Informacje

29.10.2013 17:54 Biurowiec przy placu Zamkowym

UNESCO zaniepokojone biurowcem przy starówce. Będzie kontrola z Paryża?

SERWISY:


- Projektu budowy biurowca w najbliższym sąsiedztwie Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO, nie uzgodniono z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu - powiedział PAP przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO Andrzej Rottermund. Wkrótce może dojść do kontroli ekspertów z Paryża.

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku na ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje, kamienica nie jest jednak zabytkiem. Problemem okazało się natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pytania z Paryża

- Dostaliśmy wiadomość z Paryża z zapytaniem, co się dzieje w Warszawie, dlaczego jest podejmowana jakaś praca w ramach wpisu (na listę - PAP) i nie ma zgłoszenia do Paryża. Zgłosiliśmy to już do Generalnego Konserwatora Zabytków kilka dni temu - poinformował prof. Rottermund. W jego opinii na Starym Mieście wkrótce może dojść do kontroli ekspertów z Paryża.

Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie podkreślił, że Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu oczekuje konsultacji w przypadku każdej zmiany czy prac konserwatorskich realizowanych na obszarze obiektów objętych ochroną UNESCO.

Jak przypomniał, z listy skreślono Drezno po tym, jak eksperci uznali wybudowany tam most na Łabie za niedopuszczalną ingerencję w krajobraz.

Skreślą z listy? "Trudno powiedzieć"

- Wiem też, że Polska miała problemy w zeszłym roku z Halą Stulecia we Wrocławiu. Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu interweniowało, bo uznało, że zakres prac, który tam był prowadzony, był nieuzgodniony z centrum - powiedział prof. Rottermund.

Nie wiadomo, czy realizacja budynku według projektu przedstawionego przez inwestora może doprowadzić do skreślenia warszawskiej Starówki z listy światowego dziedzictwa UNESCO.

- Trudno powiedzieć, są od tego eksperci UNESCO. My tylko reagujemy na brak konsultacji w tej sprawie z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Powinny były to zrobić władze konserwatorskie, które wydają pozwolenia. To nie jest przecież samowola, w przypadku Starówki każdy projekt powinien być uzgadniany z władzami UNESCO - dowodził.

Konsultacje niekonieczne?

Z informacji ratusza wynika, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne, ponieważ teren, na którym stoi kamienica, nie znajduje się w ścisłej strefie określonej wpisem UNESCO; granicą wpisu jest ul. Podwale.

Tej wersji trzyma się także stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander. Dopytywany przez tvnwarszawa.pl o szczegóły współpracy z UNESCO, odsyła do swojej poprzedniczki Ewy Nekandy-Trepki. Ta we wtorek nie odbierała od nas telefonu.

Tymczasem przedstawiciel inwestora Maksymilian Marcinkowski, w oświadczeniu przesłanym tvnwarszawa.pl, napisał, że stołeczny konserwator "poinformował spółkę o prowadzeniu wszelkich niezbędnych konsultacji m.in. ze Społeczna Radą Kultury przy Prezydencie Warszawy, ze specjalistami UNESCO i varsavianistami".

Zburzona podczas II wojny światowej

Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r. Warszawska Starówka została niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej. Wkrótce po jej zakończeniu postanowiono o odbudowie Starego Miasta. Zdecydowano się na przywrócenie jego świetności z XVIII w. Projekt rekonstrukcji opracowało Biuro Odbudowy Stolicy, powołane 14 lutego 1945 r.

W kolejnych latach odgruzowywano ulice Starówki. 22 lipca 1949 r. oddano do użytku trasę W-Z, a Kolumna Zygmunta powróciła na swoje miejsce. Zakończenie pierwszego etapu odbudowy Starego Miasta nastąpiło 22 lipca 1953 r. Odbudowa katedry św. Jana i innych kościołów trwała nieco dłużej - do 1955 r.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pomocy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2013 20:55 ~pomocy

  UNESCO ratuj!!!

 • Joli Bord od pokoleń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2013 19:28 Joli Bord…

  Materiał filmowy jest pasjonujący. Mało w gacie z emocji nie narobiłem. Wiercenie młotem pneumatycznym - przygoda i egzotyka tej pracy.

 • Legia1916

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2013 13:12 ~Legia1916

  Zastanawia mnie, dlaczego media nie podejmują tematu szpecących Warszawę bilbordów. To jest poważniejszy temat, a nie budynek, który nawet nie wchodzi w granicę ochrony UNESCO.

 • Fury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2013 12:52 ~Fury

  Opamiętać, to powinni się wszyscy wieszający psy na tej inwestycji. Bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz (jeden z konserwatorów nawet mówił, że nie zaburza panoramy), ale wiadomo że mamy w tym kraju 38 milionów ekspertów od wszystkiego, łącznie z zzabudową i ochroną zabytków UNESCO.

 • WAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 22:12 ~WAWA

  Tak to się dzieje w Warszawie a głupi naród Hankę zostawił na stołku, wyburzą wszystko bo coś muszą robić - a jak dobrze nie zrobią to coś zepsuć muszą.

 • ajaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 20:33 ~ajaj

  Konserwatorzy to bagno. Mazowiecki konserwator R. Nadolny i jego prawa ręka kierowniczka działu rejestru zabytków S. Teofiluk mają teraz sprawę w prokuraturze. Podobno ułatwiali życie deweloperom odmawiając wpisów do rejestru zabytków zagrożonych kamienic.

 • ajaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 20:31 ~ajaj

  Konserwatorzy to bagno. Mazowiecki konserwator R. Nadolny i jego prawa ręka kierowniczka działu rejestru zabytków S. Teofiluk mają teraz sprawę w prokuraturze. Podobno ułatwiali życie deweloperom odmawiając wpisów do rejestru zabytków zagrożonych kamienic.

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 14:37 ~tom

  Dyrektor urzedu konserwatora brali pod uwagę np. Plan Zarządzania Historycznym Centrum Stolicy? (
  http://zabytki.um.warszawa.pl/content/plan-zarzadzania-dla-historycznego-centrum-warszawy-miejsca-wpisanego-na-liste-swiatowego-dz ). Ja własnie go czytam i stwierdzam ze otulina starówki (np. Nowe Miasto, Krakowskie) też choć wg dokumentu chronione, moze być zagrożona szklanymi biurowcami i unowocześnianiem na siłę. Zawsze znajdą sie tez fachowcy i doradcy - pieniadz i wladza mają moc przyjaciół. Rządam natychmiastowego wzmocnienia ochrony Starówki i otuliny!

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 14:16 ~obserwator

  I znowu pani Nekanda ukazała się w swojej całej krasie. Jako konserwator psuła wszystko, czego się dotknęła. Jako dyrektor Muzeum Historycznego, rozwala Muzeum. Teraz jako osoba zajmująca się Starówką (czemu wszędzie ona jest- no przecież nie za kompetencje) z ramienia UNESCO, też temat sczrzaniła

 • aleksandria64

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 14:12 ~aleksandria64

  Może chociaż UNESCO kopnie panią prezydent i pana konserwatora w pewną część ciała dla opamiętania?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »