Informacje

26.06.2019 09:43 OKÓLNIK 2

Uniwersytet Muzyczny
został zabytkiem

SERWISY:

Budynek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina trafił do rejestru zabytków. Zdaniem konserwatora, stanowi wybitny przykład powojennej architektury muzycznej. Zapisał się też na kartach historii, bo tu uczyli się wybitni kompozytorzy i instrumentaliści.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przypomina historię budynku położonego przy ulicy Okólnik 2: "W 1954 roku Oddział Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) na zlecenie Ministerstwa Kultury i Sztuki zorganizował konkurs na projekt Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (później Akademii Muzycznej, obok Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Celem konkursu było harmonijne wpisanie gmachu w istniejącą zabudowę, z zachowaniem od strony wschodniej tarasu widokowego i skweru o charakterze rekreacyjnym, z charakterystycznym spadkiem terenu wzdłuż ulicy Szczyglej. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja Witolda Benedeka, Stanisława Niewiadomskiego, Władysława Strumiłły, Stefana Sienickiego oraz akustyka Zbigniewa Michejdy".

Prace budowlane rozpoczęły się w 1959 roku, a zakończyły w 1966: "Od początku XXI wieku dokonywane są systematyczne modernizacje poszczególnych pomieszczeń i instalacji, jednak pomimo wprowadzonych zmian, pierwotna koncepcja architektoniczna i funkcjonalna obiektu jest wciąż czytelna" - zwraca uwagę konserwator.

"Wyprzedzał swoją epokę"

Gmach Uniwersytetu Muzycznego to zwarta, prostokątna bryła, o trzech kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych. Budynek jest zbudowany z czterech skrzydeł tworzących wewnętrzny, rekreacyjny dziedziniec otwarty na park dzięki wprowadzeniu we wschodnim skrzydle wspartych na filarach podcieni oraz schodów. Dach jest płaski, z niewielką nadwyżką w południowym skrzydle. Główne wejście, zaakcentowane dwukondygnacyjnym, prostokątnym wykuszem Sali Kameralnej, znajduje się w skrzydle zachodnim.

Konserwator zwraca uwagę, że elewacje opracowane zostały za pomocą okładziny kamiennej, na kondygnacjach nadziemnych zastosowano okładzinę ze szlifowanych płyt piaskowca oraz tynki fakturowe.

Jego zdaniem, budynek stanowi wybitny przykład powojennej architektury modernistycznej. "Koncepcja architektoniczna zdecydowanie wyprzedzała ówczesne trendy w polskim budownictwie publicznym. Budynek łączyć miał funkcję uczelni z przestrzenią koncertową, co znalazło odzwierciedlenie w jego układzie funkcjonalno-przestrzennym. Na potrzeby otwartych dla publiczności koncertów przewidziano kilka pomieszczeń. Pod dziedzińcem budynku zlokalizowano natomiast dwupoziomowe profesjonalne studia nagraniowe wraz z zapleczem technicznym koniecznym do ich obsługi" - zaznacza MWKZ.

Czerń i biel

Konserwator zwraca też uwagę, że wystrój wnętrz charakteryzował się spójną formą: "Podstawowa gama kolorystyczna ograniczona została do bieli i czerni zestawionych z drewnem w kolorze jesionu (ciepłego brązu). Wnętrza budynku zostały opracowane w taki sposób, aby podkreślić kwestie funkcjonalne i uwydatnić gradację relacji pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami".

Dodaje, że szczególny wyraz artystyczny uzyskała sala koncertowa, bo zastosowane materiały i rozwiązania zostały starannie przemyślane pod kątem wizualnym. Zdaniem konserwatora, "niewątpliwą wartość artystyczną posiada reprezentacyjny hol wraz z owalną klatką schodową".

Kształcili się tu wybitni muzycy

MWKZ przypomina, że uczelnia na trwałe wpisała się w historię polskiej muzyki, a do jej absolwentów należy kilka pokoleń wybitnych kompozytorów i instrumentalistów: "Projekt uczelni muzycznej stanowił realizację oczekiwań środowiska muzycznego i miał charakter prestiżowy na skalę państwa. Gmach stanowi również świadectwo przemian dokonujących się w dziedzinie muzyki, co znalazło odzwierciedlenie w programie użytkowym uczelni".

O wartości naukowej budynku świadczy jego forma architektoniczna, technologia wykonania oraz użyte materiały. "Zaproponowana w projekcie konkursowym bryła budynku i rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne są przyczynkiem do badań nad polską architekturą modernistyczną w drugiej połowie XX wieku" - podkreśla konserwator.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o kinie Relax, które trafło do rejestry zabytków:

mp/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2019 13:40 ~Zawiedziony

  Tworzenie takich "zabytków" to proszenie się o kłopoty przy każdym remoncie, bo od razu do wszystkiego przyczepi się konserwator zabytków i uzgadniać trzeba z nim każdą pracę.

 • Dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 13:32 ~Dark

  Pragnąłbym poznać inne przejawy "powojennej architektury muzycznej".

 • krytyk zabytków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 13:23 ~krytyk zabytków

  Zabytek jak jasny gwint

 • qqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2019 10:32 ~qqq

  "Akademia Muzyczna obok Uniwersytetu Fryderyka Chopina"? Cóż to za dziwny twór? Poprawna nazwa to Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (który kiedyś był Akademią Muzyczną). Miłego dnia :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »