Informacje

14.05.2012 17:45 Umowa podpisana na 3 lata

Umowa podpisana
Muzeum Sztuki do Emilii

SERWISY:

Przez trzy kolejne lata pawilon meblowy Emilia będzie kojarzył się tylko ze sztuką. Miasto podpisało umowę najmu budynku przy ul. Emilii Plater 51. Ma tam powstać tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Większy budynek to dla Muzeum szersze możliwości nie tylko ekspozycyjne ale także nowa, otwarta przestrzeń do działań artystycznych, wykładów, czy przedsięwzięć na styku różnych obszarów kultury i nauki – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Zapewniła również, że choć to jest tymczasowe rozwiązanie, daje więcej możliwości niż poprzednia, znacznie mniejsza siedziba.

Pierwsze otwarcie jesienią

- Dla nas w tym trudnym czasie to dobra wiadomość. O ile dalsza przyszłość jest niejasna, to jednak cieszymy się, że będziemy mogli działać. Będziemy mogli pokazać to co już zebraliśmy, poszerzyć nasz program edukacyjny - mówi wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Marcel Andino Velez.

Pierwszym wydarzeniem kulturalnym w nowej siedzibie ma być tegoroczna edycja festiwalu "Warszawa w budowie", który rozpocznie się jesienią 2012 roku. Po jego zakończeniu rozpocznie się adaptacja budynku na potrzeby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Ta zakończy się wiosną 2013 roku i wtedy będzie właściwie otwarcie Muzeum w tymczasowej siedzibie – mówi Velez.

Sam pawilon Emilia o kubaturze 4300 metrów sześciennych to jeden z ciekawszych obiektów tego typu w Warszawie. Niewątpliwym atutem jest też adres w samym centrum miasta.

Będzie nowy konkurs?

Obecnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się w budynku przy ul. Pańskiej. Istnieje w tamtym miejscu od 2005 r. Docelowo muzeum ma powstać na

placu pomiędzy Pałacem Kultury i Nauki, a ul. Marszałkowską.

Miasto ogłosiło jednak, że odstępują od umowy zawartej z architektem Christianem Kerezem z winy projektanta. Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz mówił, że do tej decyzji przyczynił się list Kereza z końca kwietnia. Jak twierdził prezydent, szwajcarski architekt wycofywał się w liście z uzgodnień poczynionych przez 20 miesięcy. Kerez chciał też - według miasta - nieuzgodnionej wcześniej przekraczającej 2 mln zł zapłaty za swoją pracę.

Wojciechowicz zapowiedział, że prawdopodobnie zostanie rozpisany nowy konkurs na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Takiego scenariusza nie wykluczył także minister kultury - Bogdan Zdrojewski.

band/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2012 19:48 ~Maciej

  W końcu jakaś rozsądna decyzja. Ten budynek to istna perełka. W końcu bedzie miał godnego najemce. Ludzie jeśli nie macie świadomości to się nie wypowiadajcie... Nawet nie zdajecie sobie sprawy jakiej klasy jest to architektura.

 • na zawsze Twój

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2012 00:07 ~na zawsze Twój

  Warszawo ma. Kocham Cię. Przyjdzie taki dzień, kiedy będziesz zarządzana przez kogoś, kto Cię prawdziwie i szczerze kocha. A nie przez nieudaczników, politykierów i krótkowzrocznych urzędników bez wizji przyszłości dla Ciebie. I rozkwitniesz.

 • przyjdzie taki czas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2012 00:05 ~przyjdzie…

  To tylko potwierdza fakt, że Ratusz był przygotowany na ten scenariusz. Jestem pewny, że to nie ten zagraniczny architekt (projektant) nawalił, a Ratusz. Jak zwykle nie dopełnił jakiś formalności, wszystko jest robione na łapu-capu, 100% prowizorki i teraz szuka kozła ofiarnego. Okazało się, że nie są w stanie postawić MSN na pl. Defilad, bo są w stosunku do tego miejsca roszczenia dawnych właścieli. Tyle że te roszczenia nie pojawiły się wczoraj. Ani przedwczoraj. Ktoś nie odrobił lekcji domowej. Przespał wszystkie wykłady ze strategii zarządzania. Usunięto KDT z pl. Defilad pod pretekstem przywrócenia tego miejsca miastu, Warszawiakom, miało tam powstać piękne MSN, ale nie powstanie, bo Ratusz woli tańszą opcję. Nie ma pomysłu ani nawet woli rozwiazania problemu z byłymi właścicielami. Ratusz okopuje się więc na swojej pozycji na długą batalię sądową. Tymczasem wynajmie się jakiś sklep meblowy na trzy lata, a potem jakoś to będzie, prawda, pani Prezydent? Problem "odziedziczy" następna ekipa. Czyż nie? I tak jest w całym tym moim biednym kraju. Kocham Polskę, ale przez ludzi takich jak zakłamani, nieudaczni, skorumpowani, krótkowzroczni, głupi obecni politycy (wszystkich opcji) to miejsce ma niewielkie szanse na prawdziwy rozwój i pełne wykorzystanie swojego potencjału. Jedno jest pewne - my wam (celowo małą literą) tego NIGDY nie zapomnimy.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 16:09 ~ewa

  skaut to pewnie mieszkanie sobie kupił w Zaglu na Zlotej???? a te "badziewne " meble produkowane są przez tych samych producentów, co te w Emilce, tylko wyksztalceni z duzych miast myslą, ze jak przylepi sie nazwe po włosku czy niemiecku, to z mebla z Ciechanowa zrobi sie design, haha. Proponuję na dole w muzeum otworzyc sklep z komorkami, odziały 14 bankow, aptekę i coffee haeven. I zrobić pizzernię i sushi.

 • Robson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 10:58 ~Robson

  jak o wszystko się będziemy pytać ludzi zwłaszcza tych co są Warszawiakami od czasu znalezienia tu pracy to nic się nie zmieni na lepiej.Warszawa pięknieje z dnia na dzień i rozkwita niczym kwiat na wiosnę.Jest wspaniałym i pięknym miastem.

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 08:42 ~miki

  Emilia to dobry sklep meblowy w świetnej lokalizacji. A MSN miało być perełką architektoniczną na Pl. Defilad a nie w budynku po sklepie meblowym. Nie, nie, nie!!

 • Nico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 08:24 ~Nico

  Muzeum sztuki NOWOCZESNEJ powinien reprezentować jakiś nowoczesny budynek a nie rupieć - wczesny Gomółka.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 07:48 ~Konrad

  I NIECH TAM ZOSTANIE - NIBY KTO BĘDZIE CHODZIŁ DO TEGO MUZEMU?

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 02:04 ~Rafał

  Meble Emilia są bardzo dobre, niedrogie i każdy może znaleźć coś dla siebie. Gdy kupuję meble to zawsze u nich i jestem naprawdę zadowolony - polecam wszystkim.
  Nawet moja córka ma na imię Emilia :) na cześć wielkiej patronki ulicy

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 00:47 ~wkurzony

  szlak by to trafił jurz wszystko ludziom chcą odebrać zawsze tylko ta kupowłem meble a teraz co to był sklep nie dla przebrzydle bogatych dlatego im z PO przeszkadza zresztą jak bary mleczne zgnoją całkiem biedotę

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »