Informacje

05.04.2012 14:26 2. rocznica katastrofy smoleńskiej

Uroczystości na Powązkach,
PiS na Krakowskim

SERWISY:

Msza w Katedrze Polowej z udziałem prezydenta i składanie wieńców na Cmentarzu Wojskowym, oraz Marsz Pamięci PiS zaplanowano na drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00, pod pomnikiem ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W uroczystości uczestniczyć będą m.in. premier Donald Tusk, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz wojskowych, a także rodziny ofiar. Plan uroczystości przewiduje odczytanie listy nazwisk ofiar katastrofy, modlitwę, składanie kwiatów i zapalanie zniczy przez delegacje. O godz. 8.41, czyli w momencie, kiedy dwa lata temu rozbił się samolot, trębacz odegra utwór "Cisza".

Później ma nastąpić prywatna część uroczystości dla rodzin ofiar.

Prezydent w Katedrze Polowej

Udział w uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej planuje również prezydent Bronisław Komorowski. 10 kwietnia prezydent będzie uczestniczył w porannej mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W jej trakcie kwiaty zostaną złożone przed znajdującą się tam tablicą upamiętniającą katastrofę oraz na grobach bp. polowego Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego z ordynariatu polowego, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Po południu prezydent weźmie udział w mszy w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła, że w mszy uczestniczyć również będą rodziny pracowników kancelarii, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.

Przed uroczystościami na Powązkach przed siedzibą MON przy ul. Klonowej wieniec pod tablicą upamiętniającą wojskowe ofiary katastrofy złoży szef resortu Tomasz Siemoniak. W ciągu dnia planowane jest udostępnienie dziedzińca ministerstwa wszystkim, którzy w tym miejscu będą chcieli zapalić znicze lub złożyć kwiaty.

Msza i Marsz Pamięci

Z udziałem polityków PiS - jak co miesiąc - 10 kwietnia rano odbędzie się msza w kościele seminaryjnym. Tuż po niej uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się Apel Poległych. Zgromadzeni zapalą znicze i złożą kwiaty. Następnie politycy PiS udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Na godzinę 16.30 zaplanowane jest przed Pałacem Prezydenckim przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O godz. 19.00 odbędzie się msza w katedrze w. Jana, a po niej Marsz Pamięci.

PiS chce, aby przez cały dzień przed Pałacem byli zgromadzeni ludzie. Organizatorzy zamierzają wybudować scenę i postawić telebimy.

Wieczorem na Krakowskim Przedmieściu wiec rocznicowy zorganizuje Stowarzyszenie Solidarni 2010. Swóją obecność zapowiedziała m.in. część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. "10 kwietnia 2012 będziemy na Krakowskim Przedmieściu - miejscu, które stało się symbolem pamięci o ofiarach tragedii narodowej. Będziemy tam z tysiącami Polaków, którzy tego dnia pragną wspólnie uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Prosimy panią prezydent o umożliwienie zrealizowania tej obywatelskiej inicjatywy" - napisali w liście do władz Warszawy Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim, oraz Jerzy Mamontowicz, brat Bożeny Mamontowicz-Łojek.

Marta Kaczyńska na Ursynowie

Swoje uroczystości planuje także Ursynów. Wydarzenia upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej będę odbywać się przez cały tydzień. 10 kwietnia w kościele pw. Ofiarowania Pańskiego po mszy o godz. 18.00 odbędzie się koncert Requiem Mozarta.

Dzień później przed urzędem dzielnicy zostanie otwarta wystawa plenerowa "Być Polakiem". W uroczystości weźmie udział Marta Kaczyńska.

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, parlamentarzyści, dowódcy wojskowi, duchowni i przedstawiciele rodzin polskich obywateli pomordowanych przed 70 laty w Katyniu.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marszałek Piłsudski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 12:16 ~Marszałek…

  paco~paco

  "JAROSLAW POLSKE ZBEW"HAŃBA HAŃBA" BIEDNI ŻAŁOŚNI SFRUSTROWANI LUDZIE.

  Jarosław Polskę zostaw!

 • alikożerca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 12:14 ~alikożerca

  oland~oland

  A czy śmierć Alika też będzie tak uczczona?

  Tak, na Gocławiu ma być pomnik kota.

 • paco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 11:21 ~paco

  "JAROSLAW POLSKE ZBEW"HAŃBA HAŃBA" BIEDNI ŻAŁOŚNI SFRUSTROWANI LUDZIE.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 11:19 ~warszawianka

  bo PiS nie czci pamięci po zmarłych a czci własne ambicje....na szczęście niespełnione:)

 • lilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 10:22 ~lilka

  jak słyszę o uroczystościach organizowanych na trakcie królewskim przez pis to mam mdłości znowu będą transparenty krzyże spojrzenia ludzi przepełnionych nienawiścią słuchaczy radia maryja itp ot cały moherowo rydzykowy elektorat pis a średnia wieku uczestników będzie około 80 lat...

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 10:04 ~jar

  jak mówiła Kępa:"idżcie zrobić show",ot cała prawda.....

 • Attaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 08:58 ~Attaman

  obrzydliwych złośliwości POlaczków jak widać ciąg dalszy. Na szczęście tylko to umiecie i tylko na tyle was stać.

 • Moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 08:42 ~Moher

  a z innej beczki...

  http://www.youtube.com/watch?v=NJvP1O4Kxio&feature=player_embedded

  powiedzcie lemingi Wujkowi Moherowi jak słuchaliście tego nagrania to przechodziły was ciarki po plecach ? buchahahahahaa

 • Moher

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 08:38 ~Moher

  mlAskacz~mlAskacz

  Przepraszam Poaków, że głosowałem na Lecha Kaczyńskiego, brata Jarka. Byłem głupi, ale to co mnie usprawiedliwia - ja też mlaszcę

  jakie to szczęście , że ten eksperyment z PO u władzy już się kończy :D
  jeszcze ostatnie lemingi sobie poszczekają tutaj o pomniku, strzałach, mgle, mlaskaniu...

  a jak VAT będzie 30 % ceny wzrosną i w konsekwencji bezrobocie, to się wreszcie zajmą problemem jak spłacić kredycik za swoje M-1 na Tarchominie i znaleźć nową pracę dla nowoczesnego menejdżera :D:D:D

  a nie pomnikiem NASZEGO PREZYDENTA :D:D:D:D

  a wtedy z PISem postawimy pomnik TU GDZIE MA BYĆ I NIKT WAS NIE BĘDZIE SŁUCHAŁ BUCHAHAHAHAHAAAAA

 • mlAskacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2012 07:43 ~mlAskacz

  Przepraszam Poaków, że głosowałem na Lecha Kaczyńskiego, brata Jarka. Byłem głupi, ale to co mnie usprawiedliwia - ja też mlaszcę

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »