Informacje

28.03.2012 22:54 WYROK PRAWOMOCNY, RATUSZ WCIĄŻ ZWLEKA

Umowy czekają na ujawnienie
bo sędzia się rozchorował

SERWISY:

Sąd rejonowy miał w środę rozpatrzyć wniosek radnego PiS-u o egzekucję wyroku nakazującego ujawnienie danych osobowych osób, z którymi zawierało umowy zlecenie miejskie biuro edukacji. Rozprawa się jednek nie odbyła - z powodu choroby sędziego trzeba jeszcze poczekać.

- Sąd poinformował mnie, że na następnej rozprawie rozpatrzy wniosek o egzekucję wyroku, i że sprawę przejmie inny sędzia- poinformował Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Radny Warszawy stara się zmusić warszawski ratusz do ujawnienia, z kim podpisywał tzw. tajne umowy. Chodzi o sześć ze znacznie większej liczby, umów o dzieło i zlecenie, które urzędnicy zawierali nie ujawniając z kim.

3 umowy wciąż tajne

Urzędnicy podali dane trzech osób, z którymi je podpisywali. Pozostałe nazwiska trzymają jednak w tajemnicy ignorując wyrok sądu okręgowego, który nakazał ich ujawnienie. Jak tłumaczą, osoby które je podpisały się na to nie zgodziły. I właśnie  w sprawie tych trzech wciąż toczy się postępowanie.

Chodzi m.in. o współpracę z mediami i organizację konferencji prasowej za 10 tysięcy złotych, czy o analizę pikniku naukowego za 4 tysiące złotych. Po co ratusz pytał o zgodę, skoro do ujawnienia danych zobowiązuje go wyrok sądu? - My dalej uważamy, że musi to rozstrzygnąć sąd najwyższy. Sąd pierwszej instancji podzielił nasze zdanie, drugiej pana radnego, dlatego czekamy na ostateczny wyrok - tłumaczył kilka tygodni temu Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Jest wyrok, umowy wciąż tajne

Krajewski złożył w sądzie rejonowym wniosek o egzekucję prawomocnego wyroku z listopada zeszłego roku. Sąd okręgowy nakazał wtedy ujawnienie umów, ale ratusz wciąż tego nie zrobił.

- Miasto wydaje w ten sposób kilkadziesiąt milionów złotych rocznie, dlatego niezwykle istotne jest, by każdy obywatel mógł kontrolować prezydent miasta - mówi radny PiS.

Walka Krajewskiego odniosła już pewien skutek - prezydent stolicy zapowiedziała, że nowe umowy będą już zawierały klauzulę, iż ich podpisanie wiąże się z koniecznością ujawnienia danych.

Długa walka radnego

Cała sprawa zaczęła się w 2009 roku. Radny poprosił wtedy o informacje na temat danych osobowych z umów, które zawierało biuro edukacji. Urząd nie ujawnił nazwisk, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. Taka interpetacja pozwala urzędnikom przelewać miliony złotych na prywatne konta nie ujawniając, do kogo one należą.

Argumentację urzędników podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a później sąd. Sędzia podkreśliła, że osoby zatrudnione przez miasto, mają prawo do prywatności, zwłaszcza, że nie są osobami publicznymi.

Jarosław Krajewski odwołał się do sądu okręgowego i tym razem wygrał. - Ten prawomocny wyrok zapadł w listopadzie 2011 roku i obowiązkiem miasta było jego wykonanie - zaznacza Krajewski.

Władze miasta się jednak nie poddały i postanowiły wnieść o kasację wyroku. Ostateczną decyzję wyda Sąd Najwyższy.

Problem w tym, że zgodnie z prawem skarga kasacyjna nie wstrzymuje wykonania wyroku. Ratusz jednak go wciąż  ignoruje.

 

roody//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • agent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 16:12 ~agent

  ratusz wie jak doprowadzic sedziego do choroby a tajne bedzie dalej przez poufne LOL :)

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 15:43 ~Mieszkaniec

  Panie Krajewski a może Pan zrobi pierwszy krok i zdradzi na podstawie jakiej umowy był Pan zatrudniony w urzędzie za czasów Pana Marcinkiewicza, bo na pewno nie z konkursu ...

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 15:14 ~greg

  jak długo sędzia będzie chorował ?
  2 - 3 miesiące czy dłużej?

 • kaktus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 13:12 ~kaktus

  Z niecierpliwością czekam na wyrok nakazujący upublicznienie tych umów.

  Precz ze złodziejstem i nepotyzmem w PO !

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 13:04 SEBBAX

  jak to mozliwe że zamówienia publiczne czy inny sposób wydawania publicznych pieniedzy jest tajny ??? MIASTO powinno pokazać mieszkańcom i wytłumaczyć się z każdj wydanej złotówki, a ten kto nie chce by jego umowa była ujawniona - niech jej nie podpisuje - PS Umowy zazwyczaj są zawierane z FIRMAMI, a podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie sa tajne...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 13:04 SEBBAX

  jak to mozliwe że zamówienia publiczne czy inny sposób wydawania publicznych pieniedzy jest tajny ??? MIASTO powinno pokazać mieszkańcom i wytłumaczyć się z każdj wydanej złotówki, a ten kto nie chce by jego umowa była ujawniona - niech jej nie podpisuje - PS Umowy zazwyczaj są zawierane z FIRMAMI, a podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie sa tajne...

 • egon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 11:53 ~egon

  Brawo. Tak trzymać. Choć głosowałem na PO i HGW, to jednak tutaj sprawa wyraźnie śmierdzi i obiema rękami podpisuję się pod tym co robi mądry młody człowiek.

 • tre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 11:14 ~tre

  Czy wiecie, że sędzia nie płaci składek do ZUS a w trakcie choroby dostaje 100% wynagrodzenia? I tak właśnie sprawy ciągną się latami...

 • ate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 10:51 ~ate

  niech Pan radny zajmie się przetargiem na serwis samochodów ZDM w 2012 roku nr NDZP/117/PN/91/11 wygrała go firma Towarowa 33, której władze sa zwiazane blisko z dawna fabryka Daewoo. A najlepsza jest stawka roboczogodzinowa 4 GROSZE brutto!!!, czyli wymiana sprzegła w oplu vectra na która jest przewidywane 5 roboczo godzin kosztuje na towarowej 20 GROSZY. Ale gdzies trzeba zarobic, wiec wykonawca zaproponował bandyckie ceny cześci nap chłodnica do Matiza 13 tys PLN !!! gdzie ta sama czesc kosztuje srednio w innych sklepach okolo 300 pln !!! Urzednicy ZDM nie widzieli w tym nic złego i doszło do zawarcia umowy z wykonawca !!!!

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 10:24 ~granat

  grube przekrety w tym ratuszu skoro tak sie boja ujawnic kto bral kase.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »