Informacje

29.09.2016 15:42 koszt inwestycji to ponad 1,1 mld zł

Umowa podpisana. Można budować metro na daleką Wolę

SERWISY:

Warszawa podpisała w czwartek z turecką firmą Gulermak umowę na wybudowanie trzech stacji II linii metra - z ronda Daszyńskiego w kierunku Bemowa, koszt inwestycji to ponad 1,1 mld zł. Na wybudowanie stacji wykonawca ma 38 miesięcy.

W kierunku zachodnim wybudowane zostanie ok. 3,4 km podziemnej kolei. Planowane stacje to: "Płocka" umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; "Młynów", planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz "Księcia Janusza" pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza.

Metro jest miastotwórcze

Umowę ws. inwestycji w czwartek na terenie stacji II linii metra "Rondo ONZ" podpisali: prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk i dyrektor oddziału w Polsce Gulermak Agir Sanayi Insaat Ve Taahhut A.S. Mustafa Tuncer, w obecności prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent poinformowała, że podpisana jest już także umowa o współfinansowaniu z Unii Europejskiej.

- Metro ma ogromne znacznie przede wszystkim dla dzielnic, przez które przechodzi - mówiła Gronkiewicz-Waltz. - To bardzo istotny czynnik miastotwórczy - dodała, podkreślając, że metro sprzyja prywatnym inwestycjom, powstają nowe bura i mieszkania. Zwracała też uwagę na znaczenie budowy metra poza centrum miasta. Metro jest najszybszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu - podsumowała.

Trudny teren budowy

Lejk przypomniał, że podpisanie umowy jest elementem realizacji tzw. etapu 3+3 rozbudowy metra. Zapewnił, że rozpoczęcie budowy metra na Woli poprzedzą spotkania z mieszkańcami, które mają zostać zorganizowane w pobliżu każdej przyszłej stacji. Mieszkańcy dowiedzą się o zasadach budowy i zmianach w organizacji ruchu. Metro i wykonawca mają być gotowi w drugiej połowie października do zorganizowania pierwszych spotkań.

Tuncer ocenił, że budowa metra na Woli być może będzie najtrudniejszym etapem budowy metra w Warszawie z uwagi m.in. na "różne poważne kwestie związane z odwodnieniem i kanalizacją" przy dwóch stacjach. - Będziemy musieli uporać się z tymi problemami przed rozpoczęciem robót - powiedział Tuncer.

Sześć nowych stacji

Według planów miasta do 2019 r. centralny odcinek II linii metra ma zostać rozbudowany o sześć stacji, to tzw. etap 3+3. Oprócz trzech stacji w kierunku zachodnim, które wybuduje firma Gulermak, powstaną także trzy stacje z Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka. Wybuduje je włoska firmą Astaldi za ponad 1 mld zł. Umowę na ten odcinek miasto podpisało już w marcu br.

Obie firmy - Gulermak i Astaldi - zostały wybrane pod koniec października 2015 r.

W kierunku północno-wschodnim centralny odcinek II linii metra zostanie rozbudowany o stacje nazywane "Szwedzka", pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; "Targówek" w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. Ossowskiego oraz "Trocka" w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. W sumie powstaną ponad trzy kilometry nowej trasy. Za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania. Po wschodniej stronie prace trwają już od maja, na zachodzie miały toczyć się równolegle, ale opóźniły się przez braki w dokumentacji złożonej do wojewody.

Ponadto do 2022 r. ma powstać następnych pięć stacji II linii metra w etapie 3+2. Centralny odcinek II linii metra został otwarty 8 marca 2015 r.

 

 

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • grand

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2016 18:45 ~grand

  Metro 2-jest już zaplanowane i sukcesywnie realizowane.Więc wszystkie tu propozycje są nierealne! Wg mnie- możnaby skorygować jego przebieg tylko na północnym krańcu- poprowadzić przynajmniej jedna stacje poza Trasę Toruńską- tak by Białołęka mogła skorzystać z Metra, bez potrzeby jechania samochodami do Centrum.

 • wolak 40 lat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 09:49 ~wolak 40 lat

  Wola posiada tak dobra komunikacje ztm, tw oraz drogową, że metro nie jest na tej dzielnicy najpilniejsze. W Warszawie jest wiele innych, bardziej potrzebnych kierunków metra. Ale cóż, tam jest mniej potencjalnych wyborców.

 • ZILDJIAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 08:55 ~ZILDJIAN

  Pani Prezydent przyjechała motocyklem? Sądząc po kurtce... ;)

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 08:31 ~gość

  szczwany lis3k~szczwany lis3k

  Bardziej metro by się przydało na Gocław,na Białołękę która się rozrasta,Ursus.Jest odnoga na Stadionie w stronę Gocławia a oni chcą budować tramwaj!WTF w ogóle.

  Nie dla tramwaju na Gocław. Gdzie można oddawać głosy przeciwko tej inwestycji?

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 08:29 ~gość


  Anna~Anna

  A czy Ratusz planuje wreszcie metro na Mordor? Ten odcinek jest dużo bardziej potrzebny niż Wola czy Praga!!!!
  wawat~wawat


  Nie sądzę! Mordor w dni robocze to tylko jedna godzina dojazdów i jedna godzina powrotów. Owszem jest wtedy dość ciasno, ale tylko wtedy. Reszta dnia to pustki. A w dni wolne to zupełna pustynia. Więc to co jest to komunikacyjnie wystarczy. Zresztą Mordor zaczyna wygasać, bo biura powoli przenoszą się na Wolę, właśnie bliżej metra.

  Poza tym Mordor ma SKM - wiem, że to nie metro ale jednak alternatywa dla autobusu. Jakby SKM jeździła częściej (interwał co pół godziny jest po prostu śmieszny) to byłaby idealnym dopełnieniem metra.

 • ky6483

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 07:57 ~ky6483

  Anna~Anna

  A czy Ratusz planuje wreszcie metro na Mordor? Ten odcinek jest dużo bardziej potrzebny niż Wola czy Praga!!!!

  Służewiec to zagłebie samochodów i panów kierowników, którzy za nic do metra nie wsiądą. Reszta ich nie interesuję.

  A przy okazji, to metro pod Kabackim do granic Warszawy? 3-4 stacje i odkorkowanie Puławskiej gwarantowane

 • sysiti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 07:53 ~sysiti


  fun~fun

  Ciekawe ile sobie Turcy zażyczą na starcie za czekanie na pozwolenie na budowę a ile na końcu za roboty dodatkowe?
  fatima~fatima


  a ile zażyczą sobie za zmianę warunków kontraktu - bo z powodu zaostrzonej decyzji środowiskowej, zaostrzono także wymogi w NOWYM projekcie budowlanym. Projekt budowlany przedstawiony do przetargu został zmieniony już po jego rozstrzygnięciu. Co na to ustawa o zamówieniach publicznych???

  Bedzie jak dotychczas: koszty +100%, czas +100%, kary 0%. Tylko można się domyślić ile to kosztuje dla decydentów w postaci baklawy i ajranu.

 • szczwany lis3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2016 00:20 ~szczwany lis3k

  Bardziej metro by się przydało na Gocław,na Białołękę która się rozrasta,Ursus.Jest odnoga na Stadionie w stronę Gocławia a oni chcą budować tramwaj!WTF w ogóle.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2016 23:29 ~qwerty

  Jak siostrzyczki z PO KINGA i Aleksandra ..tfu! Gajewska doprowadzą metro do łomianek albo chociaż autobus ztm to ja na nie zagłosuje jak na prezydenta :) W końcu wypłynęły politycznie z tej miejscowości . Z jakim rezultatem, to sobie można obejrzeć na Youtube tę ich elokwencję

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2016 23:23 ~qwerty

  Kinga Gajewska w parlamencie, teraz Aleksandra Gajewska radna Warszawy . Ilu jeszcze Gajewskich PO nawsadzało na stanowiska w warszafce i w Łomiankach ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »