwo, to ja również będę w to wmieszany?

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 08:23 ~iza

  urzędnicy czekali na decyzję komisji

 • Marysia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 18:13 ~Marysia

  Jaki działa jak komisarz Dzierżyńskiego robi zanim pomyśli, nie znając się na prawie narobi procesów na lata, wszytko jest u niego pod publiczkę bez zastanowienia głębszego - bo to dresiarz z Opola z parciem na szkło!

 • Obcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2018 17:52 ~Obcy

  Pan wiceprezydent nie utrzymuje kontaktów ze swoją daleką rodziną, która usiłowała zagarnąć kamienicę. Udaje, że ich nie zna , a nawet im się nie kłania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »