Informacje

03.02.2018 07:32 Budżet partycypacyjny

Uniwersytet rozdzielił 300 tysięcy:
coś dla ducha i coś dla ciała

SERWISY:


Głosowali wspólnie - studenci i pracownicy. Wybrali 11 projektów. Uniwersytet Warszawski ogłosił właśnie wyniki pierwszej edycji własnego budżetu partycypacyjnego.

To, co od razu zwraca uwagę, to ostra selekcja. Z 86 projektów zgłoszonych przez uniwersytecką społeczność do głosowania dopuszczono jedynie 14. Reszta okazała się niezgodna z prawem, misją, statutem albo planami i możliwościami technicznymi uczelni.

Na 14 projektów oddano łącznie 14 tysięcy głosów (można było wskazywać po kilka). Najwięcej - 1500 - na "Defibrylatory ratujące życie". - Będziemy mogli kupić 15 defibrylatorów i tym samym wyposażyć budynki uniwersyteckie w sprzęt służący do ratowania życia. To dobra wiadomość dla nas wszystkich -studentów i pracowników UW oraz każdego, kto znajdzie się w nagłej potrzebie. To, że projekt zyskał największą liczbę głosów, pokazuje, że urządzenia są potrzebne w przestrzeni akademickiej - stwierdziła Katarzyna Bieńko - pracownica biura prasowego uczelni i zarazem... autorka projektu.

Leżaki, rośliny i zwierzęta

Na co jeszcze głosował Uniwersytet? Instytutu Socjologii będzie miał ogród - powstanie na niezagospodarowanym dotąd tarasie. Studenci będą mogli się integrować w czasie przerw między zajęciami. Podobny cel ma "Strefa Leżak UW" - projekt, który zakłada stworzenie strefy relaksu "pod chmurką".

Projekt "UWild - Uniwersytet bioróżnorodny" zakłada budowę domków dla jeży i wiewiórek, hoteli dla owadów, karmników dla ptaków oraz wymianę starych skrzynek lęgowych i zasadzenie roślin, których owocami żywią się ptaki.

Prawie 40 procent głosujących poparło pomysł budowy stacji serwisowych dla rowerów obok BUW-u oraz przy kampusach na Ochocie i Służewcu. Pieniądze zostaną też przeznaczone na doposażenie siłowni plenerowej i zajęcia ruchowe z instruktorem.

Tolerancja i wsparcie

"Pomóż nam pomagać: pomoc psychologiczna online dla studentów i pracowników UW" to z kolei projekt polegający na zapewnieniu wsparcia dla osób na wymianie zagranicznej, przeżywających silny stres lub chorych. "Rodzic na uniwersytecie" ma z kolei pomóc w powrocie młodych rodziców do przerwanej nauki i pracy naukowej, a "Warsztaty antydyskryminacyjne i antyprzemocowe dla studentów zagranicznych i polskich" mają poszerzać wiedzę dotyczącą antydyskryminacji i postępowania w razie nierównego traktowania. "Biblioteka Queer w BUW" to z kolei projekt zakładający uzupełnienie zasobu książek o osobach LGBTQ+.

Wszystkie projekty mają być zrealizowane do końca 2018 roku.

bb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zuzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2018 04:05 ~zuzia

  Lepsze to niż absurdalnie wysokie stypendia dla Ukraińców, jak na SGH. W połączeniu z brakiem wymogów odnośnie wyników w nauce rodzi to patologie. Nawet ktoś ostatnio powiedział dowcip: po czym poznasz ukraińskiego studenta SGH? Po butach za 1000 PLN/drogich ciuchach i najnowszym iPhone.

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2018 17:21 ~Antek

  CWP~CWP

  Kilka projektów dla picu, by przykryć promocję "innych". Lewacka zaraza się szerzy. Na szczęście jest lekarstwo!


  Dla ciebie? Tak, psycholog.

 • Absolwent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2018 17:00 ~Absolwent

  "Warsztaty antydyskryminacyjne i antyprzemocowe" to jakaś kpina!!! Ważne problemy mobbingu i afery seksualne są zamiatane pod dywan. Nikt się nimi nie zajmuje!! Niskie stypendia dla doktorantów i studentów wołają o pomstę. Nie mówiąc już o problemach sanitarnych w starych budynkach Uniwersytetu! Na to powinny były pójść pieniądze.

 • Spisek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2018 12:32 ~Spisek

  CWP~CWP

  Kilka projektów dla picu, by przykryć promocję "innych". Lewacka zaraza się szerzy. Na szczęście jest lekarstwo!

  Teoria spiskowa w natarciu.

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2018 10:41 ~CWP

  Kilka projektów dla picu, by przykryć promocję "innych". Lewacka zaraza się szerzy. Na szczęście jest lekarstwo!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »