Informacje

29.03.2011 21:17 Wyniki badania TNS OBOP

Ursus wygodny,
ale nudny

SERWISY:

Ponad 90 procent mieszkańców Ursusa jest zadowolonych z miejsca zamieszkania – wynika z dużego badania jakości życia. Mimo to uważają swoją dzielnicę za mało nowoczesną i nudną.

Pytania odnosiły się do jakości życia w dzielnicy, plusów i minusów, charakteru Ursusa, przyszłości oraz stanu wiedzy i stosunku do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ceny mieszkań przyciągają

Z badani wynika, że 66 proc. mieszkańców Ursusa osiedliło się w tej dzielnicy z przyczyn losowych. Co trzeci (32 porc.) wybrał to miejsce i kupił mieszkanie lub dom.

Główną przyczyną takiej decyzji były niskie ceny mieszkań (44 porc.) i mała odległość do pracy (33 proc.)

Zdecydowanej większości (93%) mieszkańców Ursusa dobrze mieszka się w tej dzielnicy. Niemal co czwarty docenia ciszę, spokój i wolniejsze tempo życia. Co trzeci wskazuje zieleń i dogodną komunikację.

A co najczęściej doskwiera mieszkańcom? 37 proc. z nich połączenia komunikacyjne z centrum i innymi dzielnicami miasta. Co czwarty narzeka na korki.

Ponad połowa sądzi, że Ursus jest nowoczesny. Jednak na pytanie czy Ursus tętni życiem, aż 64 proc. badanych odparło, że jest to dzielnica, w której nic się nie dzieje.

Podzielić na różne cele

Zdecydowana większość mieszkańców (87 proc.) uważa, że tereny po dawnych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego nie są dobrze wykorzystane. Większość respondentów sądzi, że teren po powinien być podzielony równomiernie na przemysł, usługi i zieleń. Połowa mieszkańców Ursusa uważa, że plan zagospodarowania przestrzennego jest dobry.

- Uważamy, że plan jest gwarantem prawidłowego rozwoju Ursusa, jego wprowadzenie pozwoli na uniknięcie takich problemów jakie na przykład ma dziś Wilanów, gdzie powstało wielkie osiedle bez infrastruktury społecznej - mówi Michalina Wiczkowska z Celtic Property Developments – Chcemy zbudować nowoczesną części dzielnicy Ursus, otwartą dla całej społeczności i oferującą nowe miejsca pracy, szkoły i przedszkola, tereny sportowe - deklaruje przedstawicielka dewelopera.

Inwestor działa tu ramię w ramię z radą dzielnicy, która zgłosiła postulaty do Rady Miasta o wpisanie do planu zagospodarowania przestrzennego takich punktów jak utrzymanie status quo obecnie działających firm oraz obowiązek uczestnictwa właścicieli terenów po dawnych zakładach w inwestycjach ogólno-dzielnicowych.

Impuls dla planu

A jak widzą Ursus mieszkańcy innych dzielnic? Kojarzą go przede wszystkim z traktorami (62 proc.). 8 porc. kojarzy dzielnicę z centrum handlowym Faktory. Większość warszawiaków jest zdania, że w Ursusie nic ciekawego się nie dzieje.

- Mamy nadzieję, że badanie to da pozytywny impuls władzom dzielnicy oraz miasta i procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Ursus nabierze tempa. Ursus to jedyna dzielnica w Warszawie, która nie ma nawet jednego takiego planu - podsumowuje Michalina Wiczkowska.

Projekt Celtic Property Developments zakłada w perspektywie następnych 25 lat stworzenie ponad 20 tysięcy nowych miejsc pracy w sferze usług, osiedlenie ok. 25 tysięcy nowych mieszkańców, wybudowanie szkół, przedszkoli, obiektów sportowych i terenów rekreacyjnych, zbudowanie nowej, ekologicznej elektrociepłowni.

Badanie "Ursus w oczach mieszkańców dzielnicy i pozostałych warszawiaków", zostało wykonane na reprezentatywnej grupie tysiąca mieszkańców Ursusa i tysiąca mieszkańców Warszawy w marcu tego roku przez TNS OBOP. Projekt został zrealizowany na zlecenie firmy Celtic Property Developments, która jest największym inwestorem na terenach po dawnych zakładach ZPC Ursus.

bako/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mcdo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 17:24 ~mcdo

  widicznie cos sie dzieje w ursusie powstała hala do paintballa przynajmniej mam bilsko.:)

 • Ursusowianka z przymusu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2011 20:30 ~Ursusowian…

  Kto pozwolił na to, żeby Ursus przez remonty wiaduktów był odcięty od Warszawy niemal całkowicie? Dlaczego roboty w Al. Jerozolimskich w porównaniu z robotami na Trasie Toruńskiej wciąż raczkują? Dlaczego na niemal każdym wolnym miejscu powstają nowe bloki w uliczkach, gdzie ledwo mieszczą się dwa samochody?! Dlaczego rano ludzie muszą jechać w PKP w gorszych warunkach niż bydło? I dlaczego nikt z tym nic nie robi, a zamiast tego w planach jest jakieś miasteczko na terenie byłych zakładów? Panie Burmistrzu, według mnie nadaje się Pan tylko do tego, żeby pana stąd wywieźć na taczkach. Doprowadzi Pan do tego, że każdy kto będzie tylko mógł wyniesie się stąd, a Ursus będzie osiedlem emigrantów i emerytów. Czy na pewno o to Panu chodziło? Mieszkam tu od przeszło 20 lat i jeszcze nigdy nie widziałam tyle ofert sprzedaży. Czy zauważył Pan, że niemal na każdym bloku jest napisane: sprzedam?
  Ja wkrótce też wywieszę taki baner i nigdy tu nie wrócę. MIESZKANIE W URSUSIE TO JEST KOSZMAR.
  Ps. Drodzy Forumowicze, chamskie komentarze i nazywanie innych "wieśniakami" świadczy źle nie o tych, których obrażacie, tylko o Was. Zamiast pluć nienawiścią, ogarnijcie się trochę.

 • kris wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 13:08 ~kris wawa

  wszystko mi jedno czy to bedzie auchan,kolejna biedronka czy inny market...ja i tak tam nie wejde.przynajmniej bede spokojnie spal ze nie powstanie kolejne osiedle.

 • mikki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 15:29 ~mikki

  Mieszkam w ursusie od wielu lat, wcześniej na Bemowie. Dla mnie największym problemem jest brak miejsc w szkołach, przedszkolach i żłobkach. W szkole nr 14 jest już tak dużo dzieci, ze od nowego roku szkolnego lekcje będą sie kończyły około 18. Nie sztuka budować kolejne osiedle, trzeba też zapewnić infrastrukturę , w tym również miejsce edukacji. A Ursus tak lubię, że mam nadzieję mieszkać tu już do końca swoich dni :-)

 • turirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2011 11:02 ~turirek

  Duży sklep ?? Chyba żarty sobie robisz. Duży sklep spowodowałby likwidacje mniejszych, prywatnych sklepików w Ursusie, gdzie wiele produktów jest dużo tańszych i zdrowszych. Poza tym po co duży sklep w Ursusie skoro w najbliższej okolicy jest Lidl, Carrefour i Biedronka, która cieszy się niesamowitą frekwencją klientów. Mało ??? To co jeszcze proponujesz Tesco, Real czy Auchan ??

 • kris wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2011 11:29 ~kris wawa

  jakie mieszkania? a gdzie ulice?przeciez nie wyjedziemy stad juz wcale. tutaj to moze powstac park,duzy sklep-ale nie osiedle!!!!

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 22:29 ~Jerry

  Chyba starczy juz tych blokowisk w Ursusie .Na terenie po dawnym ZM URSUS powinny powstac nowe zaklady lub fabryki ,po prostu co kolwiek co da ludziom prace
  Co za palant wymyslil tam osiedle .

 • PiOtRaS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 15:11 ~PiOtRaS

  Jesteście takimi znawcami, a nie potraficie sklecić 2 zdań złożonych. Zero argumentów. Opiszcie swoje doświadczenia, a nie krytyka innych mających coś do powiedzenia w temacie.

  P.S. Wynajmowane mieszkanie miało odpowiedni standard by płacić za nie 2000 zł. Dla Ciebie "~Ursus od urodzenia" ekonomia to 500zł za wynajem mieszkania wielkości pokoju max 25m(ewentualnie czynsz za swoje około 200zł). Dla mnie 2000zł za mieszkanie to spora oszczędność. Życzę szczęścia. Skoro mieszkasz od urodzenia i nie widzisz problemu na ulicy, to zapraszam na Bemowo ( jelonki ) Tam ja mieszkam od urodzenia. Zobaczymy, czy będziesz mieć obawy by przejść się w nocy po osiedlu. Serdecznie polecam. Cicho i spokojnie.

 • Ursus od urodzenia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 00:33 ~Ursus od urodzenia

  Słońce, poza godzinami szczytu pociągi kursują ok raz na 45-60min, w godzinach szczytu co 12-15 min i nie ma tam takiego tłoku. Co do kas- to rzeczywiście nie ma, natomiast jeśli ktoś codziennie jeździ na miesięcznym, to kasy są mu chyba niepotrzebne...?

 • Słońce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2011 19:57 ~Słońce

  na PKP Gołąbki pociągi podmiejskie są jednak dość rzadko... przynajmniej w ciągu dnia i nie ma kasy biletowej :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »