Informacje

20.07.2013 10:27 61. urodziny placu

Urodzinowy piknik MDM-u

SERWISY:


Scena muzyczna, kawiarniana gra miejska, Targi Mody Ulicznej, wystawy i spacery z przewodnikiem to niektóre z atrakcji czekające na goci miejskiego pikniku Przygoda na MDM-ie 2013, którego główną część zaplanowano na niedzielę na stołecznym pl. Konstytucji.


- Plac Konstytucji 22 lipca zeszłego roku obchodził 60. urodziny i postanowiliśmy wraz ze znajdującymi się tam kawiarniami i instytucjami zorganizować coś, co ożywi to miejsce. Uważamy, że ma ono potencjał, który nie jest wykorzystywany. Udało nam się w ciągu kilku tygodni zorganizować w zeszłym roku wydarzenie, na które przyszło ok. 2 tys. osób. I ta idea jest w tym roku kontynuowana - powiedziała PAP koordynator imprezy Joanna Kozera.

MDM także na Pradze

Impreza rozpocznie się już w sobotę, po prawej stronie Wisły, gdzie Muzeum Warszawskiej Pragi przypomni historię praskiego MDM-u, czyli osiedla powstałego po wojnie w rejonie obecnego pl. Hallera. Zainteresowani będą mogli wziąć w spacerze pod hasłem "Historyczny rewanż kozaków z Nowej Pragi" i obejrzeć wystawę przygotowaną przez muzeum pt. "Praski MDM. Życie codzienne osiedla Praga II" w sali ekspozycyjnej w praskim Koneserze. Makietę przybliżającą wygląd praskiego MDM-u i mapkę tego rejonu będzie można również zobaczyć na muzealnym stanowisku na pl. Konstytucji.

Główna część obchodów urodzin MDM-u, czyli piknik miejski "Przygoda na MDM-ie 2013" odbędzie się w niedzielę. W jego ramach zaplanowano liczne atrakcje. Na scenie muzycznej wystąpią DJ Burn Reynolds, duet muzyczny ISH i Tomara Trio z koncertem jazzowym. Wieczorem zaplanowano potańcówkę pod hasłem Swingout i warsztaty swingowe oraz występ formacji Znajomi. Na uczestników pikniku czekają leżaki oraz stoiska z jedzeniem i napojami, można również przynieść własny prowiant i gry planszowe. Na najmłodszych czeka strefa animatorów z warsztatami i zabawami.

Mobilna czytelnia

Dla gości pikniku przygotowano także kawiarnianą grę miejską, w ramach której w każdej z dziewięciu działających w rejonie placu kawiarni będzie trzeba wykonać jakieś zadanie premiowane pieczątką. Zebranie wszystkich stempelków zostanie nagrodzone Kartą Bywalca upoważniającą do 10 proc. zniżki w lokalach. Mapka, na której zostaną podbite, może także wziąć udział w losowaniu nagród m.in. roweru miejskiego i kursu robienia kawy.

Na pl. Konstytucji działać będzie mobilna czytelnia wypożyczająca bezpłatnie książki, gazety, gry planszowe, sprzęt do gier i zabaw rekreacyjnych. Na entuzjastów literatury czeka także spotkanie i debata z autorem książki "Żelazna twierdza Adamem Rozmysłowiczem" o roli dworca pocztowego w Powstaniu Warszawskim, ważnym i nieco zapomnianym miejscu działań powstańczych.

Moda i sztuka

Zainteresowani będą mogli wziąć udział w otwartym plenerze malarskim w Galerii Test, a także kiermaszu książek m.in. o tematyce warszawskiej i dla dzieci, plakatów Polskiej Szkoły Plakatu oraz MDM-owych sitodruków (edycja limitowana), którym będą towarzyszyć warsztaty sitodruku. Dla gości pikniku przygotowano również Targi Mody Ulicznej - kiermasz ubrań, biżuterii i przedmiotów designerskich młodych warszawskich projektantów i wytwórców, a także tańce na świeżym powietrzu pod hasłem Milonga na placu Konstytucji.

Po zakamarkach MDM-u oprowadzać będzie przewodniczka Hanna Dzielińska, przygotowano również spacer z audioprzewodnikiem (do pobrania na www.miejskasciezka.pl) pod hasłem "Warszawa opozycjonistek".

Uczestnicy imprezy będą mogli także obejrzeć kilka przygotowanych ekspozycji m.in. wystawę fotograficzną studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego w Pracowni Duży Pokój, ekspozycję Chopin na MDM-ie. Wystawa plakatu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warsztacie (Centrum Komunikacji Społecznej m.st Miasta) i wystawę ilustracji Moniki Prus pt. Rękoczyny w Kawiarni Latawiec.

TAK IMPREZA WYGLĄDAŁA W 2012 ROKU:

POSŁUCHAJ WSPOMNIEŃ O MDM-IE:


PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jake

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2013 21:54 ~Jake

  Warszawiak ~Warszawiak

  Wole mieszkać w takich klocach niż w żaglach z plastiku. A piękne kamienice masz na pradze.


  No na Pradze jest masa urokliwych kamienic i budynków, stopniowo coraz więcej z nich modernizują. Chociażby przeprowadzają renowację Konesera, czytałem, że w budynkach nieczynnej już fabryki wódek mają zrobić softlofty, jakieś fajne sklepy, kawiarenki, dzięki temu ta część Pragi jeszcze bardziej odżyje.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2013 15:44 ~Warszawiak

  Wole mieszkać w takich klocach niż w żaglach z plastiku. A piękne kamienice masz na pradze.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 20:56 ~Piotr

  stary~stary

  To co wybudowano było zaledwie 1/8 tego, co zamierzono w projekcie.

  I całe szczęście, że nie spaskudzili i nie zniszczyli miasta do końca.Żeby postawić te nudne, powtarzalne kloce, zburzono dobrze zachowane, piękne kamienice!!!

 • Władysław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 11:32 ~Władysław

  Podobne do architektury narodowo socjalistycznych niemiec.

 • stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 11:06 ~stary

  To co wybudowano było zaledwie 1/8 tego, co zamierzono w projekcie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »