Informacje

27.09.2016 13:24 bronią je przed wycinką

Ursynów: nie śpią,
bo... pilnują drzewa

SERWISY:

Niestraszna im ani jesienna pogoda, ani brak snu. Mieszkańcy bloku przy ulicy Pięciolinii 8 pilnują rosnącej obok śliwy 24 godziny na dobę. Zamontowali nawet kamery.

Ursynowianie starej śliwy bronią desperacko. Pień okleili tekturą i przyczepili do niej kartkę z napisem "drzewo pod obserwacją". Organizują też nocne warty. Zmieniają się co kilka godzin i cały czas obserwują roślinę.

Zamiast zieleni - parking

- Nie widzieliśmy innego rozwiązania. Próbowaliśmy się dowiedzieć o losy śliwy. Mieliśmy wcześniej zapewnienie, że drzewa, które tutaj rosną, zostaną przesadzone. Natomiast po rozpoczęciu prac dowiedzieliśmy się, że to jest niemożliwe i szykowana jest wycinka – tłumaczy Anna Pękala, mieszkanka osiedla.

A wszystko przez przebudowę drogi. Wąską ulicę tarasowały zaparkowane w niewłaściwy sposób samochody, a na osiedle nie mogły wjechać służby. Uliczka była w opłakanym stanie. Niestety, poprawa tego stanu rzeczy odbywa się kosztem zieleni. Zamiast drzew i krzewów mają być... miejsca parkingowe.

I właśnie temu przeciwstawiają się mieszkańcy. Pani Anna tłumaczy, że wcześniej dzielnica była zanurzona w zieleni. – To co nam teraz zaproponowano, to całkowite odwrócenie tej koncepcji. Więc to nie chodzi tylko o upór, że my to drzewo musimy zachować, ale też o to, żeby zmusić instytucje, żeby planować różnego rodzaju zmiany w porozumieniu z mieszkańcami – tłumaczy.

Monitoring drzewa

A drzewa pilnuje, bo zdaniem jej i jej sąsiadów, ktoś próbuje śliwę wykończyć. Miał nocą podcinać pień, a wcześniej - zniszczyć rosnące obok bzy.

Aby chronić drzewo, mieszkańcy zamontowali więc... monitoring. A na drzewie zawiesili kartkę z podpisem "wandalu prosimy o nie podcinanie tego drzewa pod osłoną nocy".

- Mamy kamerkę obserwujemy przez cały dzień i noc. Cały czas czuwamy, siedzimy i patrzymy, czy ktoś podejdzie. Mamy tutaj specjalny samochód, podświetlamy żarówką i możemy zdalnie na komórkach obserwować wszyscy, co się tutaj dzieje. Dziś do godz. 5 pilnowałam tego drzewa – relacjonuje Urszula Siemińska, sąsiadka pani Anny.

Spółdzielnia i dzielnica twierdzą wprawdzie, że drzewo nie zostanie usunięte. Ale jednocześnie ani tu, ani tu się do niego nie przyznają. W spółdzielni dowiedzieliśmy się, że śliwa rośnie na terenie miasta.

- To spółdzielnia dostała pozwolenie na budowę, wynika to z porozumienia zawartego 5 września ze spółdzielnią. Drzewo można przesunąć, ale musi zrobić to właśnie spółdzielnia – zastrzega z kolei Robert Kempa, burmistrz Ursynowa, który sytuacją jest zaskoczony. – Pamiętam jak na jednym ze spotkać mieszkańcy desperacko walczyli o... miejsca parkingowe w tym miejscu - kwituje.

Czy to oznacza, że drzewo zostanie na swoim miejscu, czy też będzie przesunięte? Tego wciąż nie wiadomo, ale spółdzielnia i dzielnica deklarują, że jeśli śliwa zostanie, projekt będzie zmieniony.

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 16:07 ~szakal


  gość~gość

  Nie rozumiem tego: chcą mieć ciszę, spokój i mnóstwo zieleni w największym mieście tego kraju. Czesem nie pomylili się z Bieszczadami ?
  To chyba proste ? Nie oczekujcie w mieście ciszy, spokoju, czystego powietrza i zagrody dla Waszego stadka pupilków. A w Bieszczadach niech nie oczekują metra i schodów ruchomych. Czy to naprawdę trudno zrozumieć ?
  Schody ruchome~Schody ruchome

  Nie wiem dlaczego uważasz, że jedno wyklucza drugie. A niby dlaczego w mieście nie może być zieleni ? Bo się rozwija ? Rozwój może być rozsądny, nie kosztem " Zielonych płuc " miasta.

  Daj spokój z tym płucami, bo się rozchorujesz. Pieski na tym osiedlu mają za mało drewek do obsikiwania, więc przyczepili się do tego jak mówisz "płuca", pojedynczego drzewka.

 • student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 13:57 ~student

  Ekoterrorysty

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 12:57 ~oland

  To jeszcze jakaś matka boska nie objawiła się do tej pory? Trzeba pilnować. W świadomości takich głów wszystko jest możliwe.

 • wentylator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 11:34 ~wentylator

  Gdyby dostali samochód+, to walczyliby o budowę parkingu, ale dostali 500+ i nie muszą pracować, więc mają czas na pilnowanie drzew.


  Sam walczę o usunięcie sprzed bloku świerków, których gałęzie dotykają szyb w oknach a najbardziej przeciwni są ci, którym dotyka najwięcej.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 11:14 ~qwerty

  drzewa i stare domy ratujmy~drzewa i stare domy ratujmy

  W niektórych miastach Europy jest bardzo zielono. Drzewa w jakiejs częsci równoważą smog i spaliny, które to zanieczyszczenia są najwyższe nie tylko w Chinach czy Rosji. Niestety polski miasta to jedne z najbardziej zanieczyszczonych w Europie!!!!

  Tak się składa panie ładny, ze Warszawa to jedyna miasto w europie na terenie którego znajdują się dwa obszary natura 2000, i ma największą liczbę rezerwatów. I co? Zatkało?

 • Zielono mi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 10:34 ~Zielono mi

  KIKWAWA~KIKWAWA

  Ciekawe co było niecałe sto lat temu na tym Ursynowie? Pewnie w ich kuchni rosła śliwa ;) LITOŚCI !

  Były pola i sady przy domach. Dzisiaj jeszcze gdzieniegdzie rosną drzewa owocowe z tych sadów, pewnie ta śliwa też.

 • Schody ruchome

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 10:30 ~Schody ruchome

  gość~gość

  Nie rozumiem tego: chcą mieć ciszę, spokój i mnóstwo zieleni w największym mieście tego kraju. Czesem nie pomylili się z Bieszczadami ?
  To chyba proste ? Nie oczekujcie w mieście ciszy, spokoju, czystego powietrza i zagrody dla Waszego stadka pupilków. A w Bieszczadach niech nie oczekują metra i schodów ruchomych. Czy to naprawdę trudno zrozumieć ?

  Nie wiem dlaczego uważasz, że jedno wyklucza drugie. A niby dlaczego w mieście nie może być zieleni ? Bo się rozwija ? Rozwój może być rozsądny, nie kosztem " Zielonych płuc " miasta.

 • przechodzień

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 10:22 ~przechodzień

  szakal~szakal

  To ich ostatnie drzewo na tym terenie, czy po prostu chcą w tym roku jak zwykle pędzić śliwowicę?

  Ostatnie ;D I bronić go będą do ostatka, bo przecież ich pieski muszą gdzieś załatwiać swoją potrzebę.

 • och i ach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 10:19 ~och i ach  unk~unk

  Niektóre części Warszawy też kiedyś, dawno temu, były zanurzone w zieleni. Ale miasto się jednak rozwija. Chcesz zieleni to kup dom pod Warszawą.
  żenada~żenada


  Przepraszam Cię najmocniej, ale to strasznie prostackie myślenie. Uważasz, że w mieście powinien być tylko beton i asfalt, tak?

  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  To, co piszesz, to demagogia("powinien być TYLKO beton i asfalt"). W mieście muszą być zachowane proporcje zieleni w stosunku do zabudowy. Warszawa i tak jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, wystarczy przejść się po mieście, albo obejrzeć je z któregoś z wieżowców. Ma też być miastem wygodnym dla mieszkańców. Musisz przyjąć do wiadomości, że w Warszawie na jeden samochód osobowy przypada mniej niż dwóch mieszkańców. Ci mieszkańcy muszą gdzieś zaparkować. Nie wyobrażaj sobie, że miasto to wyłącznie ogród botaniczny, bo tak nie jest.

  Populistyczne hasła zawsze trafiają do takich IQ14, jak @żenada. Łykają je jak gekon muchę.

 • Marian Paździoch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 10:18 ~Marian Paździoch

  A odmówili apel smoleński?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »