Informacje

08.11.2018 15:51 z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczysta sesja rady miasta. Prezydent zabrała głos, radni PiS wyszli

SERWISY:


W czwartek odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła nadzieję, że 11 listopada świat nie zobaczy w relacjach z Warszawy treści uwłaczających uniwersalnym wartościom.

Na sesję do sali im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pałacu Kultury i Nauki przybyła m.in. prezydent stolicy, jej zastępcy, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, powstańcy warszawscy, radni, parlamentarzyści.

Gdy prezydent stolicy zaczęła przemawiać, salę opuścili radni PiS.

- Sto lat niepodległości to rocznica, którą można świętować tylko raz na sto lat. Jesteśmy bardzo uprzywilejowani, ponieważ to właśnie my w tym momencie obchodzimy tę rocznicę (…). Mamy szczęście, że to właśnie w naszych czasach przypadł ten okrągły jubileusz – podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że polska historia pełna jest smutnych rocznic, ale ważne jest jednak, by przypominać radosne rocznice i pozytywne fakty.

Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że "niestety od kilku lat 11-tego listopada ulice opanowały płonące race, rasistowskie hasła, uczestnicy w kominiarkach, akty wandalizmu i niszczenia mienia miejskiego". - Za kilka dni będziemy świętować 11 listopada, mam nadzieję, że godnie, że świat nie zobaczy rac i napisów urągających ogólnoludzkim, uniwersalnym wartościom. Że setna rocznica odzyskania niepodległości da dobre świadectwo naszej polskiej wspólnocie – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

"To była decyzja szybka, ale właściwa"

Dziennikarze pytali Gronkiewicz-Waltz, jak ocenia zorganizowanie przez rząd i prezydenta Andrzeja Dudę marszu 11 listopada. - Myślę, że to była słuszna decyzja, dlatego, że będzie marsz państwowy (…). Myślę, że to była decyzja szybka, ale właściwa - odpowiedziała.

Powiedziała, że nie zamierza wziąć udziału w tym marszu, ponieważ jak co roku, będzie w tym czasie w stołecznym Biurze Bezpieczeństwa.

Wyraziła również przekonanie, że na marszu państwowym będzie bardzo dobra ochrona. - Przecież rząd dysponuje nie tylko policjantami, ale też różnymi innymi formacjami, które mogą zapewnić bezpieczeństwo warszawiakom – powiedziała prezydent stolicy.

Więcej uroczystości z okazji odzyskania niepodległości

Prezydent stolicy mówiła też o miejskich wydarzeniach z okazji odzyskania niepodległości, m.in. o ponad 200 wydarzeniach kulturalnych i ponad 30 sportowych, takich jak Bieg 11 listopada.

Z kolei Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła, że rada miasta nie kończy uroczystości związanych z upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - W lutym 2019 roku będziemy obchodzić setną rocznicę pierwszych wyborów do rady miejskiej kobiet. Już teraz zapowiadam, że z tej okazji postaramy się przybliżyć sylwetki tych bardzo odważnych pań – zapowiedziała Malinowska-Grupińska.

"Intencją każdej mojej decyzji było dobro mieszkańców"

Przewodnicząca Rady Warszawy podziękowała Hannie Gronkiewicz-Waltz za 12 lat pracy dla Warszawy. Ustępująca prezydent została przez część sali nagrodzona brawami na stojąco. Radni PiS, którzy powrócili na salę siedzieli i nie klaskali.

Gronkiewicz-Waltz stwierdziła, że rządzenie Warszawą to było wielkie wyzwanie. - Kiedy zdecydowałam się 12 lat temu, żeby pełnić tę służbę, to nawet nie miałam świadomości, że to będzie taka trudna służba – powiedziała. - Wiele wyzwań było trudnych, nie do przewidzenia, kiedy trzeba było podejmować decyzje również kontrowersyjne. Chcę zapewnić, że moją intencją każdej decyzji, każdego działania była służba i dobro mieszkańców – dodała.

Syreny warszawskie

Podczas sesji wręczono statuetki Syreny Warszawskiej Laureatom Nagrody m.st. Warszawy. Trafiły one do aktorów Janusza Gajosa (laureata nagrody w 2016 r.), Jana Kobuszewskiego (nagrodzony w 2017 r.) oraz dyplomaty Adama Rotfelda (nagrodzony w 2018 r.).

Wyróżnieni w 2018 r. Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy zostali ksiądz prałat Henryk Bartuszek  i prof. Stefan Kwiatkowski.

Ostatnio relacjonowaliśmy przemówienie Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie zakazu marszu narodowców.

PAP/mp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monika z Woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 22:50 ~Monika z Woli

  Miejscowy~Miejscowy

  A co szanowna HGW zrobiła na tego pierwszego rzędu, dla kombatantów ?! Dla kombatantów, którzy często ledwo wiążą koniec z końcem i mieszkają w nędznych dziurach.  nie popisuj się pajacu, tylko zasuwaj na Nowolipie 22 do Domu Weterana. może w Opolu nie wiedzą, to ci podpowiem - to miejsce, które zorganozowała pani prezydent i miasto je finansuje. a jeśli nie stać cię łajzo na uczciwe stawienie sie i pomoc weteranom, to może choć raz wybierz sie do Dolinki Powstańcw. połóż kwiaty na odnowionych za czasów HGW kwaterach powstańczych, przejdź się aleją świateł i oddaj hołd pomordowanym cywilom, których nazwiska, staraniem Weteranów i Miasta, znalazły się na słupach. i uzupełniane są wciąż.
  to, że nie masz zielonego pojęcia, co dzieje się w moim mieście, nie uprawnia cię łajzo przyjezdna do obrażania mojej prezydent.
  DOŚĆ TEGO

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 11:42 ~wyborca

  FundacjaAdUrbem~FundacjaAdUrbem

  Rządy HGW to rządy upokarzania kierowców i niestety jej następca chyba ma podobne plany. Z waszym wsparciem pokrzyżujemy je

  chyba się ukrzyżujecie sami.Żadnego wsparcia dla takich organizacyjnych gniotów,co zresztą pokazalismy wam w wyborach, jeszcze w ogóe was nie rozwiazali?

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 11:40 ~maniak


  BBQ~BBQ

  "radni PiS wyszli" i niech nie wracają!
  njhuytg~njhuytg

  Zgadzam się.

  dokładnie!

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 11:39 ~maniak

  Dosia~Dosia

  "radni PiS wyszli" - cham zawsze zostanie chamem, niezależnie od stanowiska jakie zajmuje.

  100/100 ! a czy oni w ogóle są komukolwiek do czegokolwiek potrzebni? Nikt ich nie chce,i niech sobie idą...

 • FundacjaAdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 11:21 ~FundacjaAdUrbem

  Rządy HGW to rządy upokarzania kierowców i niestety jej następca chyba ma podobne plany. Z waszym wsparciem pokrzyżujemy je

 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 08:52 ~Dosia

  "radni PiS wyszli" - cham zawsze zostanie chamem, niezależnie od stanowiska jakie zajmuje.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 08:52 ~wawa

  Jeśli radni pis są z wawy - to nie są Polakami
  Gdy przemawia Prezydent Duda nie wyłączam tv - a nie jestem z pis

 • Miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 08:40 ~Miejscowy

  A co szanowna HGW zrobiła na tego pierwszego rzędu, dla kombatantów ?! Dla kombatantów, którzy często ledwo wiążą koniec z końcem i mieszkają w nędznych dziurach.

 • njhuytg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 07:51 ~njhuytg

  BBQ~BBQ

  "radni PiS wyszli" i niech nie wracają!

  Zgadzam się.

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2018 06:56 ~Pawel


  Maria~Maria

  Pisowskim hejterów polecam wyniki wyborów Jakiego na prezydenta miasta stołecznego Warszawy ?
  Radni z PiS ci co wyszli niech sprawdzą czy są w nowej radzie ?
  Wyjściem obrazili powstańców


  Wesoły~Wesoły


  Ile głosów dostała HGW? I od kiedy jest "powstańcem"?

  Ile głosów dostała - to możesz sprawdzić sobie w wynikach poprzednich wyborów (polecam wikipedię). Nie będziemy za ciebie sprawdzać - sam się wysil.
  Drugą część pytania uznaję za głupią - odpowiedź znasz sam.
  Dziękuje - kolejny zaorany internauta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »