Informacje

15.02.2011 19:21 Burmistrz Śródmieścia dementuje plotki

"Ulotki o burzeniu budynków
na Muranowie to podłość"

SERWISY:

 

Muranowskie bloki, zbudowane na zgliszczach pożydowskiej dzielnicy, nie będą się zapadać. Problem może pojawić się na parkingach i terenach zielonych, twierdzi Wojciech Bartelski. Burmistrz Śródmieścia w mocnych słowach dementuje też plotki o planowanych wyburzeniach bloków z lat 50. i 60.

Jak informowaliśmy pod koniec stycznia władze Śródmieścia zapowiedziały zlecenie specjalistycznych badań, które pozwolą ocenić stan stan ulic, chodników i parkingów wybudowanych na gruzach zniszczonej Warszawy. Była to reakcja na trzymetrową wyrwę, która pojawiła się na Nowolipiu. Chodnik zapadł się do znajdującej się niżej przedwojennej piwnicy. Natychmiast pojawiły się pytania, czy podobnych zdarzeń będzie więcej?

Bloki się nie zapadną

Jaki jest wynik badań? - Jeszcze nie wiemy, ale nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców –uspokaja burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. Przyznał jednak, że istnieje niebezpieczeństwo zapadania się terenów pod altanami śmietnikowymi, parkingami czy podwórkami powstałymi na nieodkrytych piwnicach. - To konsekwencja zaniedbań sprzed lat, kiedy budowano szybko, tanio i byle jak – wyjaśnia.

- Na ogół istnieją symptomy, osuwanie gruntu. Są też sygnały od mieszkańców. Rzadko dziura pojawia się z dnia na dzień - tłumaczy burmistrz i dodaje, że dzielnica jest wyczulona na takie sprawy. A zatem mieszkańcy Muranowa o swoje domy mogą być spokojni. Problem może być natomiast z terenami między blokami.

Wojciech Bartelski podkreśla także, że Muranów pozostaje dobrze zorganizowaną częścią Śródmieścia.

- Muranów ma pomysł na siebie, to jedno z nielicznych osiedli zaprojektowanych logicznie i konsekwentnie, chociaż nie wszystkie pomysły się przyjęły np. brama nad kinem Muranów, która miała być przedłużeniem ul Długiej, łącznikiem między starą a nową częścią miasta – mówi Bartelski. - Muranów nie jest obrzydliwym blokowiskiem, a logicznym uporządkowanym zbiorem zgrabnych budynków z dobrą siecią szkół i przedszkoli – dodaje.

Burzenia nie będzie

W "Miejskim Reporterze" nie mogło zabraknąć pytań o plotki o wyburzaniu bloków z lat 50. i 60. Pod koniec stycznia w blokach przy ul. Karmelickiej i Andersa pojawiły się ulotki informujące o rzekomym planowaniu wyburzenia starych budynków. Autorzy ulotek przekonywali, że Bartelski miał zabiegać o specustawę pozwalającą na wywłaszczenie właścicieli i budowę w tym miejscu wieżowców. Pod alarmującymi doniesieniami podpisała się nikomu nieznana "Strona społeczna mieszkańców Muranowa".

- Nikt nie będzie chciał burzyć Muranowa, mówię to wielkimi literami. To bzdura, coś podłego, bo dręczy spokój starszych ludzi. Zresztą byłoby to prawnie niemożliwe, bo większość mieszkań jest wykupionych – oświadczył burmistrz Bartelski. Dodał, że sprzeciwia się próbom zabudowy Muranowa plombami. - Dbam, żeby Muranów pozostał takim, jaki jest – zapewnił.

Zdementował pogłoski, jakoby przeprowadzane badania miały dać pretekst do burzenia kamienic. Ludzi stojących za ulotkami nazwał "agresywnie antymiejską organizacją o zabarwieniu komunistycznym".

- Nie będę się tym przejmował. Jedyną moją bronią jest informowanie, że tak nie będzie – podsumował.

 

bako 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • takto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 20:59 ~takto

  ~76 b. możliwe , że będzie stolicą europejskiej kultury- ja doszłam do tego niedawno- my weszliśmy do Europy mając nadzieję- że raczej coś znormalnieje , że będzie szyk i elegancja- ale to się zmieniło- europa to już tylko przerost formy nad treścią , masa debilnych urzędników i zalew chińskich podróbek.

 • Powiśle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 17:18 ~Powiśle

  Rzońca może i słoik ale rodowici mieszkańcy go lubią a Bartela tego nadętego bufona co wygląda jak by połkną kij od szczotki szczerze nienawidzą chodź by za te użytkowanie wieczyste. Bartel chce zaludnić śródmieście synami i córkami chłopów co sprzędli hektar i każą rodowitym warszawską wynosić się na obrzeża a oni młodzi, rozwojowi zaludnili by Muranów małymi lubelakami....

 • z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 15:35 ~z

  cudowne, klimatyczne miejsce tylko za duzo tam mieszka przyjezdnych w wynajetych mieszkaniach i psuja charakter tej dzielnicy.

 • mieszkanka muranowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 15:05 ~mieszkanka…

  Aga Derby... zapomniałaś jak wychowywałaś się na zabitej wiosze z wygódką na dworzu.... ?wielkie warszawiaki z wystająca słomą z butów... wszystko takie mądre i ważne bo ma mieszkanie w wawie.... a dalej jechać na swoja wiochę....tata sprzedał hektary i dał na mieszkanko... żałosne

 • Insygnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 12:51 ~Insygnia

  Aga Derby te tereny które wymieniłaś to są slamsy tyle że nowe. Budowane byle szybko i byle jak. Widać że jesteś ze jesteś ze wsi skoro mówisz o Piasecznie cyt. dzielnica. Problem dojazdu z obrzeży będą się powiększać. To sypialnie bez infrastruktury, za kilka laty swoim bydłowozem czytaj Vectra (pewnie na gaz :) nie wjedziesz do centrum. Jeśli wyprowadzka na obrzeża to Wawer ( nie ma blokowisk typu srokosze), lub Bielany, Bemowo, Wilanów (tam osiedla mimo wszystko inaczej są budowane). Unikajcie takich badziewi jak Białołęka, które wiszą tylko na Modlińskiej, developer realizuje inwestycję i zwiewa. A apartamenty to są na Mokotowie Powiślu czy Żoliborzu ale nie w Ursusie

 • vigo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 12:23 ~vigo

  Zburzyć MURANÓW!!!!!!!!!!! jak najszybciej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • tim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 11:02 ~tim

  Aga Derby 15: LOL chyba nie chodzi o derby na zielonej bialolece? Dobrze znanym satelickim slumsie w ktorym zamieszkac mogli tylko idioci.
  Apartement? Tak mozna nazwac zaledwie kilka inwestycji w Warszawie o takim standardzie lokali i na pewno nie jest to masowka spod Warszawy. Na pewno nie sa one dla ludzi z Vectrami hahaha

 • antymuranów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 11:02 ~antymuranów

  a ja myślę, że muranów trzeba zburzyć zaorać i posadzić drzewa, a w środku zrobić nowoczesne wieżowce.


  p.s. zobaczymy ja za dwa lata podniosą kolejny raz podatek od nieruchomości mieszkańcy się w trąbkę skręcą hheeheh 3 albo 4 tys za rok tak będzie.

 • 76

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 09:59 ~76

  Pałac Kultury w W-wie powstał na pocz. 50 lat niestety w miejscu "dobitych", wyburzonych przez Ruskich zabytkowych i ciekawych architektonicznie kamienic. Mimo niszczycielskiej II Wojny Światowej parę przykładów zabytków się ostało. Przez dziesięciolecia aż niemal po dziś karygodnie niszczone i zaniedbywane. Warszawa to totalny zlepek architektury, a olbrzymia ilość tandety, np reklam witających przy wjeździe do miasta zniechęca. I tytuł Europejskiej Kultury 2016?

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2011 09:36 ~Waldek

  Bartelski sam sobie przeczy:
  To konsekwencja zaniedbań sprzed lat, kiedy budowano szybko, tanio i byle jak – wyjaśnia.
  i dalej:
  Wojciech Bartelski podkreśla także, że Muranów pozostaje dobrze zorganizowaną częścią Śródmieścia.
  - Muranów ma pomysł na siebie, to jedno z nielicznych osiedli zaprojektowanych logicznie i konsekwentnie.

  W XXI wieku postaje Miasteczko Wilanów gdzie nie ma niczego poza domami mieszkalnymi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »