Informacje

01.08.2014 18:05 obchody 70. rocznicy wybuchu powstania

Uroczystości przy pomniku Gloria Victis z udziałem prezydenta i premiera

SERWISY:


O godzinie W, dokładnie w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Wojskowych Powązkach.

Wokół pomnika Gloria Victis zgromadzili się: prezydent Bronisław Komorowski i Anna Komorowska, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, szef MON Tomasz Siemoniak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przedstawiciele parlamentu. Przybyły na miejsce prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski był oklaskiwany przez część zgromadzonych.

Apel o spokój

Obecni byli też: Jan Stanisław Ciechanowski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; Marcin Święcicki, b. prezydent Warszawy; Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu z ramienia PiS.

Na uroczystości obecny był także prezes PiS Jarosław Kaczyński, który dwukrotnie - przychodząc i opuszczając cmentarz - dostał brawa. Podczas ceremonii stał przy barierkach, po stronie zgromadzonych ludzi. Przybył też wiceprezes PiS Antoni Macierewicz, który także dostał oklaski.

Na kilkanaście minut przed rozpoczęciem uroczystości lektor - w imieniu kombatantów - odczytał apele o spokój i ciszę. "Prosimy o zachowanie szacunku wobec tych, którzy polegli. Jesteśmy w miejscu spoczynku bohaterów" - usłyszeli uczestnicy uroczystości. Potem lektor zaapelował o godne i taktowne uczczenie pamięci poległych.

Weterani walk co roku apelują o zachowanie spokoju na cmentarzu. Ich apele nie trafiają jednak do wszystkich. Wśród tłumu od kilku lat słychać buczenie i gwizdanie, szczególnie w momentach, gdy hołd powstańcom oddają przedstawiciele władz państwowych. Weterani wspólnie z prezydent Warszawy wystosowali apel o godne uczczenie pamięci powstańców już w poniedziałek. W przeddzień 70. rocznicy powstania warszawskiego mówił o tym również prezydent Komorowski. Wyraził nadzieję, że "1 sierpnia pozostanie dniem świętym, a nie okazją do demonstrowania sporów, waśni i tego, co nas dziś różni".

Gwizdy i buczenie

Część zgromadzonych nie posłuchała jednak ponawianych apeli i próśb o godne uczczenie pamięci poległych. Gdy na Powązki przybył prezydent Bronisław Komorowski, część zgromadzonych zaczęła buczeć, rozległy się też gwizdy i zaraz po nim okrzyk: "cisza!"; jedna z kobiet krzyknęła pod adresem premiera Donalda Tuska: "hańba!". Gdy prezydent i premier opuszczali okolice pomnika, rozlegały się głośne gwizdy i buczenie oraz okrzyki - m.in. "złodzieje". Część zgromadzonych apelowała jednak o ciszę i spokój; opuszczających weteranów żegnano oklaskami i okrzykami: "cześć i chwała bohaterom!".

Uroczystość na Wojskowych Powązkach to kulminacyjny punkt obchodów powstania warszawskiego. Tradycyjnie rozpoczyna ją sygnał syreny alarmowej, po której zgromadzeni, stojąc na baczność, w milczeniu oddają hołd poległym. Punktualnie o godz. 17 - w godzinę W - na cmentarzu rozległo się wycie syreny. Chwilę potem zebrani na cmentarzu, w milczeniu, stojąc na baczność, minutą ciszy upamiętnili tych, którzy 70 lat temu podjęli w Warszawie walkę. Orkiestra wojskowa odegrała Mazurka Dąbrowskiego. Złożenie wieńców poprzedziła modlitwa w intencji powstańców. Odmówił ją ks. komandor Janusz Bąk. Po salwie honorowej wieńce złożyli m.in. Bronisław Komorowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Donald Tusk.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości - wśród oklasków - wieniec złożyli Jarosław Kaczyński i posłowie PiS.

Hołd poległym

Hołd poległym złożyli także warszawiacy. Wielu z nich miało ze sobą chorągiewki - biało-czerwone lub ze znakiem Polski Walczącej. Wiele osób przyszło na cmentarz z kwiatami. Na Powązkach kwestowano też na renowację grobów powstańców. Mieszkańcy Warszawy po zakończeniu oficjalnych uroczystości zapalali znicze i składali kwiaty przed pomnikiem Gloria Victis.

Udział w tegorocznych obchodach bierze łącznie ponad 1,2 tys. powstańców mieszkających w kraju i za granicą. Do Warszawy przyjechali uczestnicy walk sprzed 70 lat z całego świata, m.in. Australii, Argentyny, Brazylii, Gwatemali czy RPA. Nie zabrakło gości z Europy: Belgii, Danii, Grecji, Francji, Litwy, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Rosji czy Wielkiej Brytanii. Ponad 100 osób przyleciało z USA, m.in. z Chicago, Las Vegas, Los Angeles, Nowego Jorku i San Francisco, kilkadziesiąt osób - z Kanady. Przyjechali też goście z Izraela. Są to ci z powstańców, których sytuacja polityczna w powojennej Polsce zmusiła do emigracji bądź znaleźli się z dala od kraju jeszcze podczas działań wojennych. Obecni są powstańcy z całej Polski – od Koszalina, Sopotu, Gdańska przez Zieloną Górę, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Łódź po Lublin, Kraków, Zakopane, Sosnowiec czy Jelenią Górę.

Tradycja oddawania hołdu poległym w rocznicę powstania na Wojskowych Powązkach sięga czasów PRL, gdy ówczesne władze nie pozwalały na oficjalne uroczystości. Pomimo tego warszawiacy całymi rodzinami gromadzili się 1 sierpnia każdego roku wokół pomnika Gloria Victis i grobów poległych.

Obelisk Gloria Victis postawiono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w drugą rocznicę zrywu w 1946 r. Autorką monumentu wyłonionego w konkursie jest łączniczka i żołnierz Powstania Warszawskiego Helena Kłosowicz. Wokół pomnika znajdują się mogiły powstańców ekshumowanych zaraz po wojnie z terenu całej Warszawy.

Nazwa pomnika - "chwała zwyciężonym" - jest nawiązaniem do opowiadania Elizy Orzeszkowej, poświęconemu powstaniu styczniowemu, w którym autorka podkreśla, że walczącym w imię wyzwolenia ojczyzny należy się cześć i szacunek, niezależnie od wyników walk.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Terapia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 11:30 ~Terapia

  tommash~tommash

  przepraszam za wulgaryzmy ale kim do kurwy nędzy jest pan Kaczyński czy pan Macierewicz?
  Oni we 2 brali udział w powstaniu?
  Oklaski dla szmaciarzy?
  A może szacunek dla Bohaterów?
  Panów Kaczyńskiego i Macierewicza nie należy traktować poważnie, to chorzy ludzie.
  ps. Tak, nazwałem w/w szmaciarzami.
  Jestem gotów stanąć przed sądem za obrazę odczuć religijnych w tym przypadku.

  odpowiednie służby nie będą miały problemu by mnie namierzyć • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 11:28 ~Tak pytam

  oślik~oślik

  Dlaczego na tę uroczystość na cmentarzu idą politycy ci z samej góry.to oni są powodem buczenia.Tak to na prezydenta i premiera ludzie buczą za niesprawiedliwość ,,To przez nich bardzo dużo ludzi Polaków żyje na granicy ubóstwa.Tusk chory ale przylazł tylko po co.

  Widocznie chciał okazać szacunek poległym. A PiS-owskie bydło co okazuje ?

 • Dzicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 11:24 ~Dzicz


  jeszcze wolny~jeszcze wolny

  Jarek Ściągną swoich wyznawców i pokazali co potrafią. Zbezcześcili pamięć poległych
  Jacek~Jacek  ŚCIĄGNĄŁ.

 • Ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 11:22 ~Ciekawy

  asd~asd

  Po pierwsze ludzie nie lubia hipokrytow, ktorzy najpierw leca na pogrzeb jaruzela, a potem oddaja hold poleglym powstancom. Po drugie zasluguja na buczenie i gwizdy to je dostaja. Jedyna okazja zeby to uslyszeli.

  A co miał wspólnego generał Jaruzelski z upadkiem powstania ? Spróbuj to wytłumaczyć.

 • DARO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 10:36 ~DARO

  Bydło zawsze się znajdzie wśród porządnych

 • PiSobolszewia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2014 06:51 ~PiSobolszewia

  wolskie lewackie kacze móżdżki z PiS (Putin i Spółka) tylko buczeć potrafią i dowody naukowe na puszkach i parówkach - nic więcej ! Wiki: ROMAN KRYŻE !!!

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 23:09 ~asd

  Po pierwsze ludzie nie lubia hipokrytow, ktorzy najpierw leca na pogrzeb jaruzela, a potem oddaja hold poleglym powstancom. Po drugie zasluguja na buczenie i gwizdy to je dostaja. Jedyna okazja zeby to uslyszeli.

 • goska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 22:08 ~goska

  niedługo wygrają i zobaczymy czy role się odwrócom .wtedy Jarosława NIEBĘDĄ JUŻ WYNOSIĆ NA OŁTARZE .

 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 21:58 ~jacek

  Ostrość + jałowość słów = 0 (nieuleczalne);
  śpij spokojnie - nikt takich myślicieli nie traktuje poważnie

 • Elzbieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 21:55 ~Elzbieta

  BYDLO;BYDLO;BYDLO....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »