Informacje

29.01.2014 17:56 Nowe zarządzenie prezydent stolicy

Urzędnicy będą podpisywać oświadczenia o bezstronności

SERWISY:


Prezydent Warszawy wydała zarządzenie dotyczące urzędników odpowiadających za decyzje administracyjne w zakresie gospodarki nieruchomościami i architektury. Będą oni musieli podpisywać oświadczenia o okolicznościach, które mogłyby wywołać wątpliwości co do ich bezstronności.

Gdy zaistnieją takie okoliczności, bezpośredni przełożony będzie przekazywał sprawę dyrektorowi odpowiedniego biura urzędu miasta lub burmistrzowi dzielnicy. Ten z kolei wskaże osobę, która będzie prowadzić daną sprawę.

Oświadczenie takie będą podpisywać urzędnicy, którzy wydają decyzje w biurze gospodarki nieruchomościami, w biurze architektury i planowania przestrzennego oraz w dzielnicowych wydziałach gospodarki nieruchomościami i architektury.

Podpiszą oświadczenia

Z kolei wszyscy miejscy urzędnicy będą musieli w ciągu najbliższego miesiąca podpisać oświadczenia, w których zadeklarują, czy oni lub ich bliscy posiadają roszczenia wynikające z dekretu Bieruta, otrzymali decyzję o pozwoleniu na budowlę na terenie Warszawy lub ubiegają się o przyznanie miejskiego lokalu. Osoby, które będą zatrudniane w przyszłości, będą podpisywać oświadczenie niezwłocznie po zawarciu umowy o pracę.

W obowiązującym od 2007 r. kodeksie etyki pracowników urzędu miasta znajduje się zapis, że podczas wykonywania swoich obowiązków urzędnik jest bezinteresowny i bezstronny, równo traktuje wszystkich obywateli, z poszanowaniem ich prawa do prywatności i godności, a w przypadkach konfliktu interesów w sprawach prywatnych i urzędowych pracownik wyłącza się z działań mogących rodzić podejrzenia o stronniczość lub interesowność. Teraz w zarządzeniu prezydent sprecyzowano, że wyłączanie się z postępowania dotyczy "w szczególności" przypadków posiadania roszczeń wynikających z dekretu Bieruta.

Pokłosie niedawnych kontrowersji

Pod koniec ub.r.  szerokim echem w mediach odbiła się budowy budzącego kontrowersje biurowca w pobliżu pl. Zamkowego w Warszawie. Współtwórcą projektu architektonicznego budynku jest syn byłej naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury.

Z kolei w ub. tygodniu "GW" opisała sprawę b. wicedyrektora biura gospodarki nieruchomościami, który w ratuszu nadzorował zwroty nieruchomości odebranych właścicielom na mocy tzw. dekretu Bieruta. W rok po odejściu z pracy, w grudniu ub.r., przejął on budynek z lokatorami przy ul. Kazimierzowskiej.

Warszawska Wspólnota Samorządowa złożyła w tej sprawie doniesienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

PAP/ec/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 14:51 ~Słoik

  To gdzie zatępca i cała reszta naczele HGW trafi pod cele,to morze pan Miszczak zrobi o nich program,cala nr??? ile wzieli i od kogo , kto będzie światkiem koronnym ???

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 10:18 ~waw

  a może CBA zbadałoby sytuację w ratuszu sprzed wydania dekretu hgw, widocznie hania ma wiele na sumieniu. Podatnik kontrolowany jest przez 5 lat może tak skontrolowac dotychczasowe umowy? i hania sama poda sie do dymisji. Czego się boi i zabezpiecza na przyszłość dekretami?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 21:41 ~nick

  No to podpiszą, że są bezstronni. Będą sobie robili "przysługi" tak jak dotychczas. Zupełnie bezstronnie załatwią sprawę kumplowi a kumpel im. W tym mieście nie ma bezstronności. Tu jest układ oraz uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe. Chamstwo, buta i lekceważenie ludzi przez urzędasów. Tak wygląda moje miasto. Co tak naprawdę napisała Waltzowa do prokuratury? Doniesienie o popełnieniu przestępstwa czy domniemanie popełnienia? Obie te sprawy biją w nią. Przecież osobiście i bezstronnie nadzoruje Biuro Polityki Lokalowej. Co ona robi? Kpi czy o drogę pyta?

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 20:40 ~Wawka

  Rychło w czas, gdy kadencja się kończy i zaczyna się rozrzucanie kiełbasy wyborczej. Ciekawe, czy wędzona naturalnie czy chemicznie?

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 20:31 ~gosc

  24 lata za pozno... co ukradzione to ukradzione. Nie ma już zapewne co ukraść- jeden leszczu się wylozyl, nie chciał dalej kraść albo nakradl się już wystarczająco to reszta bandy nagle udaje swietych

 • Bezstronny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 20:20 ~Bezstronny

  Uwierzę jak zobaczę że z Urzędu m.st. Warszawy i z Urzędów Dzielnicy znikły krzyże. Bo jak bezstronność, to bezstronność. W temacie religii również.

 • Wolna Europa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 19:44 ~Wolna Europa

  Czy to celowo monolog w tle zagłusza kwestie wypowiadane przez członka Wspólnoty Samorządowej ? Zagłuszanie było bardzo udane, nie dało się zrozumieć, o co chodzi.

 • zezik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 19:12 ~zezik

  Najwyzszy czas ,poszanowania wlasnosci i petenta nie ma w tym urzedzie , najgorsi sa w kierownictwie , niegrzeczni, chamscy., zwlaszcza kierownicy, dyrektorzy i wyzej - W obowiązującym od 2007 r. kodeksie etyki pracowników urzędu miasta znajduje się zapis, że podczas wykonywania swoich obowiązków urzędnik jest bezinteresowny i bezstronny, równo traktuje wszystkich obywateli, z poszanowaniem ich prawa do prywatności i godności- a ten zapis jest tylko na papierze

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 18:38 ~hehe

  Pyszna kiełbaska wyborcza. Mniammm.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »