Informacje

21.07.2016 14:09 zapowiedź akcji społecznej

Upamiętniaj godnie. Przeciw nadużywaniu "Polski Walczącej"

SERWISY:


W sieci pojawił się teaser kampanii społecznej "Upamiętniaj godnie". Jej celem jest sprzeciw wobec używania symbolu Polski Walczącej w kontekście ulicznej agresji.

Widzimy parking przed hipermarketem. Jest pogodny ciepły dzień. Stoi niewiele aut, do jednego z nich kieruje się młody mężczyzna niosący dwie plastikowe torby ze sprawunkami. Jest solidnie zbudowany, ubrany w granatowe spodnie, szarą koszulkę i białą czapkę z daszkiem. Chowa zakupy do bagażnika i zatrzaskuje klapę.

- Pomysł na film jest mój, a w produkcję zaangażował się producent Konrad Mikołajczyk - mówi reżyser i scenarzysta Antonii Ferency.


Sytuacja, którą obserwujemy w następnej scenie wygląda całkiem inaczej. Tym razem widzimy kilku komandosów uzbrojonych w pistolety maszynowe MP5A3. Są ubrani w zielone mundury.

- Zaprosiliśmy do współpracy Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca. Chętnie włączyli się w produkcję - tłumaczy reżyser.

Promienie laserowych celowników, w które wyposażone są ich pistolety maszynowe, przecinają powietrze. Komandosi skradają się po zakamarkach pustej hali. Respekt wzbudzają kamizelki balistyczne, kaptury przykrywające hełmy i maski przeciwgazowe zakrywające twarze. Na rękawach kurtek żołnierzy widzimy narodową flagę, symbol Polski Walczącej i nazwę Batalionu Parasol.

Słyszymy głos lektora: Nie noszę jej do sklepu, ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy.

- Żołnierze z Lublińca w pełnoprawny sposób kontynuują tradycję Armii Krajowej i dlatego noszą symbol Polski Walczącej - tłumaczy Antonii Ferency. - Dziś ten znak bywa często używany w kontekście ulicznej agresji - dodaje.

Cały spot ma 80 sekund. Premiera "Upamiętniaj godnie" planowana jest na 1 sierpnia. - To produkcja non profit - podkreśla reżyser.

alex/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lekko_zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 15:00 ~lekko_zniesmaczony

  największy biznes na tym robią.... Chińczycy na Marywilskiej, u których można znaleźć tysiące koszulek z motywami patriotyczno-powstańczymi i/lub Żołnierzami Wyklętymi.
  To dopiero woła o pomstę do nieba!

 • żołnierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 14:09 ~żołnierz

  robert~robert

  Sami w sklepie na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego sprzedają takie koszulki z symbolem PW. Zupełnie nie rozumiem o co chodzi tym razem. Sami sprzedają. Pewnie tylko dla komandosów.

  Tylko dla Niemców.

 • sadoss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 11:32 ~sadoss


  młody~młody

  Media próbują wmawiać, ze symbole patriotyczne to tylko moda, ale to nie prawda.
  vtr~vtr

  Oczywiście że prawda. 99% z tych nosicieli koszulek i naklejek na samochodach jedyne co wie o powstaniu to, to że jest muzeum z samolotem gdzieś w Warszawie.
  Oczywista oczywistość. Większość użytkowników koszulek z żołnierzami wyklętymi to stadionowi zadymiarze i osoby o manierach prostackich. Co to za "patriota" który w koszulce z symbolami narodowymi pije piwo i bluzga w autobusie?

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 11:27 ~wer

  Przecież nikt inny jak Muzeum Powstania Warszawskiego w swoim sklepiku sprzedaję takie koszulki...

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 10:44 ~Polak

  CO SIĘ POJAWIŁO???????????????

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 09:22 Bl0to

  Dlaczego na dziesiętnicy, gdzie Towarzysz Jarosłaff z "jednej słusznej partii" - jak za PZPR, głosi pseudo kazania nie odczytują nazwisk naprawdę poległych powstańców warszawskich, zabitych górników, kolejarzy, lekarzy itp. którzy zginęli podczas wykonywania swojej pracy i służby ? Arogancja pis bez granic, nawet prawdziwie poległym nie darują !!! Wstyd im i hańba, pis ma totalnie złą wolę w rządzeniu RP, totalnie. Ci ze Smoleńska nie polegli poza tym, oni zginęli w katastrofie, a to podstawowa różnica. Główny kapłan głoszenia religii smoleńskiej, czyli Macierewicz, robi tylko z tego cyrk i paliwo na elektorat wśród ludzi, którzy wierzą w zabobony, ale spoko, za parę lat takim prawdziwym "szkodnikom" odbierze się emerytury za psucie RP, nie mówiąc o Trybunale Stanu.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 09:08 ~vtr

  młody~młody

  Media próbują wmawiać, ze symbole patriotyczne to tylko moda, ale to nie prawda.

  Oczywiście że prawda. 99% z tych nosicieli koszulek i naklejek na samochodach jedyne co wie o powstaniu to, to że jest muzeum z samolotem gdzieś w Warszawie.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 08:28 ~xyz

  młody~młody

  Media próbują wmawiać, ze symbole patriotyczne to tylko moda, ale to nie prawda.

  Zgadzam się to nie moda, to BIZNES! Chińskie fabryki zacierają ręce na na wieść o produkcji podkoszulek i bluz z najgorszej bawełny z polskim symbolami narodowymi.

 • robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 08:02 ~robert

  Sami w sklepie na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego sprzedają takie koszulki z symbolem PW. Zupełnie nie rozumiem o co chodzi tym razem. Sami sprzedają. Pewnie tylko dla komandosów.

 • piotr_bo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2016 01:41 piotr_bo

  kabor kamionek~kabor kamionek

  większym sukcesem militarnym od PW była bitwa pod grunwaldem - nie ma patriotów z koszulkami na ten temat ?
  a równie ważne jak PW były powstania kościuszkowskie listopadowe , styczniowe - ba ale o tym się już tak nie trąbi , a ze szkoły niewiele się pamięta :(

  jakie to Polskie, wymieniłeś same nieudane imprezy które nas wiele kosztowały, a o jedynym wygranym powstaniu nie wspomniałeś. Pozdrowienia z Wielkopolski.

  ps. bawcie się dalej w chełpienie się nieudanymi zrywami, które po za heroizmem, często nieświadomych sytuacji powstańców były taktycznymi katastrofami, podczas gdy w historii mamy tyle bohaterskich czynów, skutecznych kampanii, wygranych bitew, które są przemilczane, a bohaterowie zapomniani.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »