Informacje

15.12.2010 07:42 walka o władzę na ursynowie

Ursynów ma nowego burmistrza

SERWISY:

Piotr Guział z Naszego Ursynowa został nowym burmistrzem Ursynowa. 13 radnych głosowało za, 10 przeciw. – Na razie nie będą świętował, bo nie wiadomo, jak się zachowa pani prezydent – komentuje Guział tuż po głosowaniu w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Wybrano też wiceburmistrzów - głównie z PiS.

- Pamiętając zachowanie rady miasta, które unieważniło wybór Lecha Królikowskiego na przewodniczącego rady dzielnicy, wstrzymuję się jeszcze z świętowaniem zwycięstwa – dodaje nowy burmistrz.

 

Wiceburmistrzowie z PiS

Guział będzie miał czterech zastępców. Jednego z „Naszego Ursynowa" - Piotra Machaja - oraz trzech z PiS. To Janina Rogg, Witold Kołodziejski oraz Andrzej Bittel.

Unieważnili pierwszą sesję

Jak przypomniał Guział, po wyborach władze miasta uznały, że podczas podejmowania decyzji o wyborze przewodniczącego doszło do naruszenia statutu dzielnicy i zakwestionowały jej ważność. Chodziło o liczenie głosów podczas wyboru przewodniczącego. W uzasadnieniu podano, że zgodnie ze statutem dzielnicy, powinien był zrobić to jeden z radnych, a nie - jak miało to miejsce - pracownik urzędu dzielnicy.

W ubiegłym tygodniu sprawa trafiła pod obrady Rady Warszawy, która sprawuje nadzór nad uchwałami podejmowanymi przez rady 18 dzielnic miasta. Ta, głosami rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej, podjęła decyzję o unieważnieniu uchwały radnych Ursynowa.

W poniedziałek ponownie zebrali się radni Ursynowa i ponownie wybrali Królikowskiego na przewodniczącego rady dzielnicy.

Ratusz kontroluje

Obecny na poniedziałkowej sesji rady zastępca dyrektora gabinetu prezydenta miasta Jarosław Jóźwiak powiedział, że w jego ocenie tym razem wybór został dokonany poprawnie i nie doszło do naruszenia statutu. Zaznaczył jednak, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie biuro prawne ratusza po zapoznaniu się z podjętą uchwałą.

Walka o władzę

Wybór Piotra Guziała z Naszego Ursynowa na burmistrza dzielnicy, to kolejna odsłona walki o władzę na Ursynowie. Choć PO zdobyła w ostatnich wyborach najwięcej mandatów - 11, to przypadła jej w tej dzielnicy rola opozycji. Lokalny komitet Nasz Ursynów z 10 mandatami porozumiał się z PiS, który ma 4 madaty.

Z Ursynowa na Wolę

Wtorek obfitował w ważne samorządowe decyzje. Dotychczasowa burmistrz Ursynowa, Urszula Kierkowska (PO) rano złożyła rezygnację z kierowania urzędem, żeby późnym wieczorem stanowiska burmistrza objąć na Woli. Jej zastępców rada dzielnica na razie nie wybrała - pisze "Życie Warszawy".

Na Pradze Południe ponownie burmistrzem został Tomasz Kucharski (PO). Jego zastępcami: Adam Grzegrzółka, Konstanty Bartoń, Jarosław Karcz i Robert Kempa.

W Rembertowie unieważniono sesję

Jak informuje "Życie Warszawy" w Rembertowie nie wybrano zarządu dzielnicy, bo prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz unieważniła wybór przewodniczącego rady Michała Kaczyńskiego. Jak się okazało, przewodniczący brał udział w głosowaniu i wygrał 11 do 10 i to jego głos mógł przesądzić o wyniku. Rada miasta zajmie się sprawą w czwartek.

bf/par/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rozeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2010 21:47 ~Rozeta

  Głosowałam za NU, ale gdybym wiedziała, że skumają się z PIS to nie dostaliby głosów i całej mojej rodziny.
  Ursynów co tu dużo mówić nie miał nigdy szczęścia do dobrego burmistrza może tym razem.
  Począwszy od pierwszego (nie pamiętam nazwiska startował też w tym roku na radnego) rozdawał tereny nawet prywatne (sprawa szkoły sióstr pod Kabatami), Tesco, Leclerk, na przeciwko kościoła przy Bażantarni - sitwa na całego.
  Następny "Mącina" też związany z terenem na przeciwko kościoła i Hali Sportowej.
  Niegospodarność na całego. Hania może dobrze rządzi Warszawą, ale gdzie jest Szpital Południowy?
  Poprzednia burmistrz w gazetach szczyciła się placami zabaw które te same pokazywane były kilka razy tylko z innych ujęć. W poprzedniej kadencji było bardzo mało inwestycji, a tak żeśmy zawsze popierali PO.
  Mam nadzieję, że nowy burmistrz będzie trzymał rękę na pulsie w sprawie budowy kościoła pod Kopą Cwila, autostrady i rozbudowy "Tesco".

 • astek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 15:49 ~astek

  do Dziki:
  Czy to co opisujesz działo się na Ursynowie?Bo Pamiętam jazdy ze szpitalem Południowym,70 milionów w plecy przez rządzącą Ursynowem Platformę.Gospodarowanie terenami dla deweloperów i brak jakiegokolwiek myślenia o już mieszkających.

 • Pozdrowienia z Tarczyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 15:45 ~Pozdrowien…

  Jedno krótkie, proste pytanie. Czy Pan Guział prowadził działalność gospodarczą, która swoim smrodem zatruwała życie mieszkańcom Tarczyna, czy nie?

 • Mag.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 15:39 ~Mag.

  Weźcie przykład z Wrocławia, z Gdyni. Tam rzadzą swoi , odważni i nikt im nic nie dyktuje. Ci co tak płaczą po PO, lepiej niech wesprą młodego watażkę, jeszcze się przyda jeśli np. autostradę przez Ursynów miasto będzie chciało poprowadzić w wykopie a nie w tunelu z powodu oszczędności.

 • lanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 14:57 ~lanek

  Ło matko. Jakie nieszczęście. Co my wykształcone, z dużego i mądrego Ursynowa zrobimy. Żałosne, wpisy jedynych, mądrych, którym nienawiść wyprała mózgi z racjonalnego myślenia. A ci nieszczęśliwi co głosowali na NU na co liczyli? Ja na nich głosowałem, żeby odstawić od żłoba tych Mirów, Zbychów, Grzechów z PO. Udało się więc poczekajmy i zobaczymy co pokaże NU. Nie mam zamiaru nikogo przekreślać tylko dlatego, że wokół skowyt bo PIS jest w koalicji. Daję im szansę. Łatwo nie będą mieć bo już HGW się o to postara.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 14:52 ~qwerty

  Mam nadzieję, że nowi burmistrzowie Ursynowa i Piaseczna podejmą współpracę w zakresie:
  -komunikacji (zakorkowana ul. Puławska, zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów ZTM, itp.)
  -ochrony Lasu Kabackiego w zakresie ochrony środowiska, będącego miejscem wypoczynku dla mieszkańców Piaseczna i Ursynowa
  -uregulowania spraw związanych z rowami melioracyjnymi aby nie zalewało domów w czasie ulew
  -budowy większej liczby ścieżek rowerowych, itp.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 14:10 ~Nick

  Brawo Ursynów !!!!!!!! Tak trzymać :D Teraz trzeba trzymać kciuki za Rembertów.

 • Dziki - z Imielina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 14:01 ~Dziki - z Imielina

  do Marta_natolin:
  cyt: "Niech tu rzadzi ktokolwiek byle nie zlodzieje z PO. Brawo!
  Poza tym, ludzie przeciez PiS tez wybierali mieszkany Ursynowa."

  No faktycznie-ludzie z Ursynowa (i JA nim jestem) tak bardzo chcieli rządów PiS na Ursynowie, ża aż 4 (słownie CZTERY) mandaty PiS dostał. No poparcie wręcz masowe. Całe osiedla musiały głosować żeby wybrać taką elitę intelektualną...
  Ale...
  Przyjdzie dzień że nawet takie osoby jak Ty dostrzegą że to był błąd.
  Piszesz złodziejska PO-może bardziej merytorycznie ?
  Bo ja o PiS potrafię-jeśli nie pamiętasz, to wygooglaj sobie NIE ZŁODZIEJSKĄ PiS: afera Telegraf (praprzodek PiS-PC), uwłaszczenie się na majątku Państwa tzn. na resztkach RSW Prasda-Książka-Ruch i wydawnictwa Express Wieczorny, dziwne spółki PiS potworzone na tym majątku.
  W przygotowanej (...) analizie przedstawiono "opis modelu zaplecza gospodarczego, jaki stworzył Jarosław Kaczyński w celu finansowania kierowanych przez siebie partii politycznych (PC a potem PiS) uwłaszczając się wraz z grupą najbliższych mu współpracowników na bazie majątku narodowego - likwidowanej RSW "Prasa-Książka-Ruch".

  W raporcie opisano powstanie w 1990 r. Fundacji Prasowej "Solidarność", której założycielami byli m.in.: J.Kaczyński, Sławomir Siwek (obecnie członek zarządu TVP), Maciej Zalewski i Krzysztof Czabański (obecnie prezes Polskiego Radia). Według raportu, założyciele Fundacji najprawdopodobniej nie wystąpili do Komisji Krajowej NSZZ "S" o wyrażenie zgody na używanie w nazwie słowa "Solidarność".

  W raporcie podkreślono, że Czabański pełnił z jednej strony funkcję likwidatora RSW "Prasa Książka-Ruch", a z drugiej - założyciela Fundacji Prasowej Solidarność. Przypomniano, że w 1991 r. w siedzibie RSW przy ul. Bagatela 14 w Warszawie, siedzibę uzyskał Zarząd Główny Porozumienia Centrum.

  (...) ocenia się też, że doszło do naruszenia prawa przez złożenie do aktów notarialnych nieprawdziwych oświadczeń, jakoby F

 • Jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 13:33 ~Jack

  Poprzednia burmistrz Ursynowa została burmistrzem na Woli. Za jej kadencji Ursynów był na ostatnim miejscu w wykorzystaniu pieniędzy na inwestycje. Teraz będą mieli gorzej na Woli. Gdyby była koalicja z PO, to dalej by tak rządziła u nas. A tak jest nadzieja na zmiany.

 • sierp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2010 13:22 ~sierp

  Ja bym zwrócił uwagę na co innego w radzie ursynowa jest czterech radnych PIS, a trzech z nich jest wiceburmistrzami. DZIWNE.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »