Informacje

15.04.2014 17:19 czas na przygotowania

Umowy na wywóz śmieci podpisane. Pełna rewolucja od 1 sierpnia

SERWISY:


Ratusz podpisał umowy na wywóz śmieci z 10 dzielnic, które dotychczas nie były objęte rewolucją śmieciową. Nowe zasady zaczną tam obowiązywać w wakacje.

"We wtorek podpisano ostatnie umowy na odbiór i zagospodarowanie śmieci z 10 warszawskich dzielnic, pozostających dotychczas w systemie pomostowym" – poinformował w komunikacie wysłanym do mediów urząd miasta. Podpisanie umów było możliwe, dzięki wyrokowi Krajowej Izby Odwoławczej, która oddaliła skargi firm na wybór ratusza. Czytaj więcej na ten temat.

Umowy dotyczą obszarów:

- Bielany i Żoliborz - obsłuży Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, wartość umowy: 83,4 mln zł brutto.
- Białołękę i Targówek – również MPO, wartość umowy: 115,7 mln zł brutto,
- Mokotów - PPHU Lekaro, wartość umowy: 115,3 mln zł brutto,
- Ochota, Ursus i Włochy - MPO, wartość umowy: 122,2 mln zł brutto,
- Wola i Bemowo - MPO, wartość umowy: 118 mln zł brutto.

"Nie generuje dodatkowych obowiązków"

- Dzięki tym umowom jeszcze w wakacje cała Warszawa zostanie objęta docelowym systemem gospodarowania odpadów. Miasto będzie miało za pomocą systemu GPSów pełną kontrolę nad śmieciami odbieranymi od mieszkańców. Co ważne, nie generuje to żadnych dodatkowych obowiązków dla samych warszawiaków – jedyne, co trzeba robić, to uiszczać tak jak dotychczas opłatę śmieciową i, jeśli tak się zadeklarowało, segregować śmieci – przekonuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Umowy będą obowiązywać przez trzy lata, a stawki opłaty śmieciowej zostają bez zmian. Nowy system zacznie działać w tych 10 dzielnicach w wakacje. Na razie firmy będą miały czas na przygotowania - inwentaryzację punktów odbioru, zgrywanie system monitoringu, układanie tras.

- Zgodnie z zapisami umów, docelowy system zacznie obowiązywać w całym mieście od 1 sierpnia – dodaje Gronkiewicz-Waltz.

Na razie osiem dzielnic

Śmieciowa rewolucja, która weszła w życie 1 lutego, objęła osiem dzielnic Warszawy. Ze Śródmieścia odpady odbiera MPO. Na Pradze Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. Sita obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

Trzeba było czekać kilka miesięcy

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września 2013 r. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania.

Od tego odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo.

W swoich odwołaniach obaj przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

WŁADZE MIASTA NIE KRYŁY ZADOWOLENIA PO DECYZJI KIO:



TAK WYGLĄDA  ŚMIECIOWA REWOLUCJA OD KUCHNI:

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 17:39 ~Kuba

  Minęły 2 lata a tzw 'firma' Lekaro nadal nie nauczyła się wywozić śmieci z prywatnych posesji zgodnie z harmonogramem. Piszę 'firma' w cudzysłowiu bo przy takiej jakości ich pracy trudno toto nazwać firmą. Ci państwo nie potrafią poradzić sobie z wejściem do wiaty śmietnikowej mając przed nosem otwartą furtkę i na skargi odpisują, że nie było dostępu do pojemników. Skargi do UM W-wy również nic nie dają. Żenada. Jeszcze rok i skończy im się umowa i mam nadzieję, że UM weźmie sobie do serca ilość negatywnych komentarzy na temat 'firmy' LEKARO i 'firma' wyląduje tam gdzie jej miejsce czyli na śmietniku

 • Mieszkaniec Białołęki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2014 14:09 ~Mieszkanie…

  Też wolę BYSia!!!! Na dodatek jest juz prawe koniec lipca a ja ciągle nie wiem co mam zrobić ze śmieciami od sierpnia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • misia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2014 06:59 ~misia

  Najciekawsze że częstotliwosc wywozu w domkach jednorodzinnych będzie znacząco mniejsza... ciekawe co ci ludzie będą robili ze śmieciami.... pewnie znowu w lesie będziemy mieli wysypisko. A co z ustawą śmieciową która mówi o odśmiecaniu miasta

 • PERŁA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2014 22:29 ~PERŁA

  DLACZEGO GRONKIEWICZ ZMUSZA MNIE DO INNEGO WYKONAWCY USŁUGI ????? NO DLACZEGO ????? MY CHCEMY BYSIA !!!!!!!!!!!!!!! ZRÓBMY PROSTEST NA ULICACH WARSZAWY !!!!!!!

 • Mosze Joselewicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 13:13 ~Mosze Joselewicz

  Jaka Hania?? Hajka Grundbaum!!!

 • Mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2014 18:26 ~Mike

  Piękna "kariera" - od szoferaka hgw do v-ce prezydenta. A jakie szkoły?? i ile języków obcych???

 • Anty PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2014 09:31 ~Anty PO

  Drogie CBA donoszę ten przetarg był ustawiony,
  HANIA działała wspólnie i wporozumieniu
  w celu osiągnięcia kożyści majątkowej
  pewnie przyjeła skromny upominek pare baniek?????????????????????????????

 • abec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2014 09:07 ~abec

  Czy w ramach tej opłaty za posegregowane śmieci MPO dostarczy nam te różnokolorowe worki? Czy trzeba je samemu kupować i za nie płacić? Jak to wygląda orientuje się ktoś?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2014 08:59 ~Nick

  Czy ktoś wie moze na czym ma polegać w Warszawie ta rewolucja poza tym,że trzeba było zatrudnić dodatkową administrację ?

  Interesuje mnie co na tym zyska ststystyczny Kowalski i jego środowisko oraz czym nowe rozwiązanie różni się z tego punktu widzenia od starego skoro firmy przetwarzające odpady zostały wyeliminowane na rzecz wywoążacych na wysypiska ?

 • białołękaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2014 08:17 ~białołękaman

  Do teraz BYŚ odbierał z mojego domu wszystkie śmieci (segregowane) co 2 tygodnie, a to ledwie nam wystarczało. Teraz MPO będzie śmieci zmieszane odbierać co 2 tyg. ale suche już co miesiąc. Wiem, że to będzie za rzadko! Zapowiadam więc, że nie będę gromadził śmieci u siebie, lecz nadwyżkę wyniosę na ulice. Gmina i tak je zabierze, tylko będzie ogólnie brzydziej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »