Informacje

29.01.2016 16:42 "nie musimy poganiać naszego ministra"

Umowa podpisana. Muzeum Historii Polski ma być gotowe w 2018 roku

SERWISY:

 


Muzeum Historii Polski ma zostać otwarte w listopadzie 2018 r. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Warszawie dyrektor muzeum Robert Kostro i prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński.

Umowa została podpisana w siedzibie resortu kultury, w obecności wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Otwarcie Muzeum Historii Polski w nowej siedzibie, usytuowanej na terenie Cytadeli Warszawskiej, planowane jest na 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Dobry dzień dla historii Polski"

- Mamy dziś dobry dzień dla historii Polski, a także dla naszego ministerstwa, ale przede wszystkim dla polskiego społeczeństwa. To etap, który wieńczy bardzo ciężką pracę, polegającą na dostosowaniu dotychczasowego projektu Muzeum Wojska Polskiego na potrzeby Muzeum Historii Polski. Dziś podpisujemy umowę o projekcie zastępczym, przebudowie koncepcji budynku, stworzonej dla innych potrzeb. Teraz będzie projektowany dla Muzeum Historii Polski - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas ceremonii podpisania umowy między pracownią WXCA a muzeum.

Budynek zostanie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA. To jej projekt w 2009 r. zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku Muzeum Wojska Polskiego, które także mieścić się będzie w gmachu Cytadeli. Teraz pracownia dostosuje swój projekt także do potrzeb Muzeum Historii Polski.

"Przyjazna, zielona przestrzeń"

Jak informuje na swojej stronie internetowej Muzeum Historii Polski, przyszły gmach będzie miał ok. 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni, z czego 28 tys. przeznaczone zostanie dla Muzeum Historii Polski. 12 tys. metrów kw. zajmie Muzeum Wojska Polskiego.

- Powstanie park muzealny w warszawskiej Cytadeli, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i dwa muzea, które już w tej chwili istnieją, Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu. To będzie przestrzeń otwarta dla warszawiaków, dla całego społeczeństwa. Będzie to bardzo przyjazna przestrzeń, przestrzeń zielona, parking będzie schowany pod ziemią, będą także przestrzenie wystawiennicze pod gołym niebem czy wiatami - zapowiedział wicepremier Gliński.

"10 lat walczymy o pieniądze"

- Już prawie 10 lat walczymy o miejsce i pieniądze na muzeum. W tej chwili możemy wreszcie przystąpić do pracy. Dziś to nie my musimy poganiać naszego ministra, a sami jesteśmy przez niego poganiani. To dla nas zmiana na lepsze - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Powołane w 2006 roku Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, dlatego od niego odstąpiono. Zapadła decyzja o umieszczenia muzeum w Cytadeli.

W lipcu ubiegłego roku premier Ewa Kopacz obiecała, że MHP powstanie w listopadzie 2018:


PAP/ło/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PRZEKRET

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 01:55 ~PRZEKRET

  Muzeum Historii Polski to calkowicie inne zamierzenie projektowe niz Muzeum Wojska Polskiego!
  Biuro projektowe wygralo konkurs ale na zupelnie inny obiekt niz MHP…

  Zgodnie z prawem, jesli MHP mialoby byc realizowane w innym miejscu niz nad trasa Lazienkowska (zgodnie z rozstrzygnieciem innego konkursu) - musialby zostac ogloszony nowy konkurs architektoniczny…

  Nie mozna ot tak sobie przyznawac projektow (z publicznych funduszy) komu sie chce !!!

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2016 01:45 ~gosc

  Muzeum Historii Polski to calkowicie inne zamierzenie projektowe niz Muzeum Wojska Polskiego!
  Biuro projektowe wygralo konkurs ale na zupelnie inny obiekt niz MHP…

  Zgodnie z prawem, jesli MHP mialoby byc realizowane w innym miejscu niz nad trasa Lazienkowska (zgodnie z rozstrzygnieciem innego konkursu) - musialby zostac ogloszony nowy konkurs architektoniczny…

  Nie mozna ot tak sobie przyznawac projektow (z publicznych funduszy) komu sie chce !!!

 • Brygida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 17:21 ~Brygida

  Tylko niech nie zapomną o drobnym szczególe jakim jest parking dla autokarów i osobówek. Inaczej będzie tak jak przy CNK

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 15:39 ~jot

  Polacy na swoje muzeum poczekają jeszcze kilka lat.Żydzi już mają.Tak,tak,żydostwo już zadbało o siebie,a Salci im w tym pomogła.

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 13:47 ~Irokez

  Dewastacja Cytadeli, zajmująca miejsce jej historycznych zabudowań, blokująca możliwość ich odbudowy i niszcząca relikty. Szkoda, że walną tam kolejnego szklanego kloca i z takiego obiektu pozostaną tylko mury.

 • malkontent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 13:34 ~malkontent

  Muzeum Wojska Polskiego to jednak nie ma szczęścia,od lat stłoczone w skrzydle Muzeum Narodowego gdy wreszcie dostało nową lokalizacje to jeszcze zanim powstało już jego powierzchnia została mocno okrojona na potrzeby Muzeum Historii Polski.

 • arasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 13:33 ~arasz

  Spalony słońcem~Spalony słońcem

  Taa, piękna ta wizualizacja, tylko czemu nikt nie pisze że wjazd na teren będzie z Wisłostrady! W tym miejscu jest łuczek na którym ciągle są wypadki. Dodajcie tam wjazd i wyjazd z muzeum a zakorkujecie tę arterię. Dodam że autokary to nie małe samochodziki, on żeby się złamać musi wyjechać na 2 pasy. No chyba że rozwalicie skarpę na której stoi mur Cytadeli na długości 20 m i ograniczycie chodnik do 4 płytek dla pasa rozbiegowego. Tyle że taki autokar to nie demon przyśpieszenia. Przecież jest tyle terenów wokół miasta gdzie można by wybudować zamiast kolejnego sklepu wielkopowierzchniowego piękne hale wystawiennicze dla kolekcji muzeów. Czego na siłę wszystko pchacie do City?

  Przecież szeroki wjazd masz od Zakroczymskiej róg Krajewskiego, autokary spokojnie tam się mieszczą.

 • grzesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 13:21 ~grzesiek

  Przestańcie panikować wjazd z Wisłostrady w ul. Krajewskiego duży normalny zjazd z pasem dojazdowym więc autobusy się tam zmieszczą bo teraz też wjeżdżają i są dwie bramy duży parking. Zachować spokój pieniacze. Najlepiej, żeby wszędzie zbudowali tylko drogi i parkingi

 • Wacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 12:51 ~Wacek

  Jak muzeum żydów to wybudowali szybko i w centrum miasta jak muzeum poswiecone histori polski to budują już tyle lat i nie mogą zrealizowac widać wyraźnie kto dotychczas sądził w kraju

 • arasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 11:50 ~arasz

  jus~jus

  Oszołomstwo spowoduje, że Wisłostradą nie da się jeździć. Którędy będzie wjazd na teren tego przybytku? Tylko od Wisłostrady.Masakra

  Nie będzie w ogóle wjazdu, do muzeum się idzie, albo jedzie autobusem

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »