Informacje

26.01.2018 16:54 niekonsekwencja

Ulice zdekomunizowane, przystanki po staremu. "Wprowadzają w błąd"

SERWISY:


Wielu patronów, których zdekomunizował wojewoda mazowiecki "patronowało" nie tylko ulicom, ale też przystankom komunikacji miejskiego. Rzymowskiego na Mokotowie, 17 stycznia we Włochach czy Duracza na Bielanach. "Stare nazwy wprowadzają mieszkańców w błąd" - zauważa jeden z radnych i pyta, czy i kiedy zostaną zmienione.

Jak wynika z obliczeń radnego Mokotowa Marcina Gugulskiego, przystanków, które do tej pory "łączyły się" ze zdekomunizowanymi ulicami jest łącznie 29.

Najwięcej zmian na Mokotowie

Najwięcej - bo aż 14 - właśnie na Mokotowie. To między innymi przystanki Bartoszka, które komponowały się z ulicą Franciszka Józefa Bartoszka (zmienioną na Stanisława Pyjasa), Modzelewskiego (gdzie nowym patronem został Jacek Kaczmarski) czy w końcu popularny przystanek Rzymowskiego, którego na pobliskiej arterii zastąpił nowy patron Przemysław Gintrowski.

Podobne przykłady są w innych dzielnicach: Dąbrowszczaków i Batalionu Platerówek na Pradze Północ, Duracza na Bielanach, 1. Praskiego Pułku w Wesołej czy 17 stycznia we Włochach.

"Zmiany nie wymagają wymyślania nowych nazw przystanków, lecz jedynie dość prostego zastąpienia nazw dotychczasowych nazwami odnoszącymi się do nowych nazw ulic, którymi zastąpiono stare" - stwierdza w interpelacji radny Gugulski.

Stare nazwy wprowadzają w błąd

I podkreśla, że obecne nazwy przystanków mogą wprowadzić pasażerów w błąd - zwłaszcza tych, którzy rzadko korzystają z komunikacji albo są przyjezdnymi.

Zmiany dotyczą zresztą nie tylko zespołów przystankowych, ale też rozkładów jazdy.

Co Zarząd Transportu Miejskiego zamierza z tym zrobić? W odpowiedzi na interpelację radnego czytamy, że jednostka wystosowała odpowiednie zapytanie do Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Dyrektor Andrzej Franków chciał wiedzieć, czy w związku z nową ustawą ZTM powinien zmieniać nazwy zespołów przystankowych i zrobić korekty w rozkładach.

Jakie zalecenia zostały podjęte w tej sprawie? Na razie żadne. - Zespół Nazewnictwa Miejskiego na posiedzeniu na koniec stycznia ma wypracować stanowisko w tej sprawie - odpowiedział nam Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Spór o dekomunizację

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Rada Warszawy zmieniła jednak tylko sześciu patronów. W efekcie w listopadzie wojewoda mazowiecki wydał zarządzenia o przemianowaniu nazw aż 47 ulic. To m.in.: al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego, ul. Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, a ul. Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa.

Rada miasta, głosami Platformy Obywatelskiej, postanowiła zaskarżyć wszystkie decyzje o zmiany nazwy do sądu administracyjnego.

CZYTAJ TAKŻE O SPORZE MIĘDZY RADĄ MIASTA W WOJEWODĄ DOTYCZĄCĄ ULICY LECHA KACZYŃSKIEGO:


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tyy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 15:57 ~tyy

  to nie przystanki wprowadzają w błąd, tylko nowe nazwy ulic...

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2018 12:25 ~warszawianka

  Warszawiak~Warszawiak

  To nie jest niekonsekwencja, tylko obecne władze Warszawy słyną z miłości do poprzedniego reżimu - tak dzielnie walczyły o pozostawienie pomnika 4 śpiących na Pradze itd. Jak można wytłumaczyć zostawienie nazw z Rzymowskim, kiedy jest już ulica Gintrowskiego. Cała władza PO i HGW w Warszawie to jedynie robienie wbrew PISowi, nawet kosztem prawdy historycznej. Gdyby mogli, przenieśli by tutaj mauzoleum Lenina z Moskwy.


  czy ty w ogóle żyjesz w tym świecie? To są nazwy ulic do których mieszkańcy się przyzwyczaili. 90% nie wie i nie obchodzi ich życie "patrona". Władze Warszawy i HGW której jak widać tak strasznie nie lubisz działają na rzecz miasta i jego mieszkańców a nie politycznych kombinacji PISiorów, PO i reszty. Nazwy ulic jak i pomniki np 4 śpiących to jest nasza historia a nie gloryfikacja ustroju/parti politycznej/itp. Obudź się bo chyba porzysnąłeś razem z tymi 4 śpiącymi w poprzednim wieku

 • CoZaMasakra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2018 15:34 ~CoZaMasakra

  Na Bródnie przy cmentarzu od dawna nie ma ulicy Budowlanej (niestety teraz jest Matki Teresy z Kalkuty...) ale nagrania w tramwajach nadal są "przystanek Budowlana"...

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2018 15:04 ~Jacek

  Obywatele nie będą musieli wymieniać dokumentów. Mimo zmiany adresu, będą one mogły być używane, dopóki nie upłynie ich termin ważności.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2018 14:39 ~Warszawiak

  To nie jest niekonsekwencja, tylko obecne władze Warszawy słyną z miłości do poprzedniego reżimu - tak dzielnie walczyły o pozostawienie pomnika 4 śpiących na Pradze itd. Jak można wytłumaczyć zostawienie nazw z Rzymowskim, kiedy jest już ulica Gintrowskiego. Cała władza PO i HGW w Warszawie to jedynie robienie wbrew PISowi, nawet kosztem prawdy historycznej. Gdyby mogli, przenieśli by tutaj mauzoleum Lenina z Moskwy.

 • prew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2018 13:28 ~prew

  mieszkańcy warszawy serdecznie dziękują wojewodzie mazowieckiemu za narażenie ich na dodatkowe koszty związane z wymianą dokumentów i napisów w przestrzeni publicznej. dostanie pan za to rachunek prędzej czy później.

 • wybory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2018 12:24 ~wybory


  jsg~jsg

  Po przegranej PiSu wrócą dawne nazwy ulic !!! Przystanków nie ruszać !!!
  Nick~Nick

  A myślisz że tonąca platforma wróci do władzy :D?

  Partia rządząca może obecnie liczyć na 48 proc. poparcia.

 • lala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2018 08:36 ~lala

  wczoraj jechałam ul. Lotników i jakież było moje zdziwienie bo na rogu wciąż widnieje ulica Zygmunta Modzelewskiego. I po co to wszystko??????

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 21:38 ~rsz

  Jak kasowali Marchlewskiego i Swierczewskiego to nie było tyle płaczu ale to towarzysze sami zmienili i zgodzili się na zmiany a dziś to robi PIS więc larum gramy

 • Mandat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2018 21:29 ~Mandat


  jsg~jsg

  Po przegranej PiSu wrócą dawne nazwy ulic !!! Przystanków nie ruszać !!!
  Nick~Nick

  A myślisz że tonąca platforma wróci do władzy :D?

  Nie musi, ale PiS także nie musi ciągle rządzić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »