Informacje

16.01.2012 05:58 ZOBACZ PROJEKT EKOPARKU

Ursus stawia na ekologię
z prawdziwego zdarzenia

SERWISY:

Ekopark z prawdziwego zdarzenia jest trochę jak perpetum mobile. Zamiast być podlewanym, może na przykład dostarczać wodę do okolicznych budynków. W służbie takiej ekologii pracuje nowoczesna technologia. I właśnie tak ma być w Ursusie.

W cieniu trwających sporów o zapisaną w projekcie planu miejscowego przyszłość dawnych zakładów produkujących słynne traktory, Ursus szykuje dla mieszkańców niezwykłe miejsce. Ekopark, który w pierwszym etapie ma zająć tereny między ulicami Gierdziejewskiego, Wolności i Czerwoną Drogą, a później sięgnąć aż do ulicy Balickiej, będzie dla zainteresowanych biologią tym, czym Centrum Nauki Kopernik jest dla miłośników fizyki.

Samo nie wyrośnie

- To będzie ekologia nie na papierze, lecz w praktyce - zapowiada Rafał Mroczkowski, architekt krajobrazu który opracowywał projekt parku wspólnie z Maciejem Nonasem i dr Piotrem Sikorskim. I wyjaśnia: - Mimo że o ekologii mówi się bardzo dużo, w Polsce wciąż dominuje podejście "posadzimy drzewa i niech sobie rosną". A przyroda poradzi sobie sama tylko w naturalnych warunkach. W miejskim parku to po prostu niemożliwe i nie na tym polega ekologia - podkreśla.

W przypadku Ursusa zaczęło się od szczegółowych analiz. Cały teren przebadano pod kątem tego, jakie rośliny tu występują. I choć na pierwszy rzut oka to porośnięty nielicznymi drzewami, przechodzony trawnik, żyje na nim ponad sto gatunków- w tym samych drzew jest aż 14.  Architekci zbadali też faunę i kierunki jej migracji. Nie zapomnieli oczywiście o mieszkańcach - sprawdzili strukturę zaludnienia i ocenili potrzeby lokalnej społeczności.

Jak "działa" park?

Co chcą zrobić z tą wiedzą i biologicznym bogactwem? Proponują uporządkować teren i podzielić go na różne sfery - od niemal dzikich łąk, które faktycznie prawie nie wymagałyby pielęgnacji, przez obszary mieszane, aż po uporządkowane trawniki umożliwiające wypoczynek. Potem chcą park wzbogacić o nowe gatunki i zwiększyć udział rodzimych. By "zadziałał", na całym terenie znajdą się dreny i niecki retencyjne stanowiące system gospodarowania wodą.

- Dzięki temu będzie pozyskiwał wodę z okolicznych ulic, która dziś trafia do kanalizacji i przez całe miasto płynie prosto do Wisły. Teraz będzie mogła zostać wykorzystana do nawodnienia terenu, a nadwyżki choćby do spłukiwania toalet w sąsiednich budynkach. To nie tylko dobre dla środowiska, ale i dla portfela. W długiej perspektywie takie projektowanie oznacza po prostu oszczędności - przekonuje Mroczkowski i dodaje, że na całym świecie podobne rozwiązana stosuje jako standard się zarówno w obiektach przemysłowych, jak i biurowych.

Mroczkowski nie jest zresztą debiutantem. Był autorem m.in. projektu rewitalizacji parku przy Muzeum Chopina w Żelazowej Woli. Tam nowoczesność i ekologię udało się pogodzić z klasyczną parkową formą i wymogami konserwatorskimi. W Ursusie takich ograniczeń nie ma, a autorzy projektu proponują, by nadać parkowi formę postindustrialną. Chcą to uzyskać, wcielając w życie kolejny ekologiczny mechanizm - recykling. Do budowy ławek, ścieżek i innych elementów małej architektury mają posłużyć materiały odzyskane np. z rozbiórek przemysłowych budynków.

- W projekcie nie określamy definitywnie, z jakich desek zrobione są ławki czy z czego zbudowano ścieżki. Może to być plama płycin porozbiórkowych, asfaltu czy stara kratownica. Siedzisko ławki może tworzyć kilka różnych rodzajów drewna. To nie ma większego znaczenia, bo liczy się idea odzyskiwania materiałów. Wszystkie elementy małej architektury staraliśmy się zaprojektować tak, by przy określonej formie były "otwarte" na zastosowanie różnych materiałów. Z czasem wtopią się one w parkowe założenie - przekonuje Mroczkowski.

Materiały te nie będą jednak zupełnie przypadkowe. Architekci przeanalizowali nawet, jakimi odpadami dysponować może w najbliższym czasie dzielnica Ursus i uwzględnili to w swojej koncepcji. Stąd pomysły takie, jak zadaszenie ławek perforowaną blachą, wspartą konstrukcją ze stalowych rur.

Ekologia nie oznacza wcale, że park będzie niedostępnym, półdzikim rezerwatem. Przeciwnie - powstanie w im plac zabaw i skatepark. Nie spotkamy tu jednak tabliczki "nie deptać trawników". Do wchodzenia w tam, gdzie nie trzeba, zniechęcać mają murki i alejki zaprojektowane tak, by omijały te najbardziej dzikie obszary parku. Cały park ma być natomiast dostępny dla niepełnosprawnych.

Pieniędzy nie ma, ale jest nadzieja

Kiedy ta idea mogłaby się zmaterializować? - Na razie nie mamy na to pieniędzy - przyznaje burmistrz Ursusa Wiesław Krzemień. Ale zaraz dodaje: - Jest szansa, że jeszcze w tym roku, dzięki funduszowi ochrony środowiska odzyskamy część nakładów na remont parku Achera. To około 2 milionów złotych, które mamy już właściwie przyrzeczone. Będziemy musieli wykorzystać je na kolejny projekt rewitalizacyjny i myślimy właśnie o ekoparku.

Burmistrz liczy, że mimo kryzysu, prace przy realizacji pierwszego etapu mogłyby ruszyć jeszcze w 2012 roku, choć przyznaje, że to optymistyczny scenariusz. - Ursus jest innowacyjną dzielnicą. W wydziale ochrony środowiska, którym sam kiedyś kierowałem, pracują osoby, które ciągle szukają pomysłów na poprawę jakości życia. To właśnie oni wpadli na pomysł ekoparku - chwali Krzemień. I dodaje: - Przekonali mnie, bo taki park to takie ekologiczne perpetum mobile.

- Fajnie, że wreszcie pojawia się świadomość, czym tak naprawdę jest ekologia. Że nie chodzi tylko o to, by posiać trawę i posadzić drzewa. I że to się niestety wiąże z wydatkami - ocenia Mroczkowski.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2012 10:44 ~lll

  sowa~sowa

  Ludzie co wy z tym parkiem
  czy tu piszą same matoły?
  Nie widzicie że to odwracanie uwagi od istotnych spraw dotyczących przyszłości
  Ursusa,że knowania Celticu mogą doprowadzić do tego że 4 tysiące ludzi straci pracę.
  Mamią nas jakimś parkiem i nowoczesnymi osiedlami,tylko kto kupi mieszkanie,
  czym za nie zapłaci, jak zapłaci czynsz
  jak nie będzie gdzie pracować.
  Najwięcej do powiedzenia mają jak zwykle "nowoursusiacy",im nie zależy na tym jak mamy żyć w naszym Ursusie. Czy będzie park , czy parking a może co innego.Oni dadzą sobie radę,najwyżej tata sprzeda następny kawałek pola albo krowę.
  Lodu na głowę,władze gminy chodnika prostego nie umieją wybudować.
  A co dopiero ekopark.

  Slusznie - najwięcej "mądrych" wypowiedzi słychać ze strony tych co "tera som z Warszawy" nawet nie z "Ursusa" tylko z "Warszawy". Ursus dla nich to synonim ojcowizny uprawianej starą trzydziestką pod Zapizdowem Dolnym.
  Niemniej jednak - to Celtic knuje, wydaje jakies biuletyny i kombinuje "byleby w górę", "byleby z metra". Park to mydlenie oczu - chodzi o postawienie osiedla, a niedochodowe sprawy jak przedszkola i szkoly i inne obiekty użyteczności publicznej na trzecim planie. Park owszem, ale to tanie wykpiwanie się - wygeneruje jedno moze dwa miejsca pracy i to na umowę zlecenie. Kilka tysięcy ludzi za to pójdzie na bruk. Pobuduje się osiedla, a na parterze kazdego domu banki - bedzie blisko latac splaty kredytow robić, a jak już nie będzie za co placić to banki będą mialy blisko z windykacją chodzić. Wladza troszczy się o swoje interesy a ludzie moga jeżdzić i chodzić poi dziurach w koncu do opieki albo po zasilek mozna dziury omijać.

 • LOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2012 16:56 ~LOL

  pierdu pierdu.. a na drugiej stronie dzielnicy Ursus WYSYPISKO ŚMIECI MPO pomiędzy blokami mieszkalnymi oraz ośrodniem sportowym. TO JEST DOPERO EKOLOGIA !!! Burmistrzu jeżeli to czytasz to pomysl trochę o swoich przyszłych wyborcach.

 • L

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2012 11:02 ~L

  Kompletny absurd. Ładnie wygląda na zdjęciu

 • Iw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2012 19:08 ~Iw

  Wspaniały pomysł! Mam nadzieje, że doczekamy się realizacji!

 • sowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 20:09 ~sowa

  Ludzie co wy z tym parkiem
  czy tu piszą same matoły?
  Nie widzicie że to odwracanie uwagi od istotnych spraw dotyczących przyszłości
  Ursusa,że knowania Celticu mogą doprowadzić do tego że 4 tysiące ludzi straci pracę.
  Mamią nas jakimś parkiem i nowoczesnymi osiedlami,tylko kto kupi mieszkanie,
  czym za nie zapłaci, jak zapłaci czynsz
  jak nie będzie gdzie pracować.
  Najwięcej do powiedzenia mają jak zwykle "nowoursusiacy",im nie zależy na tym jak mamy żyć w naszym Ursusie. Czy będzie park , czy parking a może co innego.Oni dadzą sobie radę,najwyżej tata sprzeda następny kawałek pola albo krowę.
  Lodu na głowę,władze gminy chodnika prostego nie umieją wybudować.
  A co dopiero ekopark.

 • Kwitek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2012 11:12 ~Kwitek

  Ciekawe jak pozbędą się smrodu spalania czegoś na terenach byłych fabryk. Całymi nocami śmierdzi, że nie da się wytrzymać. Ekologiczny park, dobre..

 • skorosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 22:23 ~skorosz

  Skoro w warszawie nie ma pieniedzy to gdzie mają byc?

 • prusak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 22:14 ~prusak

  nic z tego nie będzie bo znowu ekolodzy zaprotestują ;) ... oni zawsze znajdą sposób żeby ściągnąć swój "haracz"

 • Marek TGK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 22:05 ~Marek TGK

  chyba kogoś poje....
  tam ma być przedłużona Gierdziejewskiego nad torami do Poznańskiej!
  A nie jakiś eko fantasy park :D

 • NOX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 20:48 ~NOX

  Że tak spytam, po co ta cała afera o podział miasto/wieś ? No chyba każdy z Was zna historie i wie że podział ludzi na żydów-nie żydów nie był niczym dobrym. Po co wiec dzielić ludzi? Przecież gdyby nie ludzie właśnie ze wsi nie zbudowali od nowa Warszawy, jak na ironie po takim własnie podziale, to stolicy by nie było. Nie rozumiem więc ludzi, którym się wydaje że są lepsi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »