Informacje

27.08.2015 06:27 OCIEPLAJĄ BUDYNEK

Uniwersytet SWPS zasłania
szarą cegłę styropianem

SERWISY:

Charakterystyczna, szara cegła elewacji dawnej fabryki Szpotańskiego przy Kałuszyńskiej znika pod warstwą styropianu. Właściciel budynków, Uniwersytet SWPS ociepla budynki. - Remont robimy w zgodzie ze wszystkimi przepisami - zapewnia uczelnia.

O rozpoczęciu prac Uniwersytet SWPS, który jest właścicielem obiektu na Kamionku, poinformował na początku tygodnia. Od razu wzbudziły one wątpliwości miłośników architektury, dla których szara cegła jest czymś szczególnym i charakterystycznym dla tej części Pragi. Obecnie jest "chowana" pod grubą warstwą styropianu.

Ale uczelnia nie ma sobie nic do zarzucenia.

"Nie dało się uratować"

- Prace inwestycyjne w siedzibach naszej uczelni były zaplanowane od dawna i są realizowane etapami. Pozwolenie na realizację wydał urząd miasta - informuje Marta Komor, rzeczniczka Uniwersytetu SWPS.

I przekonuje, że taka, a nie inna decyzja była wynikiem stanu cegły. - Zależało nam na zachowaniu oryginalnego charakteru budynku. Szanujemy historię naszej siedziby i szczególną architekturę. Podjęliśmy próbę wyczyszczenia elewacji, ale cegła jest w bardzo złym stanie, rozpada się i nie jest możliwe jej odtworzenie – twierdzi Komor.

Przekonuje przy tym, że remont nie narusza historycznej wartości budynku.

Przemarznięci studenci

Rzeczniczka twierdzi, że uczelnia jest w stałym kontakcie z rodziną Szpotańskich, potomków Kazimierza, założyciela fabryki maszyn elektrycznych, która znajdowała się w budynkach. Ale przyznaje, że o sposób ocieplenia ich nie pytała.

- Państwo Szpotańscy dopingują naszym działaniom i staraniom o uratowanie tego kompleksu budynków od zniszczenia i zapomnienia. Jak twierdzą, my, nasi studenci i cała nasza uniwersytecka społeczność nadaliśmy temu miejscu drugie życie i opinia ta jest dla nas niezwykle cenną - zapewnia w odpowiedzi na naszej pytania.

Ocieplany nie jest cały budynek, a tylko te części, gdzie znajdują się sale dydaktyczne. Ale to znaczna część dawnej fabryki.

– Remont był niezbędny ze względu na konieczność ocieplenia budynku i zadbania o komfort pracy, i nauki studentów. Budynek nie jest ergonomiczny i nie pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w salach dydaktycznych tylko poprzez ogrzewanie kaloryferami – tłumaczy Komor i dodaje, że najbardziej ze styropianu ucieszą się studenci, którzy podczas mrozów musieli siedzieć na zajęciach w kurtkach.

"Uważam to za zbrodnię"

Krytycznie do ocieplania budynku odnoszą się znawcy historii i architektury Warszawy. – Unicestwienie tej szarej cegły, poprzez przykrycie jej styropianem, uważam za zbrodnię – ocenia ostro Jarosław Zieliński, varsavianista.

Jego zdaniem można było inaczej ocieplić budynki. – Przy adaptacji hal można było je ocieplić układając styropian od wewnątrz. Zdecydowano się wybrać jednak najłatwiejszą i najtańszą formę, czyli przykrycie cegły styropianem od zewnątrz – oburza się Zieliński.

Przedstawicielka uczelni twierdzi, że na taką formę remontu nie ma funduszy. - Decyzja o wyborze metody ocieplenia wynika z możliwości inwestycyjnych uczelni, która realizuje remont samodzielnie. Rozważaliśmy metodę docieplenia pomieszczeń od wewnątrz, ale jest ona wielokrotnie droższa i uczelnia nie ma możliwości uzyskania dodatkowego finansowania na jej realizację – broni wątpliwej decyzji rzeczniczka.

Nowoczesna fabryka Szpotańskiego

Fabryka na Kamionku powstała w 1918 roku. Wytwarzano w niej wyłączniki elektryczne. Przed wojną fabryka przeżywała największy rozkwit, stając się jednym z najnowocześniejszych zakładów elektrotechnicznych w kraju.

Spora część fabryki została wysadzona przez Niemców. Zakłady zostały odbudowane i znacjonalizowane po wojnie.

jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wszechwiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2015 12:32 ~Wszechwiedzący

  Zawsze mnie to zastanawia, czy ten wszechobecny styropian nie stanowi zagrożenia pożarowego... aż się prosi, abyt o podpalić aby sprawdzić, czy tak jest.
  Na poważanie - cegły chyba lepiej się "zakonserwują" jeśli zostaną zasłonięte...

 • dblr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2015 09:19 ~dblr

  Cegła cegłą, ale czy nowa elewacja musi być znowu w stylu budyniowo-kanarkowym?

 • MaciekMaciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 20:09 ~MaciekMaciek

  Akurat te przygnębiające szare elewacje to nie jest zabytek jaki warto zachować. To jest po prostu brzydkie! Wiele warszawskich budynków, m.in. na Politechnice Warszawskiej ma takie elewacje. Byłbym za tym aby wszystkie je właśnie czymś obłożyć, otynkować i pomalować na jasne kolory. Mam nadzieję że docelowy wygląd całej elewacji opisywanego budynku, będzie taki jak na zamieszczonych zdjęciach.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 15:20 ~zbych

  hanba!!!!

 • lokum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 12:10 ~lokum


  kolej~kolej

  Chyba wyraźnie jest napisane: 'właściciel budynków'!!! Czy jak sprzedaję mieszkanie, to mam prawo do ingerencji w jakikolwiek remont? OCzywiscie, że nie!

  Poza tym nie ma to jak czarny PR - żaden redaktorzyna nie zainteresował się, że ta warszawska uczelnia jako jedyna prywatna uczelnia w Polsce ma status uniwersytetu, tylko najważniejszy news, że remontuje i ociepla SWÓJ budynek...

  W sumie to widać po komentarzach jaki poziom ma ten portal...
  Marcin~Marcin

  Zgadzam się! Wszystkie komentarze oddają poziom portalu!

  To jak ktoś jest właścicielem budynku, to już nie można go nawet krytykować? A jak to jest prywatny uniwersutet to już w ogóle, jak ze śmierdzącym jajkiem trzeba się obchodzić?
  Nikt nie ingeruje w remont budynku SWPS.

  Więcej luzu. I tak Ci ocen nie podniosą na SWPS za ten komentarz, lolku.


  Krytykowac trzeba umieć, poza tym Tobie nikt nie da podwyżki za obronę 'szanownych redaktorów' więc więcej luzu i mniej internetu bo zwoje się prostują...

 • mck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 11:28 ~mck

  Robienie niepotrzebnej burzy w szklance wody. Owszem - nowa elewacja świadczy o marnym guście inwestora, ale robienie burzy bo ktoś na budynku, który nie jest zabytkiem i którego jest właścicielem zasłania starą paskudną brudną cegłę, bo nie chce z własnej kieszeni przepłacać za ogrzewanie, to jakaś nieuzasadniona histeria.

 • student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 11:02 ~student

  "Będąc właścicielem zabytku, ma się pewne obowiązki wobec dobra wyższego".

  Zgoda na remont budynku została podpisana długo przed wpisaniem budynku do rejestru zabytków. Właściciel budynku nie ma żadnych "obowiązków". No chyba, że wobec lokalnych hipsterów.

 • denondenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 11:01 denondenon

  Gratuluję, tyle krzyku o szarą cegłę. Szra cegła to najgorszy badziew, ciągnie wilgoć jak nic innego, kruszeje, nie trzyma zaprawyi na dodatek paskudnie wygląda. Ludzie epóknijcie się w głowę, czego tu żałować? Niech dobrze dobiorą kolorystykę nowej elewacji i będzie ok.

 • Wytakserio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 10:59 ~Wytakserio

  "Varsavianista" hahahahahaha:). Skoro "varsavianiści" są tak STRASZNIE przejęci losem szarej cegły, to proponuje im założenie fundacji i dofinansowanie remontu preferowaną przez nich i 5-cio krotnie droższą metodą. Żenująca warszawska hipsternia walczy o pierdolety, a studentom zimą odmarzają tyłki. Że już nie wspomnę o względach estetycznych - na załączonych zdjęciach na pierwszy rzut oka widać chyba różnicę pomiędzy przepiękną, brudą cegłą "z duszą" i paskudną, czystą elewacją styropianową.

 • Zimny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 10:43 ~Zimny

  zdrowy_rozsądek~zdrowy_rozsądek

  Niech varsavianiści się zrzucą na zachowanie tej wybitnej szarej cegły skoro im tak zależy na oryginalności.

  Zamiast krytykować i mieć pretensje, że inwestycja jest prowadzona na zasadach biznesowych, a nie koleżńsko-towarzyskich, lepiej byłoby zwrócić sie do uczelni z pytanie o kolor oraz układ elewacji, który możliwie realnie będzie odzwierciedlał pierwowzór. Bardzo mi się podoba, że osoba które nie płaci za remont mówi jakiej technologii należało użyć.

  Naprawdę, odrobina zdrowego rozsądku nie zawadzi tym bardziej, że miasto za to NIE płaci.


  No to ocieplij Zamek Królewski

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »