Informacje

16.01.2015 12:55 Były premier spocznie na Powązkach Wojskowych

Uroczystości pogrzebowe Józefa Oleksego. Żegnają go najbliżsi, prezydent, premier

SERWISY:

Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w piątek uroczystości pogrzebowe Józefa Oleksego. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie byłego premiera Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent przekazał odznaczenie rodzinie w warszawskiej katedrze Polowej Wojska Polskiego przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych.

Oleksy został odznaczony "w uznaniu wybitnych zasług dla transformacji ustrojowej Polski za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej".

Mszę świętą celebruje abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź, wspólnie z księżmi diecezji tarnowskiej i siedleckiej.  - Żegnamy wybitnego polityka, współtwórcę III RP, marszałka Sejmu i premiera rządu. Zostawił trwały, czytelny, mocny ślad w historii naszej ojczyzny. Zaskarbił szacunek i wdzięczność  - mówił abp Głódź.

Metropolita gdański podkreślił, że antyklerykalizm nie stanowił wyróżnika postawy Józefa Oleksego, nie przeszkadzał mu krzyż w Sejmie, nie przyklaskiwał antykościelnym bataliom.

Arcybiskup wspomniał, że Oleksy urodził się w katolickiej rodzinie i gdyby komuniści w przededniu jego maturalnej klasy nie zamknęli niższego seminarium, do którego uczęszczał, zapewne poszedłby dalej rozpoczętą wtedy drogą. - Tak się jednak nie stało - dodał.

Przypominał o drodze Oleksego w PRL, karierze w PZPR. - U schyłku życia tamte wybory tłumaczył oportunizmem i pragmatyzmem, ambicją, pragnieniem życiowego i zawodowego sukcesu. Relatywizował swoją postawę. Twierdził, że można było wtedy żyć w swoistej etycznej magmie, bez stawiania sobie zasadniczych pytań. Czy to nie były zbyt proste diagnozy? Może o tym wątku swej drogi opowie we wspomnieniach, które zdążył napisać. Rozliczy tamten czas i ludzi. Wyjaśni. Wytłumaczy - powiedział metropolita gdański.

Według abp. Głódzia, Oleksy "nie był jednym z janczarów dawnego systemu, tych z pierwszej linii walki ideologicznej i politycznej", szedł drogą, którą lewica włoska nazywa "tertia via" - "droga dialogu" i był politykiem o dużej wrażliwości społecznej.

"Pozostał człowiekiem lewicy"

Po 1989 r. - mówił metropolita gdański - Oleksy "nie przestawił ideowej zwrotnicy". - Pozostał człowiekiem lewicy. Pragnął ją przebudować. Usunąć z niej toksyny ideologicznego zacietrzewienia. Uwolnić od balastu złej przeszłości - powiedział abp Głódź. Przypomniał, że w III RP Oleksy zajmował wysokie stanowiska państwowe, stał na czele Sejmu, rządu, przewodził swej formacji.

- Bywało przecież, że doświadczał, i to w nader bolesny sposób, tego, o czym przed wiekami mówił psalmista: "Ostre jak węże ich języki, a jad żmijowy pod ich wargami". Ponosił klęski, z których, wydawać się mogło, trudno było się podźwignąć. On to jednak potrafił. Powracał na scenę politycznego życia - powiedział apb Głódź.

Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pożegnanie w Domu Pogrzebowym na cmentarzu odbędzie się ok. godz. 13.40. Pogrzeb rozpocznie się ok. godz. 14.

Obok prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Ewy Kopacz, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, w uroczystościach uczestniczą także m.in. szef SLD, były premier Leszek Miller, były premier i były szef PSL Waldemar Pawlak oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, można spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie pl. Krasińskich. "Od godz. 11.00 do czasu zakończenia uroczystości wyłączona z ruchu zostanie ul. Długa na odcinku ul. Miodowa – ul. J. Kilińskiego. Wyłączone z parkowania będą ulice: Długa (odc. ul. Miodowa – ul. J. Kilińskiego), pl. Teatralny, parking przy Torwarze oraz Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej (również przy bramie głównej)" - czytamy na stronie ZDM.

Ciężka choroba

Józef Oleksy - były premier, były marszałek Sejmu i były szef SLD - od kilku lat chorował na nowotwór. Zmarł w ubiegły piątek. W czerwcu skończyłby 69 lat.

W grudniu ub. roku udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej", w którym szczerze mówił o swojej chorobie.
- Nic mi nie jest poza tym, że jestem bardzo słaby. Nawet całkiem dobrze się czuję - mówił były premier. Dodawał, że lekarze "wszystko ustabilizowali i mówią, że jest dobrze", ale on im nie wierzy.

W wywiadzie przyznał też, że chce mieć kościelny pogrzeb. - Tak mi się spina tradycja mojego życia - tłumaczył.

>>>Więcej na TVN24.pl<<<

MAC//rzw / Źródło: PAP,TVN 24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • soduś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 09:45 ~soduś  Polak~Polak

  cieszmy się, jednego agenta, komucha i zdrajcy Polski mniej, świętujmy....
  Kompletna bzduraKompletna bzdura


  Sugeruję udać się do poradni, poradni zdrowia psychicznego, może nie jest za późno.

  Kyngoss29~Kyngoss29


  Taka osoba jak Polak nie ma za grosz honoru. To świadczy o wychowaniu. Jaki był taki był i nigdy się nie mówi źle o zmarłym.

  Właśnie przez taką zasciankową teorię ze w Polsce nie mówi się źle o zmarłym to w Polsce jest kiepsko. Bo za życia nikt nie ma odwagi powiedzieć w twarz, a po śmierci nie wolno źle mówić więc prawda o człowieku jest zagłuszana przez gusła i zabobony. Ergo Polak się nie uczy a historia lubi się powtarzać.

 • Kyngoss29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 21:29 ~Kyngoss29


  Polak~Polak

  cieszmy się, jednego agenta, komucha i zdrajcy Polski mniej, świętujmy....
  Kompletna bzduraKompletna bzdura


  Sugeruję udać się do poradni, poradni zdrowia psychicznego, może nie jest za późno.  Taka osoba jak Polak nie ma za grosz honoru. To świadczy o wychowaniu. Jaki był taki był i nigdy się nie mówi źle o zmarłym.

 • tomek4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 18:25 ~tomek4

  Cogito
  A ci co teraz rzadzą to kim są dla polaków? Kim są?
  Na leczenie dzieci nie ma, na leczenie ludzi nie ma ale na bale i fanaberie pieniądze są. Więc pytamn ponownie. Kim ci ludzie są?

 • siemaszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 16:02 ~siemaszko

  Jaki by nie był - i co skrywał to nie nam oceniać,nie my jestesmy od rozliczania całego życia ,postepków ,czy dażymy kogoś szacunkiem czy tez nie - osobiście składam najszczersze kondolencje rodzinie oraz bliskim , niech mu ziemia lekką będzie .

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 15:48 ~nick

  No i gdzie są te szokujące rewelacje ze świata polityki, które zmarły miał ujawnić? Koledzy dogadali się z rodziną i połozyli na nich łapę?

 • Polak i katolik prawdziwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 15:29 ~Polak i…

  Polak~Polak

  cieszmy się, jednego agenta, komucha i zdrajcy Polski mniej, świętujmy....

  Jesteś podłym człowiekiem i życzę ci, żeby po twojej śmierci też świętowali.

 • Marc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 15:22 ~Marc

  Zgadzam sie z przedmówcą!!!!

 • Cogito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 15:19 ~Cogito

  Polak~Polak

  cieszmy się, jednego agenta, komucha i zdrajcy Polski mniej, świętujmy....

  Milcz. Józef Oleksy nie był moim idolem, ale nie godzi się tak pisać o zmarłym.

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 14:56 ~Polka

  ~Polak
  Zapisz się na wizytę do specjalisty

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 14:54 ~qwerty

  "Przypominał o drodze Oleksego w PRL, karierze w PZPR. - U schyłku życia tamte wybory tłumaczył oportunizmem i pragmatyzmem, ambicją, pragnieniem życiowego i zawodowego sukcesu."

  Prawdziwy polityk. Taki ktoś sprawdziłby się w każdym systemie. Od demokracji po totalitaryzm. Nieważne zasady, ideologia, byle tylko koryto było pełne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »