Informacje

03.10.2014 18:09 manifestowali swoje poglądy

Umorzyli śledztwo sprawie zakłócania porządku na pogrzebie Jaruzelskiego

SERWISY:

Protestujący nie popełnili czynu zabronionego, manifestowali natomiast swój światopogląd - uznała warszawska prokuratura, umarzając śledztwo w sprawie zakłócania pogrzebu gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Pogrzeb gen. Jaruzelskiego odbył się 30 maja na Cmentarzu Wojskowym, na Powązkach; uroczystości towarzyszyły gwizdy i okrzyki przeciwników pochówku autora stanu wojennego na tym cmentarzu.

Jak powiedział w piątek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak, umarzając śledztwo z powodu braku znamion czynu zabronionego, prokuratura oceniła, że "zgromadzone osoby de facto protestowały przeciwko osobie gen. Jaruzelskiego, a nie uroczystościom pogrzebowym jako aktowi religijnemu".

- Wyrażały one w ten sposób swój światopogląd, swoje niezadowolenie ze względu na postać i działalność zmarłego - napisano w uzasadnieniu decyzji prokuratury.

Śledztwo z urzędu

Zgodnie z Kodeksem karnym, "kto złośliwie przeszkadza pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym" podlega karze do dwóch lat więzienia. Ściganie tego czynu odbywa się z urzędu. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz na początku czerwca wszczęła w sprawie śledztwo, jednocześnie w odrębnym dochodzeniu policja postawiła zarzut złośliwego przeszkadzania pogrzebowi poprzez wykrzykiwanie haseł Dariuszowi Z.

- Przepis wymaga, aby przeszkadzanie miało charakter złośliwy - podkreślił prok. Nowak. Wyjaśnił, że oznacza to działanie "motywowane chęcią poniżenia, wyszydzenia danej religii czy też poniżanie z motywów światopoglądowych uczuć (osób) wykonujących akty kultu religijnego".

Jak dodał, przestępstwo to można popełnić jedynie umyślnie z zamiarem bezpośrednim, zatem karalności podlegają tylko te zachowania, których wyłącznym, lub co najmniej głównym, motywem było przeszkadzanie aktowi religijnemu.

- Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że osoby, które pojawiły się na cmentarzu podczas publicznych uroczystości pogrzebowych gen. Jaruzelskiego co prawda podejmowały działania zakłócające uroczystości pogrzebowe, jednakże nie było to ich głównym motywem i celem - powiedział prok. Nowak, mówiąc o motywach umorzenia.

Dodał, że z materiałów śledztwa "nie wynika natomiast, aby osoby te miały zamiar bezpośredni w złośliwym przeszkadzaniu wykonywania czynności pogrzebowych, które ostatecznie się odbyły; była to manifestacja swojego światopoglądu".

Wyrażanie poglądów

Śledztwo umorzono tydzień temu. Jeszcze w połowie lipca umorzona została natomiast oddzielna sprawa Dariusza Z. - Uzasadnienie było podobne, czyli że wyrażał on w ten sposób swoje poglądy polityczne, a nie działał z zamiarem bezpośrednim złośliwego przeszkadzania w uroczystościach pogrzebowych - powiedział prok. Nowak.

Podczas pogrzebu przeciwnicy pochówku gen. Jaruzelskiego na Powązkach oddzieleni kordonem policji skandowali: "Morderca, morderca" oraz "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Zdrajca, zdrajca". Trzymali zdjęcia ofiar z lat 80., m.in. Grzegorza Przemyka, oraz transparenty "Cześć i chwała ofiarom generała" i "Zdrajca won pod Kreml". Dochodziło do starć słownych między grupami zwolenników i przeciwników generała.

Także przemarsz konduktu na miejsce pochówku w kwaterze 1. Armii WP - w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej WP - odbywał się w policyjnym szpalerze, przy akompaniamencie gwizdów.

Eksces na pogrzebie gen. Jaruzelskiego:

PAP/jb/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2014 15:02 ~kibic

  Z tego rozumiem, ze na cmentarzu mozna sie wydzierac, wrzeszczec, gwidac itp. Nie ma to znaczenia dla innych chcacych sie w ciszy i skupieniu pomodlic nad grobami bliskich. widac dla prokuratorow jest to bez znaczenia. Dlaczego na ulicach zatrzymuje sie ludzi za zaklocanie porzadku publicznego lub np za zaklocanie miru domowego.
  Ci prokuratorzy byliwychowywani bezstresowo. Widac dla nich cmentarz to miejsce hepeningow.

 • Rozgoryczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2014 14:53 ~Rozgoryczony

  przecież zbeszczeszczono cmentarz. Zakłocono cisze i spokój. czy mozna na cmentarzu dopuszczac sie gwizdów ryków wrzaskow. Jest to nekropolia i jakies zasady zachowania obowiazuja aby zmarli mogli w spokoju spoczywac. Jesli ktos protestuje przeciwko W. Jaruzelskiemu to powinien to robić przed cmentarzem a nie pomiędzy nagrobkami zaklocajac cisze i spokoj nie tylko zmarlym ale i innym odwiedzajacych swoich bliskich. Tolereowanie takich wybrykow jest kpiną.

 • pirat2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2014 10:50 pirat2

  Trzeba życzyć tym Warszawskim prokuratorom, tak wesołego pogrzebu, jaki miał generał.

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2014 19:39 stan53

  Poczekam na pogrzeb kogoś ze "styropianu" -czy takie zachoowanie bedzie łamaniem prawa?

 • wal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2014 19:26 ~wal

  Pogrzeb to nie wiec polityczny gdzie głosi się swoje poglądy panie prokuratorze!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »