Informacje

29.07.2014 10:59 tylko w tvnwarszawa.pl

Umorzyli śledztwo ws. dymu w inspiro:
"Nie doszło do zagrożenia życia"

SERWISY:

Zadymienie było wynikiem usterki, a chaos w trakcie akcji ratunkowej to wina pasażerów. - Pracownicy metra postępowali w sposób prawidłowy. Niestety pasażerowie nie słuchali poleceń - powiedział Przemysław Nowak z prokuratury okręgowej w Warszawie, która umorzyła śledztwo ws. pożaru w pociągu metra.

W trwającym kilka miesięcy śledztwie przesłuchano kilkadziesiąt osób, przeprowadzono oględziny peronu stacji Politechnika oraz uszkodzonego wagonu inspiro. Prokurator zapoznał się też z obszerną dokumentacją i zapisem monitoringu. Przygotowano również opinię biegłego z zakresu pożarnictwa.

Ustalenia śledczych potwierdziły przyczyny awarii ustalone w lutym tego roku przez Metro Warszawskie.

Powodem pożaru było odkręcenie się jednego z sześciu elementów ślizgających się po tzw. trzeciej szynie, które odbierają prąd i przekazują go do napędu wagonów.

Odpadnięcie tzw. odbieraka prądu spowodowało zwarcie i powstanie łuku elektrycznego. To z kolei doprowadziło do wysokiej temperatury, która wywołała żarzenie się gumowej poduszki powietrznej, będącej częścią układu zawieszenia pociągu.

Chaos z winy pasażerów

Prokuratura sprawdzała również wątek akcji ratunkowej. Prokurator Nowak przyznał, że wkradł się w nią chaos – jednak zdaniem śledczych – powstał on z winy pasażerów. - Ustalono, że maszynista i pozostali pracownicy metra postępowali w sposób prawidłowy. Niestety pasażerowie nie słuchali poleceń personelu metra – podkreślił prokurator Nowak.

Jak dodał, pasażerowie samowolnie zdecydowali się na opuszczenie wagonu metra. – Otworzyli drzwi i wyszli wprost do tunelu. Swoim zachowaniem sami narazili się na niebezpieczeństwo – sprecyzował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W czasie śledztwa do prokuratury zgłosiła się jedna z poszkodowanych pasażerek. Jolanta C. została ranna w udo. Jednak w ocenie prokuratury nie miało to żadnego związku z postępowaniem pracowników metra w czasie akcji ratunkowej. Kobieta raniła się w momencie samowolnego wyjścia z wagonu.

Ewakuowano 150 osób

Do pożaru pociągu doszło 17 listopada. Poszkodowanych zostało 9 osób, w tym trzech policjantów. Ze stacji i pociągu ewakuowano ok 150 osób.

CZYTAJ WIĘCEJ

Po tym zdarzeniu ratusz zadecydował o wycofaniu wszystkich dopuszczonych do użytku składów inspiro.

Pociągi za ponad miliard złotych

Produkcja składów inspiro ruszyła w lutym 2012 roku. Składy z austriackiej fabryki Siemens trafiały do Nowego Sącza. Tam w fabryce Newag 120 osób pracowało przy ich montażu. Podzespoły elektryczne, a także pozostałe elementy wyposażenia były dostarczane oddzielnie.

W sumie zakupionych zostało 35 sześciowagonowych nowych pociągów, które zasilą obie linie metra. 20 składów będzie kursować na II linii metra, pozostałe na I linii. Wartość podpisanej w lutym 2011 r. umowy to 1 mld 69 mln zł netto.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • arti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 13:50 ~arti

  Skandaliczna decyzja. Dno moralne prokuratury.Przecież tam akcja ratunkowa rozpoczęła się po 10 minutach po przyjeździe kolejki na stację, jak wszyscy zdążyli już wysiąść. Komunikatów wydawanych przez maszynistę nie wszędzie było słychać m.in. ze względu na krzyki ludzi. Dno.

 • kuku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 13:11 ~kuku

  joanna c. polazła do prokuratury bo sie w noge skaleczyła hehe durnota niektórych mnie przeraża, do gazowni z tym idź albo do biedronki heh

 • tomazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 11:34 ~tomazy


  ymcykcyk~ymcykcyk

  wcześniej przyczyna był sabotaż, teraz jest wina pasażerów a jak sobie coś zrobili to już w szczególności - jednym słowem państwo tuska, czecia erpa w pełni swojej krasy ;-)
  Xavery~Xavery


  Czwarta erpa wskazałaby winnego z łapanki a zweryfikowani i dyspozycyjni sędziowie klepnęliby wyrok który zapadł na Nowogrodzkiej. No i najważniejsze: "ciemny lud to kupi".
  I dlatego wolę trzecią erpę.

  ehh to ja widzę, że ty z kolei należysz do tego ciemnego ludu, który pieknie łyka naszą republiką bananową, zwaną III RP dla niepoznaki

 • leming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 22:43 ~leming

  Ale za to Euro nam się udało...

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 22:11 ~Tomasz

  Ten niedopracowany bubel stworzył zagrożenie zdrowia i życia. Decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa skandaliczna.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 20:32 ~qwerty

  Czarny~Czarny

  Od 1 sierpnia 500 zł mandatu za bieganie po peronie czy po metrze. Przeliczmy to szybko ile można zarobić na usterce metra? 500x150=75 000zł za ratowanie życia z jednego tylko składu. Co za łapówkarz umorzył to śledztwo? Piszcie ludzie pozew zbiorowy przeciw Metru i narażenie na utratę zdrowia i życia i o zadośćuczynienie. Głupi patriotyzm mnie tu trzyma ale czas na nas.


  Dokładnie, co was ludzie obchodzi co było przyczyną. Płacicie za bilet, należy się bezpieczny przejazd.
  Już samo wdychanie dymu, to zagrożenie dla zdrowia, przyjęcie do organizmu toksyn.
  Nie dajcie się zmanipulować, IDZCIE PO ODSZKODOWANIA !!!

 • Yeti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 19:48 ~Yeti

  Już nawet śmieszniej i straszniej niż za PRLu

 • myślący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 16:38 ~myślący

  HGW rzetelnie posmarowała kieszenie Prokuratury, więc i umorzyć śledztwo się udało.
  Oczywiście to wina pasażerów, że niesprawny technicznie pociąg został wypuszczony. To wina ludzi, że nie chcieli spłonąć żywcem, tylko opuścili wagon. To wina pasażerów, że pajace z Metra nie potrafiły zapanować nad sytuacją. Wreszcie to wina ludzi, że wybrali bydło, które teraz siedzi w rządzie i robi z myślących ludzi idiotów i chce nas sprowadzić do swojego poziomu.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 16:13 ~Azerate

  Widzicie, obywatele, następnym razem w analogicznej sytuacji macie biernie czekać w stojącym w tunelu wagonie, aż umrzecie z braku tlenu bądź od wdychania toksycznych produktów spalania, a nie utrudniać władzy akcję ratunkową wprowadzając chaos. Gdyby wszyscy zginęli władza nie miałaby problemu, uprzątnęłaby zwłoki, zaśpiewała "nic się nie stało" i tyle, a tak taki bałagan, wstydźcie się. A w ogóle to w myśl nowego regulaminu ZTM - 500zł kary dla wszystkich.

 • hhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 15:12 ~hhh

  maszynista, ze 2-3 osoby obsługi metra, ze 2-3 cieci z ochrony metra, patrol żadnarmerii i nie umieli przeprowadzić ewakuacji? kpina i parodia służb...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »